UCI WORLD TOUR
 
       
 
RESULTS
Road races
23/8   Tour of Denmark (21/8-25/8)  
Stage 3: Lasse Norman Hansen   
   2.HC  
23/8   Tour de Limousin (21/8-24/8)  
Stage 3: Benoit Cosnefroy   
   2.1  
23/8   Ronde van Indonesie (19/8-23/8)  
Winner: Thomas Lebas   
   2.1  
23/8   Ronde van de Toekomst (15/8-24/8)  
Stage 8: Alexander Evans   
   2.NC  
21/8   Veenendaal - Veenendaal Classic  
Winner: Zakkari Dempster   
   1.1  
20/8   GP Stad Zottegem  
Winner: Piotr Havik   
   1.1  
20/8   Prix des Marbriers  
Winner: Damien Clayton   
   1.2  
18/8   BinckBank Tour (12/8-18/8)  
Winner: Laurens De Plus   
   2.WT  
18/8   Vargarda  
Winner: Marta Bastianelli   
   1.WT  
18/8   Arctic Race (15/8-18/8)  
Winner: Alexey Lutsenko   
   2.HC  
18/8   Tour of Utah (12/8-18/8)  
Winner: Ben Hermans   
   2.HC  
18/8   Fyn Rundt  
Winner: Rasmus Christian Quaade   
   1.1  
18/8   Poly Normande  
Winner: Benoit Cosnefroy   
   1.1  
18/8   Czech Tour (15/8-18/8)  
Winner: Daryl Impey   
   2.1  
18/8   La Périgord  
Winner: Coralie Demay   
   1.2  
18/8   Puchar Karpat  
Winner: John Mandrysch   
   1.2  
18/8   NC Trinidad & Tobago  
Winner: Tyler Cole   
   CN  
18/8   Ronde van de Achterhoek  
Winner: Marco Doets   
   NE  
18/8   Ryedale GP  
Winner: Claire Steels   
   1.3  
17/8   Vargarda TTT  
Winner: Trek - Segafredo
   1.WT  
17/8   Vuelta a Burgos (13/8-17/8)  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo   
   2.HC  
17/8   Flanders Classic  
Winner: Julie Van De Velde   
   1.2  
17/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Norman Vahtra   
   1.2  
17/8   NC Belgium U23  
Winner: Florian Vermeersch   
   CN  
17/8   NC Trinidad & Tobago ITT  
Winner: Tyler Cole   
   CN  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Filippo Zana   
   1.2U  
15/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Norman Vahtra   
   1.2  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Lisa Norden   
   CN  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Tobias Ludvigsson   
   CN  
 
Track races
17/8   NC France (10/8-17/8)  
Keirin: Sebastien Vigier
Omnium: Donovan Grondin
   CN  
17/8   NC France (10/8-17/8)  
Omnium: Clara Copponi
   CN  
 
Cyclo Crosses
18/8   Melbourne GP  
Winner: Chris Jongewaard   
   C2  
18/8   Melbourne GP  
Winner: Peta Mullens   
   C2  
17/8   Melbourne GP  
Winner: Chris Jongewaard   
   C2  
17/8   Melbourne GP  
Winner: Peta Mullens   
   C2  
 
MTB races (XC)
19/8   African Games  
Winner: Tristan De Lange   
   JC  
19/8   African Games  
Winner: Tiffany Keep   
   JC  
18/8   Muttenz  
Winner: Lars Förster   
   HC  
18/8   Muttenz  
Winner: Jolanda Neff   
   HC  
18/8   Grazer Bike Opening  
Winner: Maximilian Foidl   
   1  
18/8   Grazer Bike Opening  
Winner: Janka Keseg Stevkova   
   1  
18/8   Kolding  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   1  
18/8   Kolding  
Winner: Caroline Bohé   
   1  
18/8   Ploeuc L`Hermitage  
Winner: Martin Fanger   
   1  
18/8   Ploeuc L`Hermitage  
Winner: Loana Lecomte   
   1  
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Martin Haring   
   1  
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Virag Buzsaki   
   1  
16/8   The Breck Epic (11/8-16/8)  
Winner: Keegan Swenson   
   S1  
16/8   The Breck Epic (11/8-16/8)  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)   
   S1  
 
MTB races (DH)
18/8   Spicak  
Winner: Luka Berginc   
   1  
18/8   Spicak  
Winner: Alessia Missiaggia   
   1  
18/8   Whistler  
Winner: Troy Brosnan   
   1  
18/8   Whistler  
Winner: Tracey Hannah   
   1  
 
Urban races
18/8   Valkenswaard  
Winner: Simon Gegenheimer   
   CDM  
18/8   Valkenswaard  
Winner: Ella Holmegard   
   CDM  
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Titouan Perrin Ganier   
   CM  
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Gaia Tormena   
   CM  
 
NEWS