UCI WORLD TOUR
 
           
 
RESULTS
Road races
19/8   Ronde van de Toekomst (15/8-24/8)  
Stage 4: Alfred Wright   
   2.NC  
18/8   BinckBank Tour (12/8-18/8)  
Winner: Laurens De Plus   
   2.WT  
18/8   Arctic Race (15/8-18/8)  
Winner: Alexey Lutsenko   
   2.HC  
18/8   Tour of Utah (12/8-18/8)  
Winner: Ben Hermans   
   2.HC  
18/8   Czech Tour (15/8-18/8)  
Winner: Daryl Impey   
   2.1  
17/8   Vargarda TTT  
Winner: Trek - Segafredo
   1.WT  
17/8   Vuelta a Burgos (13/8-17/8)  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo   
   2.HC  
17/8   Flanders Classic  
Winner: Julie Van De Velde   
   1.2  
17/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Norman Vahtra   
   1.2  
17/8   NC Belgium U23  
Winner: Florian Vermeersch   
   CN  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Filippo Zana   
   1.2U  
15/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Norman Vahtra   
   1.2  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Lisa Norden   
   CN  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Tobias Ludvigsson   
   CN  
11/8   Tour of Portugal (31/7-11/8)  
Winner: Joao Pedro Lourenco Rodrigues   
   2.1  
11/8   Tour of Scotland (9/8-11/8)  
Winner: Leah Thomas   
   2.1  
11/8   Slag om Norg  
Winner: Coen Vermeltfoort   
   1.1  
11/8   European Championships  
Winner: Elia Viviani   
   CC  
11/8   MerXem Classic  
Winner: Lotte Kopecky   
   1.2  
11/8   Oita Urban Classic  
Winner: Drew Morey   
   1.2  
11/8   Tour de la Guadeloupe (2/8-11/8)  
Winner: Adrien Guillonnet   
   2.2  
11/8   Vlaamse Havenpijl  
Winner: Tibo Nevens   
   1.2  
11/8   Vuelta Tica (9/8-11/8)  
Winner: Marcela Elizabeth Prieto Castaneda   
   2.2  
11/8   GP Poggiana  
Winner: Fabio Mazzucco   
   1.2U  
11/8   Tour of the Tweed (9/8-11/8)  
Winner: Emily Roper   
   2.3  
10/8   European Championships  
Winner: Amy Pieters   
   CC  
10/8   European Championships U23  
Winner: Alberto Dainese   
   CC  
10/8   Pan American Games  
Winner: Maximiliano Ariel Richeze Araquistain   
   JC  
10/8   Pan American Games  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla   
   JC  
10/8   Tour of Szeklerland (7/8-10/8)  
Winner: Jonas Rapp   
   2.2  
9/8   Tour de Pologne (3/8-9/8)  
Winner: Pavel Sivakov   
   2.WT  
9/8   European Championships U23  
Winner: Letizia Paternoster   
   CC  
 
Track races
17/8   NC France (10/8-17/8)      CN  
17/8   NC France (10/8-17/8)      CN  
10/8   Cottbuser Nächte (8/8-10/8)      CL1  
10/8   Cottbuser Nächte (8/8-10/8)      CL1  
9/8   NC Denmark      CN  
9/8   NC Denmark      CN  
 
Cyclo Crosses
17/8   Melbourne GP  
Winner: Chris Jongewaard   
   C2  
17/8   Melbourne GP  
Winner: Peta Mullens   
   C2  
11/8   NC New Zealand  
Winner: Brendon Sharratt   
   CN  
11/8   NC New Zealand  
Winner: Kate McIlroy   
   CN  
10/8   NC Australia  
Winner: Chris Jongewaard   
   CN  
10/8   NC Australia  
Winner: Peta Mullens   
   CN  
 
MTB races (XC)
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Martin Haring   
   1  
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Virag Buzsaki   
   1  
11/8   Lenzerheide  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CDM  
11/8   Lenzerheide  
Winner: Jenny Rissveds   
   CDM  
10/8   NC Austria Marathon  
Winner: Daniel Geismayr   
   CN  
10/8   NC Russia Marathon  
Winner: Alexey Medvedev   
   CN  
10/8   NC Russia Marathon  
Winner: Elvira Khayrullina   
   CN  
10/8   NC Austria Marathon  
Winner: Sabine Sommer   
   CN  
9/8   Lenzerheide (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CDM  
9/8   Lenzerheide (Short circuit)  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot   
   CDM  
 
MTB races (DH)
10/8   Lenzerheide  
Winner: Amaury Pierron   
   CDM  
10/8   Lenzerheide  
Winner: Marine Cabirou   
   CDM  
 
Urban races
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Titouan Perrin Ganier   
   CM  
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Gaia Tormena   
   CM  
 
NEWS