UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
23/6   Tour de Suisse (15/6-23/6)  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez   
   2.WT  
23/6   Ronde van Slovenie (19/6-23/6)  
Winner: Diego Ulissi   
   2.HC  
23/6   Ster ZLM Tour (19/6-23/6)  
Winner: Mike Teunissen   
   2.1  
23/6   GP de Beauce (19/6-23/6)  
Winner: Brendan Rhim   
   2.2  
23/6   Baby Giro (13/6-23/6)  
Winner: Andres Camilo Ardila Ordonez   
   2.2U  
22/6   Race Across America (11/6-22/6)  
Winner: Isabelle Pulver   
   NE  
19/6   GP Oued Eddahab  
Winner: Jason Oosthuizen   
   1.2  
19/6   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Bjarne Hemme   
   CN  
19/6   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Elise Uijen   
   CN  
19/6   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Lars Boven   
   CN  
19/6   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Shirin Van Anrooij   
   CN  
19/6   Race Across America (11/6-19/6)  
Winner: Christoph Strasser   
   NE  
19/6   Emmen ITT  
Winner: Jasper De Plus   
   NE  
18/6   Ronde van de Filippijnen (14/6-18/6)  
Winner: Jeroen Meijers   
   2.2  
17/6   Mont Ventoux Dénivelé Challenge  
Winner: Jesus Herrada Lopez   
   1.1  
16/6   Dauphiné Libéré (9/6-16/6)  
Winner: Jakob Fuglsang   
   2.WT  
16/6   Ronde van Belgie (12/6-16/6)  
Winner: Remco Evenepoel   
   2.HC  
16/6   Flanders Diamond Tour  
Winner: Lorena Wiebes   
   1.1  
16/6   Tour of Hungary (11/6-16/6)  
Winner: Krists Neilands   
   2.1  
16/6   Tour of Korea (12/6-16/6)  
Winner: Filippo Zaccanti   
   2.1  
16/6   GP Saguenay (13/6-16/6)  
Winner: Nickolas Zukowsky   
   2.2  
16/6   Midden-Brabant Poort Omloop  
Winner: Arvid De Kleijn   
   1.2  
16/6   Oberösterreich Rundfahrt (13/6-16/6)  
Winner: Jannik Steimle   
   2.2  
16/6   Tour de l`Oise (13/6-16/6)  
Winner: Anthony Maldonado   
   2.2  
16/6   Tour of Malopolska (14/6-16/6)  
Winner: Adam Stachowiak   
   2.2  
16/6   Classic Vienne Poitou-Charentes  
Winner: Clara Copponi   
   1.3  
16/6   NC Panama  
Winner: Jorge Amadid Castelblanco Morales   
   CN  
16/6   NC Belarus  
Winner: Yauheni Sobal   
   CN  
16/6   Romsee - Stavelot - Romsee  
Winner: Ben Turner   
   NE  
16/6   Trofeo Città di Prato  
Winner: Simona Frapporti   
   1.3  
15/6   Women`s Tour (10/6-15/6)  
Winner: Elizabeth Deignan (Armitstead)   
   2.WT  
15/6   NC Germany U23  
Winner: Leon Heinschke   
   CN  
15/6   NC Israel ITT  
Winner: Guy Niv   
   CN  
15/6   NC Israel ITT  
Winner: Rotem Gafinovitz   
   CN  
15/6   CN Panama  
Winner: Shaina Rodriguez   
   CN  
15/6   NC Puerto Rico ITT  
Winner: Luis Molina Pagan   
   CN  
15/6   NC Puerto Rico ITT  
Winner: Donelys Carino Rivera   
   CN  
15/6   NC Belarus  
Winner: Tatsiana Sharakova   
   CN  
15/6   NC Switzerland U23  
Winner: Mauro Schmid   
   CN  
14/6   NC Cuba ITT  
Winner: Yans Carlos Arias Perez   
   CN  
14/6   NC Panama ITT  
Winner: Cristofer Robin Jurado Lopez   
   CN  
14/6   NC Panama ITT  
Winner: Argelis Judith Bernal   
   CN  
14/6   NC Belarus ITT  
Winner: Yauheni Sobal   
   CN  
14/6   NC Belarus ITT  
Winner: Tatsiana Sharakova   
   CN  
13/6   GP des Kantons Aargau  
Winner: Alexander Kristoff   
   1.HC  
12/6   Bursa Yildirim Bayezit Race  
Winner: Mustafa Sayar   
   1.2  
11/6   Bursa Orhangazi Race  
Winner: Onur Balkan   
   1.2  
 
