CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
26/1-2/2   Giro del Sol San Juan  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     2.Pro  
1/2   World Championships  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     CM  
1/2   World Championships U19  
Winner: Shirin Van Anrooij
   Cyclo Cross     CM  
1/2   Asian Championships Team Relay  
Winner: Japan
   MTB XC        CC  
1/2   World Championships U23  
Winner: Ryan Kamp
   Cyclo Cross     CM  
1/2   Shepparton  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
1/2   Shepparton  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     CDM  
1/2   Great Ocean Race  
Winner: Liane Lippert
   Road     1.WT  
1/2   Trofeo Andratx - Mirador d`Es Colomer  
Winner: Marc Soler Gimenez
   Road     1.1  
2/2   World Championships U23  
Winner: Marion Norbert-Riberolle
   Cyclo Cross     CM  
2/2   Asian Championships  
Winner: Methasit Boonsane
   MTB DH     CC  
2/2   World Championships  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CM  
2/2   Asian Championships  
Winner: Siraphatson Chatkamnoed
   MTB DH     CC  
2/2   World Championships U19  
Winner: Thibau Nys
   Cyclo Cross     CM  
2/2   Abierto Across  
Winner: Jorge Alvaro Macias
   MTB XC     1  
2/2   Abierto Across  
Winner: Paula Quiros
   MTB XC     1  
2/2   Great Ocean Race  
Winner: Dries Devenyns
   Road     1.WT  
2/2   Shepparton  
Winner: Connor Fields
   BMX     CDM  
2/2   Shepparton  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     CDM  
2/2   Angol  
Winner: Luciana Roland
   MTB XC     1  
2/2   Angol  
Winner: Luiz Henrique Cocuzzi
   MTB XC     1  
2/2   NC Colombia  
Winner: Sergio Andres Higuita Garcia
   Road     CN  
2/2   Trofeo Palma  
Winner: Matteo Moschetti
   Road     1.1  
2/2   GP d`Ouverture La Marseillaise  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     1.1  
4/2   Asian Championships  
Winner: Yao Bianwa
   MTB XC     CC  
4/2   Asian Championships  
Winner: Kohei Yamamoto
   MTB XC     CC  
4-8/2   Ronde van Saudi-Arabie  
Winner: Phil Bauhaus
   Road     2.1  
5/2   Asian Championships  
Winner: Warinothorn Phetpraphan
   MTB Urban     CC  
5/2   Asian Championships  
Winner: Zaenal Fanani
   MTB Urban     CC  
5/2   Parkcross  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C2  
5/2   Parkcross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C2  
5-6/2   Herald Sun Tour  
Winner: Lucy Kennedy
   Road     2.1  
5-9/2   Herald Sun Tour  
Winner: Jai Hindley
   Road     2.1  
5-9/2   Volta a la Comunitat Valenciana  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     2.Pro  
5-9/2   Etoile de Besseges  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     2.1  
6/2   NC South Africa ITT  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     CN  
6-9/2   Tankwa Trek  
Winner: Urs Huber - Simon Stiebjahn
   MTB XC     S1  
6-9/2   Tankwa Trek  
Winner: Mariske Strauss - Candice Lill
   MTB XC     S1  
7/2   NC South Africa ITT  
Winner: Daryl Impey
   Road     CN  
7-9/2   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Aleksander Dubchenko
Keirin: Aleksander Dubchenko
Pursuit: Wojciech Ziolkowski
Points Race: Rhys Britton
Madison: Ethan Vernon - Rhys Britton
Omnium: Rhys Britton
   Track     CL1  
7-9/2   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Shanne Braspennincx
Keirin: Olena Starikova
Scratch: Lucja Pietrzak
Points Race: Daria Pikulik
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CL1  
7-14/2   Ronde van Langkawi  
Winner: Danilo Celano
   Road     2.Pro  
