UCI WORLD TOUR
 
 
 
RESULTS
Road races
19/10   Tour of Peninsula (15/10-19/10)  
Winner: Marcos Garcia Fernandez   
   2.1  
16/10   Tour of Taihu (9/10-16/10)  
Winner: Dylan Kennett   
   2.1  
13/10   Paris - Tours  
Winner: Jelle Wallays   
   1.HC  
13/10   GP Rik van Steenbergen  
Winner: Dries De Bondt   
   1.1  
13/10   Fatih Sultan Kirklareli Race  
Winner: Ahmet Örken   
   1.2  
13/10   Paris - Tours U23  
Winner: Alexys Brunel   
   1.2U  
12/10   Il Lombardia  
Winner: Bauke Mollema   
   1.WT  
12/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Dylan Groenewegen   
   1.1  
12/10   NC Italy ITT  
Winner: Elena Cecchini   
   CN  
12/10   Fatih Sultan Mehmet Edirne Race  
Winner: Onur Balkan   
   1.2  
12/10   Tour of the King Valley (11/10-12/10)  
Winner: Jessica Pratt   
   2.3  
10/10   Gran Piemonte  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez   
   1.HC  
10/10   Parijs - Bourges  
Winner: Marc Sarreau   
   1.1  
9/10   Milano - Torino  
Winner: Michael Woods   
   1.HC  
8/10   Tre Valli Varesine  
Winner: Primoz Roglic   
   1.HC  
8/10   Binche - Chimay - Binche (Memorial Franck Vandenbroucke)  
Winner: Tom Van Asbroeck   
   1.1  
 
Track races
20/10   European Championships (16/10-20/10)  
1 km: Quentin Lafargue
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
   CC  
20/10   European Championships (16/10-20/10)  
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
   CC  
19/10   Oceania Championships (16/10-19/10)  
Keirin: Sam Webster
1 km: Nicholas Kergozou
Pursuit: Conor Leahy
Points Race: Corbin Strong
   CC  
19/10   Oceania Championships (16/10-19/10)  
Keirin: Ellesse Andrews
Pursuit: Kirstie James
Points Race: Amy Cure
   CC  
10/10   NC Switzerland  
Winner: Robin Froidevaux   
   CN  
 
Cyclo Crosses
13/10   Gieten  
Winner: Eli Iserbyt   
   C1  
13/10   Gieten  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado   
   C1  
13/10   Charm City Cross  
Winner: Curtis White   
   C2  
13/10   Charm City Cross  
Winner: Rebecca Fahringer   
   C2  
13/10   La Mezière  
Winner: Antoine Benoist   
   C2  
13/10   La Mezière  
Winner: Perrine Clauzel   
   C2  
13/10   Steinmaur  
Winner: Loris Rouiller   
   C2  
13/10   Steinmaur  
Winner: Zina Barhoumi   
   C2  
13/10   Trnava  
Winner: Lander Loockx   
   C2  
13/10   Trnava  
Winner: Pavla Havlikova   
   C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Eric Brunner   
   C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Clara Honsinger   
   C2  
12/10   Charm City Cross  
Winner: Rebecca Fahringer   
   C1  
12/10   Charm City Cross  
Winner: Kerry Werner   
   C2  
12/10   Hole Vrchy  
Winner: Michael Boros   
   C2  
12/10   Hole Vrchy  
Winner: Pavla Havlikova   
   C2  
12/10   Poldercross  
Winner: Eli Iserbyt   
   C2  
12/10   Poldercross  
Winner: Annemarie Worst   
   C2  
12/10   US Open of CX  
Winner: Lance Haidet   
   C2  
12/10   US Open of CX  
Winner: Katherine Compton   
   C2  
12/10   Albrandswaard  
Winner: Lorena Wiebes   
   NE  
12/10   NC Estonia  
Winner: Markus Pajur   
   CN  
12/10   NC Estonia  
Winner: Mari-Liis Möttus   
   CN  
 
NEWS