CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
24/8-15/9   Vuelta a Espana  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
29/8-1/9   Deutschland Tour  
Winner: Jasper Stuyven
   Road     2.HC  
30/8-1/9   Panevezys  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Patryk Rajkowski
Team sprint: Poland
Pursuit: Damian Slawek
Scratch: Daniel Staniszewski
Points Race: Viktor Filutas
Madison: Daniel Staniszewski - Damian Slawek
Omnium: Krisztian Lovassy
Afvalkoers: Sergey Rostovtsev
   Track     CL1  
30/8-1/9   Panevezys  
Sprint: Simona Krupeckaite
Keirin: Simona Krupeckaite
Team sprint: Lithuania
Pursuit: Anna Morris
Scratch: Olivija Baleisyte
Points Race: Manon Lloyd
Omnium: Manon Lloyd
Afvalkoers: Maria Rostovtseva
   Track     CL1  
1/9   World Championships  
Winner: Myriam Nicole
   MTB DH     CM  
1/9   World Championships  
Winner: Loic Bruni
   MTB DH     CM  
1/9   GP Albert Fauville-Baulet  
Winner: Florian Vermeersch
   Road     NE  
1/9   GP Jef Scherens  
Winner: Niccolo Bonifazio
   Road     1.1  
1/9   Aohan  
Winner: Yannick Peeters
   Cyclo Cross     C1  
1/9   Aohan  
Winner: Joyce Vanderbeken
   Cyclo Cross     C1  
1/9   Bretagne Classic  
Winner: Sep Vanmarcke
   Road     1.WT  
1/9   Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise  
Winner: Emiel Vermeulen
   Road     1.2  
1/9   Kleeberg Cross  
Winner: Leonie Bentveld
   Cyclo Cross     NE  
1/9   Kleeberg Cross  
Winner: Pim Ronhaar
   Cyclo Cross     NE  
1/9   Croatia - Slovenia  
Winner: Marko Kump
   Road     1.2  
1/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
1/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross  
Winner: Caroline Mani
   Cyclo Cross     C2  
2-4/9   Tour of Xingtai  
Winner: Carlos Cobos Marquez
   Road     2.2  
3-8/9   Holland Ladies Tour  
Winner: Christine Majerus
   Road     2.WT  
4-7/9   Giro del Friuli - Venezia - Giulia  
Winner: Clément Champoussin
   Road     2.2  
4-8/9   Pan American Championships  
Sprint: Nicholas Paul
Keirin: Kevin Santiago Quintero Chavarro
1 km: Kevin Santiago Quintero Chavarro
Team sprint: Trinidad & Tobago
Team Pursuit: Canada
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Ashton Lambie
Points Race: Michael Foley
Madison: Ignacio Sarabia Diaz - Ignacio Jesus Prado Juarez
Omnium: Derek Gee
   Track     CC  
4-8/9   Pan American Championships  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Lauriane Genest
500 m: Jessica Salazar Valles
Team sprint: Canada
Team Pursuit: Canada
Pursuit: Georgia Simmerling
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Jennifer Valente - Kendall Ryan
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CC  
4-8/9   Ras na mBan  
Winner: Claire Steels
   Road     2.3  
6/9   NC Netherlands Militairs      Road     CN  
6/9   NC Netherlands Militairs      Road     CN  
6/9   Hafjell GP  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     1.2  
6/9   GP Velo Erciyes  
Winner: Onur Balkan
   Road     1.2  
6/9   Snowshoe Mountain (Short circuit)  
Winner: Jenny Rissveds
   MTB XC     CDM  
6/9   Snowshoe Mountain (Short circuit)  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
6-8/9   Ronde van Toscane - Memorial Michela Fanini  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     2.2  
6-8/9   Ronde van Hokkaido  
Winner: Filippo Zaccanti
   Road     2.2  
7/9   Brussels Cycling Classic  
Winner: Caleb Ewan
   Road     1.HC  
7/9   Fengfeng  
Winner: Yannick Peeters
   Cyclo Cross     C1  
7/9   Fengfeng  
Winner: Joyce Vanderbeken
   Cyclo Cross     C1  
7/9   China Scenic Avenue  
Winner: Sun Jiajun
   Road     1.2  
7/9   NC Germany Marathon  
Winner: Janine Schneider
   MTB XC     CN  
7/9   NC Germany Marathon  
Winner: Sascha Weber
   MTB XC     CN  
7/9   Lillehammer GP  