8/2   Bathurst  
Winner: Connor Fields
   BMX     CDM  
8/2   Bathurst      BMX     CDM  
8/2   Krawattencross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C1  
8/2   Krawattencross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C1  
8/2   NC South Africa  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     CN  
9/2   Bathurst      BMX     CDM  
9/2   Bathurst      BMX     CDM  
9/2   Merksplas      Cyclo Cross     C2  
9/2   Merksplas      Cyclo Cross     C2  
9/2   NC El Salvador  
Winner: Jose Sosa
   MTB DH     CN  
9/2   NC El Salvador  
Winner: Mariana Salazar Palomo
   MTB DH     CN  
9/2   Volta a Valencia  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.1  
9/2   Salamina Island  
Winner: Jofre Cullell Estape
   MTB XC     1  
9/2   Salamina Island  
Winner: Vera Medvedeva (Andreeva)
   MTB XC     1  
9/2   NC South Africa  
Winner: Ryan Gibbons
   Road     CN  
9/2   GP Manavgat  
Winner: Branislau Samoilau
   Road     1.2  
11-14/2   Salamina Epic  
Winner: Claudia Galicia Cotrina
   MTB XC     S1  
11-14/2   Salamina Epic  
Winner: Jofre Cullell Estape
   MTB XC     S1  
11-16/2   Tour Colombia  
Winner: Sergio Andres Higuita Garcia
   Road     2.1  
12-16/2   Cycle Fest  
Sprint: James Mellen
Keirin: Zac Williams
Scratch: Conor Leahy
Madison: Godfrey Slattery - Conor Leahy
Omnium: Godfrey Slattery
Afvalkoers: Godfrey Slattery
   Track     CL1  
12-16/2   Cycle Fest  
Sprint: Shaane Hazel Fulton
Keirin: Shaane Hazel Fulton
Scratch: McKenzie Milne
Points Race: Ruby Roseman-Gannon
Madison: Sophie Edwards - Alexandra Martin-Wallace
Omnium: Alexandra Martin-Wallace
Afvalkoers: Shaane Hazel Fulton
   Track     CL1  
13/2   NC Switzerland  
Omnium: Alex Vogel
   Track     CN  
13/2   NC Switzerland  
Omnium: Andrea Waldis
   Track     CN  
13/2   GP Alanya  
Winner: Pawel Bernas
   Road     1.2  
13/2   GP Alanya  
Winner: Diana Klimova
   Road     1.2  
13-16/2   Mediterranean Epic  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     S1  
13-16/2   Mediterranean Epic  
Winner: Ramona Forchini
   MTB XC     S1  
13-16/2   Tour La Provence  
Winner: Nairo Alexander Quintana Rojas
   Road     2.Pro  
14/2   NC New Zealand ITT  
Winner: Teresa Adam
   Road     CN  
14/2   NC New Zealand ITT  
Winner: Hamish Bond
   Road     CN  
14/2   GP Gazipasa  
Winner: Mamyr Stash
   Road     1.2  
14/2   GP Gazipasa  
Winner: Olga Shekel
   Road     1.2  
14-15/2   Ronde van Murcia  
Winner: Xandro Meurisse
   Road     2.1  
15/2   Noordzeecross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C1  
15/2   Noordzeecross  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C1  
15/2   Malaysian Classic Race  
Winner: Johan Le Bon
   Road     1.1  
15/2   NC Netherlands Beachrace  
Winner: Natalie Van Gogh
   MTB Beach     CN  
15/2   NC Netherlands Beachrace  
Winner: Ivar Slik
   MTB Beach     CN  
16/2   NC Spain  
Madison: Xavier Miquel Azparren Irurzun - Illart Zuazubiskar Gallastegi
   Track     CN  
16/2   Clasica Costa del Almeria  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.Pro  
16/2   NC Spain  
Madison: Eukene Larrarte Arteaga - Tania Calvo Barbero
   Track     CN  
16/2   Trofeo Laigueglia  
Winner: Giulio Ciccone
   Road     1.Pro  
16/2   Vestingcross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C2  
16/2   Vestingcross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C2  
16/2   NC New Zealand  
Winner: Niamh Fisher-Black
   Road     CN  
16/2   NC New Zealand  
Winner: Shane Archbold
   Road     CN  
16/2   GP Antalya  
Winner: Maksim Piskunov
