CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
1-3/6   GP Moscow  
Sprint: Denis Dmitriev
Keirin: Koyu Matsui
1 km: Marc Jurczyk
Points Race: Yauheni Karaliok
Madison: Lev Gonov - Gleb Syritsa
Omnium: Yauheni Karaliok
     CL1  
1-3/6   GP Moscow  
Sprint: Daria Shmeleva
Keirin: Yuka Kobayashi
500 m: Natalia Antonova
Points Race: Evgeniya Augustinas (Romanyuta)
Madison: Daria Malkova - Maria Rostovtseva
Omnium: Tamara Dronova
     CL1  
6/6   China Track Cup  
Sprint: Zhong Tianshi
Madison: Wang Xiaofei - Liu Jiali
Omnium: Zhang Ying
     CL1  
6/6   China Track Cup  
Sprint: Xu Chao
Madison: Im Jaeyeon - Bang Seonhoe
Omnium: Chen Chien Liang
     CL1  
6-11/6   Fiorenzuola  
Scratch: Elisa Balsamo
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Katie Archibald - Elinor Barker
Omnium: Karolina Karasiewicz
     CL1  
6-11/6   Fiorenzuola  
Scratch: Stefano Moro
Points Race: Benjamin Thomas
Madison: Benjamin Thomas - Donovan Vincent Grondin
Omnium: Donovan Vincent Grondin
     CL1  
7/6   China Track Cup  
Sprint: Zhong Tianshi
Keirin: Zhong Tianshi
Madison: Zhang Ying - Huang Zhilin
Omnium: Wang Xiaofei
     CL1  
7/6   China Track Cup  
Sprint: Zhou Yu
Keirin: Liu Kuan
Madison: Im Jaeyeon - Bang Seonhoe
Omnium: Shen Pingan
     CL1  
7-8/6   Festival of Speed  
Sprint: Lauriane Genest
Keirin: Martha Bayona Pineda
500 m: Lauriane Genest
Pursuit: Danielle Van Niekerk
Scratch: Jannie Milena Salcedo Zambrano
Madison: Christina Birch - Kimberly Geist
Omnium: Allison Beveridge
     CL1  
7-8/6   Festival of Speed  
Sprint: James Mellen
Keirin: Edward Dawkins
1 km: Thomas Cornish
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Derek Gee
Madison: Shane Kline - Eric Young
Omnium: Juan Esteban Arango Carvajal
     CL1  
9/6   Öschelbronn  
Sprint: Miriam Welte
     CL1  
9/6   Öschelbronn  
Sprint: Jeffrey Hoogland
Points Race: Jan-Willem Van Schip
Madison: Yoeri Havik - Jan-Willem Van Schip
     CL1  
10/6   Dudenhofen  
Sprint: Shanne Braspennincx
     CL1  
10/6   Dudenhofen  
Sprint: Harrie Lavreysen
Points Race: Miguel Do Rego Pereira
     CL1  
11/6   NC Switzerland  
Keirin: Marc Frossard
     CN  
14-15/6   NC Switzerland  
Scratch: Andrea Waldis
Points Race: Andrea Waldis
     CN  
14-15/6   NC Switzerland  
Sprint: Marc Frossard
1 km: Marc Frossard
     CN  
14-15/6   Fastest Woman on Wheels  
Sprint: Caitlin Ward
Keirin: Lauriane Genest
Team sprint: Canada
Team Pursuit: Colombia
Points Race: Christina Birch
Madison: Michaela Drummond - Nicole Shields
Omnium: Michaela Drummond
     CL1  
14-15/6   Fastest Man on Wheels  
Sprint: Sam Webster
Keirin: Callum Saunders
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: United States of America
Points Race: Thomas Sexton
Madison: Regan Gough - Thomas Sexton
Omnium: Regan Gough
     CL1  
15-16/6   GP Brno  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Jeffrey Hoogland
Madison: Roy Pieters - Wim Stroetinga
Omnium: Aaron Gate
     CL1  
15-16/6   GP Brno  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Madison: Elinor Barker - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Laura Kenny (Trott)
     CL1  
17/6   NC Switzerland  
Scratch: Thery Schir
Points Race: Thery Schir
     CN  
21/6   US Sprint GP  
Sprint: Mandy Marquardt
Scratch: Maggie Coles-Lyster
Points Race: Colleen Gulick
     CL1  
21/6   US Sprint GP  
Sprint: Sam Webster
Scratch: Thomas Sexton
Points Race: Regan Gough
     CL1  
22-23/6   Cottbuser SprintCup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Lea Sophie Friedrich
     CL1  
22-23/6   Cottbuser SprintCup  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Rafal Sarnecki
1 km: Joachim Eilers
     CL1  
27-30/6   European Games  
Sprint: Jeffrey Hoogland
Keirin: Harrie Lavreysen
1 km: Tomas Babek
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Russia
Pursuit: Ivan Smirnov
Scratch: Christos Volikakis
Points Race: Christos Volikakis
Madison: Robin Froidevaux - Tristan Marguet
Omnium: Jan-Willem Van Schip
     JC  
27-30/6   European Games  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Simona Krupeckaite
500 m: Daria Shmeleva
Team sprint: Russia
Team Pursuit: Italy
Pursuit: Tatsiana Sharakova
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Hanna Solovey
Madison: Megan Barker - Jessica Roberts
Omnium: Kirsten Wild
     JC  
28/6   Keirin Cup  
Keirin: Ellesse Andrews
Omnium: Nicole Shields
     CL1  
28/6   Keirin Cup  
Keirin: Edward Dawkins
Omnium: Regan Gough
     CL1  
28-29/6   GP Germany  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Team sprint: China
     CL1  
28-29/6   GP Germany  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Maximilian Dörnbach
Team sprint: Germany
     CL1