Winner: Niklas Larsen
   Road     1.2  
7/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Marine Cabirou
   MTB DH     CDM  
7/9   Rochester  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
7/9   Rochester  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C1  
7/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Danny Hart
   MTB DH     CDM  
7-8/9   NC Italy  
Sprint: Francesco Ceci
Keirin: Francesco Ceci
Madison: Francesco Lamon - Michele Scartezzini
Omnium: Elia Viviani
   Track     CN  
7-8/9   NC Italy  
Sprint: Miriam Vece
Keirin: Martina Fidanza
   Track     CN  
7-8/9   Tour of Central Anatolia  
Winner: Ahmet Örken
   Road     2.2  
7-14/9   Ronde van China  
Winner: Jeroen Meijers
   Road     2.1  
7-14/9   Tour of Britain  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     2.HC  
8/9   Cross Eeklo  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C2  
8/9   Antwerp Port Classic  
Winner: Aimé De Gendt
   Road     1.1  
8/9   Cross Eeklo  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
8/9   China Scenic Avenue  
Winner: Sun Jiajun
   Road     1.2  
8/9   NC Spain Marathon  
Winner: Claudia Galicia Cortina
   MTB XC     CN  
8/9   NC Spain Marathon  
Winner: Pablo Guerrero Bonilla
   MTB XC     CN  
8/9   Chrono Champenois  
Winner: Vita Heine (Peterson)
   Road     1.1  
8/9   GP Fourmies  
Winner: Thi That Nguyen
   Road     1.2  
8/9   Chrono Champenois  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     1.2  
8/9   GP Fourmies  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.HC  
8/9   Eurode Omloop  
Winner: Sjoerd Bax
   Road     NE  
8/9   Gylne Gutuer  
Winner: Kristoffer Skjerping
   Road     1.2  
8/9   NC Poland Marathon  
Winner: Barbara Borowiecka
   MTB XC     CN  
8/9   NC Poland Marathon  
Winner: Adrian Brzozka
   MTB XC     CN  
8/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Ariane Lüthi
   MTB XC     CN  
8/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Urs Huber
   MTB XC     CN  
8/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Lars Förster
   MTB XC     CDM  
8/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CDM  
8/9   Rochester  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
8/9   Rochester  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
8-14/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek  
Winner: Theresa Ralph - Sarah Hill
   MTB XC     S1  
8-14/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek  
Winner: Gert Heyns - Arno Du Toit
   MTB XC     S1  
10/9   NC Switzerland  
Pursuit: Cyrille Thièry
   Track     CN  
10-13/9   Lotto Tour  
Winner: Mieke Kröger
   Road     2.1  
11-15/9   Romanian Cycling Tour  
Winner: Alex Molenaar
   Road     2.1  
13/9   GP Quebec  
Winner: Michael Matthews
   Road     1.WT  
13/9   NC Montenegro ITT      Road     CN  
13/9   Rock Hill, SC  
Winner: Corben Sharrah
   BMX     CDM  
13/9   Rock Hill, SC  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
13/9   Jingle Cross  
Winner: Jennifer Jackson
   Cyclo Cross     C2  
13/9   Jingle Cross  
Winner: Lander Loockx
   Cyclo Cross     C2  
13-15/9   La Boucle de l`Artois  
Winner: Louis Louvet
   Road     NE  
13-19/9   Tour de l`Ardeche  
Winner: Marianne Vos
   Road     2.1  
14/9   Vallnord  
Winner: Loana Lecomte
   MTB XC     1  
14/9   Vallnord  
Winner: Thomas Griot
   MTB XC     1  
14/9   Fleche Cotiere  
Winner: Bas Van Der Kooij
   Road     1.2  
14/9   NC Canada Marathon  
Winner: Caroline Villeneuve
   MTB XC     CN  
14/9   NC Canada Marathon  
Winner: Leandre Bouchard
   MTB XC     CN  
14/9   Coppa Agostoni  
Winner: Aliaksandr Riabushenko
   Road     1.1  
14/9   Lake Garda Classic  
Winner: Diana Klimova
   Road     1.3  
14/9   Karl XII Rittet  