   Road     1.2  
17-20/2   Salamina Epic  
Winner: Caroline Bohé
   MTB XC     S1  
17-20/2   Salamina Epic  
Winner: Timofei Ivanov
   MTB XC     S1  
17-20/2   Dubai Tour  
Winner: Lucy Van Der Haar (Garner)
   Road     2.2  
19-23/2   Vuelta a Andalucia (Ruta del Sol)  
Winner: Jakob Fuglsang
   Road     2.Pro  
19-23/2   Volta ao Algarve  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     2.Pro  
20-23/2   Semana Valenciana  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     2.2  
20-23/2   Tour of Antalya  
Winner: Max Stedman
   Road     2.2  
21/2   NC Namibie ITT  
Winner: Drikus Coetzee
   Road     CN  
21/2   NC Namibie ITT  
Winner: Melissa Hinz
   Road     CN  
21-23/2   Tour des Alpes-Maritimes et du Var  
Winner: Nairo Alexander Quintana Rojas
   Road     2.1  
22/2   GP Leuven  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
22/2   GP Leuven  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     C1  
23/2   Abierto Across  
Winner: Catriel Andres Soto
   MTB XC     1  
23/2   Abierto Across  
Winner: Paula Quiros
   MTB XC     1  
23/2   Sluitingsprijs  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
23/2   Sluitingsprijs  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C1  
23/2   Banyoles  
Winner: Evie Richards
   MTB XC     HC  
23/2   Banyoles  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     HC  
23/2   Salamina Island  
Winner: Zaccaria Toccoli
   MTB XC     1  
23/2   Salamina Island  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     1  
23/2   NC Namibie  
Winner: Dan Craven
   Road     CN  
23/2   NC Namibie  
Winner: Vera Looser (Adrian)
   Road     CN  
23/2   Salinas  
Winner: Chloe Woodruff
   MTB XC     1  
23/2   Salinas  
Winner: Jose Gerardo Ulloa Arevalo
   MTB XC     1  
23/2   NC South Africa  
Winner: Johann Potgieter
   MTB DH     CN  
23/2   NC South Africa  
Winner: Frances Du Toit
   MTB DH     CN  
23-29/2   UAE Tour  
Winner: Adam Yates
   Road     2.WT  
23/2-1/3   Tour of Rwanda  
Winner: Natnael Ocbit Tesfatsion
   Road     2.2  
25/2-1/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Fabian Rabensteiner
   MTB XC     SHC  
25/2-1/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Eva Lechner
   MTB XC     SHC  
26/2-1/3   World Championships  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Harrie Lavreysen
1 km: Sam Ligtlee
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Corbin Strong
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CM  
26/2-1/3   World Championships  
Sprint: Emma Hinze
Keirin: Emma Hinze
500 m: Lea Sophie Friedrich
Team sprint: Germany
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Chloe Dygert-Owen
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Elinor Barker
Madison: Amy Pieters - Kirsten Wild
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CM  
27/2-1/3   Cyprus Sunshine Cup  
Winner: Annika Langvad - Haley Batten
   MTB XC     SHC  
27/2-1/3   Cyprus Sunshine Cup  
Winner: Ondrej Cink
   MTB XC     SHC  
29/2   Omloop Het Nieuwsblad  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     1.1  
29/2   Omloop Het Nieuwsblad  
Winner: Jasper Stuyven
   Road     1.WT  
29/2   Bogota  
Winner: Carlos Alberto Ramirez Yepes
   BMX     HC  
29/2   Bogota  
Winner: Mariana Pajon
   BMX     HC  
29/2   Classic d`Ardèche  
Winner: Remi Cavagna
   Road     1.Pro  
29/2   Ster van Zwolle  
Winner: David Dekker
   Road     1.2  
29/2   GP Velo Alanya  
Winner: Daria Malkova
   Road     1.2  
29/2   GP Velo Alanya  
Winner: Daniil Pronskiy
   Road     1.2