Track races
17/6   NC Switzerland  
Scratch: Thery Schir
Points Race: Thery Schir
   CN  
16/6   GP Brno (15/6-16/6)  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Jeffrey Hoogland
Madison: Roy Pieters - Wim Stroetinga
Omnium: Aaron Gate
   CL1  
16/6   GP Brno (15/6-16/6)  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Madison: Elinor Barker - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   CL1  
15/6   Fastest Man on Wheels (14/6-15/6)  
Sprint: Sam Webster
Keirin: Callum Saunders
Team sprint: New Zealand
Points Race: Thomas Sexton
Madison: Regan Gough - Thomas Sexton
Omnium: Regan Gough
   CL1  
15/6   Fastest Woman on Wheels (14/6-15/6)  
Sprint: Caitlin Ward
Keirin: Lauriane Genest
Team Pursuit: Colombia
Points Race: Christina Birch
Madison: Michaela Drummond - Nicole Shields
Omnium: Michaela Drummond
   CL1  
14/6   NC Switzerland (14/6-15/6)  
Sprint: Marc Frossard
1 km: Marc Frossard
   CN  
14/6   NC Switzerland (14/6-15/6)  
Scratch: Andrea Waldis
Points Race: Andrea Waldis
   CN  
11/6   Fiorenzuola (6/6-11/6)  
Scratch: Stefano Moro
Points Race: Benjamin Thomas
Madison: Benjamin Thomas - Donovan Vincent Grondin
Omnium: Donovan Vincent Grondin
   CL1  
11/6   Fiorenzuola (6/6-11/6)  
Scratch: Elisa Balsamo
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Katie Archibald - Elinor Barker
Omnium: Karolina Karasiewicz
   CL1  
11/6   NC Switzerland  
Keirin: Marc Frossard
   CN  
 
MTB races (XC)
16/6   NC Denmark  
Winner: Malene Degn   
   CN  
16/6   NC Austria  
Winner: Gregor Raggl   
   CN  
16/6   Bedrichov  
Winner: Ondrej Cink   
   1  
16/6   Bedrichov  
Winner: Anne Terpstra   
   1  
16/6   Konya  
Winner: Alessio Agostinelli   
   1  
16/6   Konya  
Winner: Esra Kürkcü   
   1  
16/6   Leukerbad  
Winner: Jordan Sarrou   
   1  
16/6   Leukerbad  
Winner: Ramona Forchini   
   1  
16/6   NC Denmark  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   CN  
16/6   NC Austria  
Winner: Laura Stigger   
   CN  
16/6   Pietermaritzburg  
Winner: Alan Hatherly   
   1  
16/6   Pietermaritzburg  
Winner: Candice Lill   
   1  
16/6   Samobor  
Winner: Andras Parti   
   1  
16/6   Samobor  
Winner: Barbara Benko   
   1  
16/6   Valongo  
Winner: David Joao Serralheiro Rosa   
   1  
16/6   Valongo  
Winner: Raquel Queiros   
   1  
15/6   Windhaag  
Winner: Gerhard Kerschbaumer   
   1  
15/6   Windhaag  
Winner: Laura Stigger   
   1  
 
MTB races (DH)
16/6   Innsbruck  
Winner: Brook MacDonald   
   1  
16/6   Innsbruck  
Winner: Tracey Hannah   
   1  
 
Urban races
15/6   Volterra  
Winner: Hugo Briatta   
   CDM  
15/6   Volterra  
Winner: Gaia Tormena   
   CDM  
 
NEWS