Winner: Erik Haegstad
   MTB XC     1  
14/9   Karl XII Rittet  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     1  
14/9   Rock Hill, SC  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
14/9   Rock Hill, SC  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
14/9   Jingle Cross  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     CDM  
14/9   Jingle Cross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     CDM  
14-15/9   Madrid Challenge  
Winner: Lisa Brennauer
   Road     2.WT  
14-15/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: Robin Blummel
   Road     NE  
14-15/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: Sanne Bouwmeester
   Road     NE  
14-15/9   Fire On Wheels  
Sprint: Mandy Marquardt
Keirin: Mandy Marquardt
   Track     CL1  
14-15/9   Fire On Wheels  
Sprint: Christian Leandro Tamayo Saavedra
Keirin: Edgar Ismael Verdugo Osuna
Team sprint: Colombia
Scratch: Daniel Holloway
Points Race: Daniel Holloway
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
Omnium: Daniel Holloway
   Track     CL1  
15/9   Vallnord  
Winner: Rudy Cabirou
   MTB DH     1  
15/9   Vallnord  
Winner: Telma Torregrosa Sancho
   MTB DH     1  
15/9   Abierto Across  
Winner: Jorge Alvaro Macias
   MTB XC     1  
15/9   Abierto Across  
Winner: Paula Quiros
   MTB XC     1  
15/9   GP Judendorf  
Winner: Maciej Paterski
   Road     1.2  
15/9   Borovets  
Winner: Will Hart
   MTB DH     1  
15/9   GP Montreal  
Winner: Greg Van Avermaet
   Road     1.WT  
15/9   Duo Normand  
Winner: Rasmus Christian Quaade - Mathias Norsgaard Jørgensen
   Road     1.1  
15/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Stefan Küng
   Road     1.1  
15/9   Classique Pyrénées  
Winner: Lena Gérault
   Road     1.3  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Svenja Betz
   Road     1.3  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Adam Toupalik
   Road     NE  
15/9   Winterberg  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CDM  
15/9   Winterberg  
Winner: Fabrice Mels
   MTB Urban     CDM  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     1  
15/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Phil Bauhaus
   Road     1.1  
15/9   Avis  
Winner: Daniel McConnell
   MTB XC     1  
15/9   Avis  
Winner: Githa Michiels
   MTB XC     1  
15/9   NC Switzerland  
Winner: Lutz Weber
   MTB DH     CN  
15/9   NC Switzerland  
Winner: Carina Cappellari
   MTB DH     CN  
15/9   Sakarya  
Winner: Laura Stigger
   MTB XC     1  
15/9   Sakarya  
Winner: Martins Blums
   MTB XC     1  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C1  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Gianni Vermeersch
   Cyclo Cross     C1  
16-22/9   Ronde van China  
Winner: Lyu Xianjing
   Road     2.1  
18/9   GP Wallone  
Winner: Krists Neilands
   Road     1.1  
18/9   Giro di Toscane  
Winner: Giovanni Visconti
   Road     1.1  
18-21/9   Ronde van Slowakije  
Winner: Yves Lampaert
   Road     2.1  
19/9   Coppa Sabatini  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     1.1  
19-21/9   Giro delle Marche  
Winner: Soraya Paladin
   Road     2.2  
19-22/9   Tour de Siak  
Winner: Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
   Road     2.2  
20/9   Graz  
Winner: Ella Holmegard
   MTB Urban     CDM  
20/9   Graz  
Winner: Hugo Briatta
   MTB Urban     CDM  
20/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Jannik Steimle
   Road     1.1  
20/9   Carmel Mountain  
Winner: Maximilian Brandl
   MTB XC     1  
20/9   Carmel Mountain  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     1  
20/9   GP Erciyes  
Winner: Nikolay Shumou
   Road     1.2  
20/9   Waterloo  
Winner: Jolanda Neff
   Cyclo Cross     C2  
20/9   Waterloo  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
20-22/9   NC Spain  
Sprint: Jose Moreno Sanchez
Keirin: Jose Moreno Sanchez
1 km: Jose Moreno Sanchez
Pursuit: Albert Torres Barcelo
Scratch: Albert Torres Barcelo
Points Race: Albert Torres Barcelo
Madison: Albert Torres Barcelo - Xavier Canellas Sanchez
   Track     CN  
20-22/9   NC Spain  
Sprint: Tania Calvo Barbero
Keirin: Helena Casas Roige
500 m: Tania Calvo Barbero
Pursuit: Sandra Alonso Dominguez
Scratch: Irene Usabiaga Balerdi
Points Race: Irene Usabiaga Balerdi
Madison: Tania Calvo Barbero - Eukene Larrarte Arteaga
   Track     CN  
20-22/9   GP Poland  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Maximilian Levy
Team sprint: Poland
Team Pursuit: Belarus
Scratch: Hardzei Tsishchanka
Points Race: Hardzei Tsishchanka
Madison: Filip Prokopyszyn - Daniel Staniszewski
Omnium: Yauheni Karaliok
   Track     CL1  
20-22/9   GP Poland  
Sprint: Olena Starikova
Keirin: Katy Marchant
Team sprint: Ukraine
Team Pursuit: Poland
Scratch: Mylene De Zoete
Points Race: Katie Archibald
Madison: Katie Archibald - Neah Evans
Omnium: Neah Evans
   Track     CL1  
21/9   Primus Classic  
Winner: Edward Theuns
   Road     1.HC  
21/9   Piliscsév  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     1  
21/9   Piliscsév  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
21/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     1.1  
21-22/9   Tour of Kayseri  
Winner: Onur Balkan
   Road     2.2  
22/9   World Championships Marathon  
Winner: Hector Leonardo Paez Leon
   MTB XC     CM  
22/9   World Championships Relay  
Winner: Netherlands
   Road        CM  
22/9   World Championships Marathon  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CM  
22/9   Brandnertal  
Winner: Veronika Widmann
   MTB DH     1  
22/9   Brandnertal  
Winner: Slawomir Lukasik
   MTB DH     1  
22/9   Gooikse Pijl  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.1  
22/9   Itabirito  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     1  
22/9   Itabirito  
Winner: Jacqueline Mourao
   MTB XC     1  
22/9   Boulzicourt  
Winner: Joshua Dubau
   Cyclo Cross     C2  
22/9   GP d`Isbergues  
Winner: Christine Majerus
   Road     1.2  
22/9   Boulzicourt  
Winner: Laura Verdonschot
   Cyclo Cross     C2  
22/9   GP d`Isbergues  
Winner: Mads Pedersen
   Road     1.1  
22/9   Derby  
Winner: Alicia Franck
   Cyclo Cross     C2  
22/9   Derby  
Winner: Thomas Mein
   Cyclo Cross     C2  
22/9   Freudenstadt  
Winner: Ronja Eibl
   MTB XC     1  
22/9   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Jonas Rutsch
   Road     NE  
22/9   Freudenstadt  
Winner: Matthias Stirnemann
   MTB XC     1  
22/9   Memorial Valerio Cappellotto  
Winner: Laura Tomasi
   Road     NE  
22/9   Trofeo Matteotti  
Winner: Matteo Trentin
   Road     1.1  
22/9   Sittard-Geleen  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB XC     1  
22/9   Sittard-Geleen  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     1  
22/9   Illnau  
Winner: Geerte Hoeke
   Cyclo Cross     C2  
22/9   Illnau  
Winner: Antoine Benoist
   Cyclo Cross     C2  
22/9   Waterloo  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     CDM  
22/9   Waterloo  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     CDM  
23/9   World Championships ITT U19  
Winner: Antonio Tiberi
   Road     CM  
23/9   World Championships ITT U19  
Winner: Aigul Gareeva
   Road     CM  
24/9   World Championships ITT U23  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     CM  
24/9   World Championships ITT  
Winner: Chloe Dygert-Owen
   Road     CM  
24/9   Ruota d`Oro  
Winner: Nicola Venchiarutti
   Road     1.2U  
25/9   World Championships ITT  
Winner: Rohan Dennis
   Road     CM  
25/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Maximilian Walscheid
   Road     1.1  
25-28/9   Banyuwangi Tour de Ijen  
Winner: Robbie Hucker
   Road     2.2  
25-28/9   Epic Israel  
Winner: Haley Smith
   MTB XC     S1  
25-28/9   Epic Israel  
Winner: Georg Egger
   MTB XC     S1  
26/9   World Championships U19  
Winner: Quinn Simmons
   Road     CM  
26-28/9   NC Canada  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Lauriane Genest
500 m: Kelsey Mitchell
Pursuit: Georgia Simmerling
Madison: Miriam Brouwer - Stephanie Roorda
Omnium: Stephanie Roorda
   Track     CN  
26-28/9   NC Canada  
Sprint: Nick Wammes
Keirin: Nick Wammes
1 km: Vincent De Haitre
Pursuit: Derek Gee
Madison: Derek Gee - Michael Foley
Omnium: Derek Gee
   Track     CN  
27/9   World Championships U23  
Winner: Samuele Battistella
   Road     CM  
27/9   World Championships U19  
Winner: Megan Jastrab
   Road     CM  
27-29/9   NC Poland  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Kamil Kuczynski
1 km: Krzysztof Maksel
Pursuit: Wojciech Ziolkowski
Scratch: Milosz Mielczarek
Points Race: Alan Banaszek
Madison: Daniel Staniszewski - Filip Prokopyszyn
Omnium: Damian Slawek
Afvalkoers: Filip Prokopyszyn
   Track     CN  
27-29/9   NC Poland  
Sprint: Urszula Los
Keirin: Urszula Los
500 m: Julita Jagodzinska
Pursuit: Justyna Kaczkowska
Scratch: Daria Pikulik
Points Race: Daria Pikulik
Madison: Justyna Kaczkowska - Lucja Pietrzak
Omnium: Daria Pikulik
Afvalkoers: Daria Pikulik
   Track     CN  
27-29/9   Tour of Mevlana  
Winner: Batuhan Özgür
   Road     2.2  
28/9   World Championships  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     CM  
28/9   Santiago del Estero  
Winner: Gonzalo Molina
   BMX     CDM  
28/9   Santiago del Estero  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
28/9   Mlada Boleslav  
Winner: Alicia Franck
   Cyclo Cross     C1  
28/9   Mlada Boleslav  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
28/9   Vittel  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
28/9   Vittel  
Winner: Perrine Clauzel
   Cyclo Cross     C2  
28/9   Titisee-Neustadt  
Winner: Ronja Eibl
   MTB XC     1  
28/9   Titisee-Neustadt  
Winner: Reto Indergand
   MTB XC     1  
28/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: Fila - Nijwa Trucks (NWV Groningen)
   Road     CN  
28/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: WTC De Amstel
   Road     CN  
29/9   World Championships  
Winner: Mads Pedersen
   Road     CM  
29/9   Santiago del Estero  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
29/9   Santiago del Estero  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
29/9   NC Chile  
Winner: Maria Fernanda Castro Gonzalez
   Cyclo Cross     CN  
29/9   NC Chile  
Winner: Ignacio Esteban Gallo Florido
   Cyclo Cross     CN  
29/9   Paris - Chauny  
Winner: Anthony Turgis
   Road     1.1  
29/9   Vittel  
Winner: Michael Vanthourenhout
   Cyclo Cross     C2  
29/9   Vittel  
Winner: Perrine Clauzel
   Cyclo Cross     C2  
29/9   NC Germany  
Winner: Max Hartenstern
   MTB DH     CN  
29/9   NC Germany  
Winner: Raphaela Richter
   MTB DH     CN  
29/9   Dordrecht  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     NE  
29/9   Dordrecht  
Winner: Pim Ronhaar
   Cyclo Cross     NE  
29/9   NC Netherlands Marathon  
Winner: Hans Becking
   MTB XC     CN  
29/9   Ronde van Midden-Brabant  
Winner: Florian Vermeersch
   Road     NE  
29/9   NC Netherlands Marathon  
Winner: Laura Van Regenmortel
   MTB XC     CN  
29/9   Poprad  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
29/9   Poprad  
Winner: Geerte Hoeke
   Cyclo Cross     C1  
29/9   Yalova  
Winner: Miho Imai
   MTB XC     1  
29/9   Yalova  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     1