CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
28/7-3/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Jonathan Cañaveral Vargas - Johan Sebastian Cañaveral Vargas
   MTB XC     S1  
28/7-3/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Monica Yuliana Calderon Martinez - Liliana Uzcategui Vasquez
   MTB XC     S1  
30/7-2/8   Ronde van Servie  
Winner: Enrico Salvador
   Road     2.2  
31/7-4/8   Tour Alsace  
Winner: Thomas Pidcock
   Road     2.2  
31/7-4/8   NC Germany  
Sprint: Lea Sophie Friedrich
Keirin: Lea Sophie Friedrich
500 m: Emma Hinze
Pursuit: Franziska Brauße
Scratch: Michaela Ebert
Points Race: Gudrun Stock
Madison: Franziska Brauße - Lea Lin Teutenberg
   Track     CN  
31/7-4/8   NC Germany  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Marc Jurczyk
1 km: Marc Jurczyk
Pursuit: Felix Groß
Scratch: Maximilian Beyer
Points Race: Theo Reinhardt
Madison: Maximilian Beyer - Theo Reinhardt
   Track     CN  
31/7-11/8   Tour of Portugal  
Winner: Joao Pedro Lourenco Rodrigues
   Road     2.1  
1/8   Clasica Navarra  
Winner: Sarah Roy
   Road     1.2  
1/8   Tour de Belle Isle en Terre - Kreiz Breizh  
Winner: Teniel Campbell
   Road     1.2  
1-4/8   Pan American Games  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Martha Bayona Pineda
Team sprint: Mexico
Team Pursuit: United States of America
Madison: Kimberly Geist - Christina Birch
Omnium: Jennifer Valente
   Track     JR  
1-4/8   Pan American Games  
Sprint: Nicholas Paul
Keirin: Kevin Santiago Quintero Chavarro
Team sprint: Trinidad & Tobago
Team Pursuit: United States of America
Madison: Antonio Roberto Cabrera Torres - Felipe Andres Peñaloza Yanez
Omnium: Daniel Holloway
   Track     JR  
2/8   World Championships 4 Cross  
Winner: Romain Mayet
   MTB DH     CM  
2/8   World Championships 4 Cross  
Winner: Romana Labounkova
   MTB DH     CM  
2/8   Val di Sole (Short circuit)  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     CDM  
2/8   Val di Sole (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
2/8   NC Switzerland  
Madison: Lena Mettraux - Andrea Waldis
   Track     CN  
2-5/8   Kreiz Breizh  
Winner: Mathijs Paasschens
   Road     2.2  
2-11/8   Tour de la Guadeloupe  
Winner: Adrien Guillonnet
   Road     2.2  
3/8   Erondegemse Pijl  
Winner: Monique Van De Ree
   Road     1.2  
3/8   Donostia San Sebastian Klasikoa  
Winner: Lucy Kennedy
   Road     1.1  
3/8   Clasica San Sebastian  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     1.WT  
3/8   Ride London Classic  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     1.WT  
3/8   Val di Sole  
Winner: Laurie Greenland
   MTB DH     CDM  
3/8   Val di Sole  
Winner: Marine Cabirou
   MTB DH     CDM  
3/8   Hansa Bygg Kalmar  
Winner: Norman Vahtra
   Road     1.2  
3-4/8   Tour de Charente-Maritime  
Winner: Léa Curinier
   Road     2.3  
3-9/8   Tour de Pologne  
Winner: Pavel Sivakov
   Road     2.WT  
4/8   Ride London Classic  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.WT  
4/8   Val di Sole  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CDM  
4/8   Val di Sole  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
4/8   Hel van Voerendaal  
Winner: Laurens Huys
   Road     NE  
4/8   GP Kranj  
Winner: Marko Kump
   Road     1.2  
4-8/8   NC Russia  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Daria Shmeleva
500 m: Natalia Antonova
Madison: Tamara Dronova - Diana Klimova
Omnium: Maria Rostovtseva
   Track     CN  
4-8/8   NC Russia  
Sprint: Pavel Yakushevskiy
Keirin: Denis Dmitriev
1 km: Alexandr Vasyukhno
Madison: Sergey Rostovtsev - Andrei Sazanov
Omnium: Artur Ershov
   Track     CN  
5/8   Clasica CRC 506  
Winner: Andrea Ramirez Fregoso
   Road     1.2  
6/8   Clasica Esencial Costa Rica  
Winner: Andrea Ramirez Fregoso
   Road     1.2  
7/8   Pan American Games ITT  
Winner: Daniel Felipe Martinez Poveda
   Road     JC  
7/8   Pan American Games ITT  
Winner: Chloe Dygert-Owen
   Road     JC  
7/8   European Championships Relay  
Winner: Netherlands
   Road        CC  
7-10/8   Tour of Szeklerland  
Winner: Jonas Rapp
   Road     2.2  
8/8   European Championships ITT  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     CC  
8/8   European Championships U23 ITT  
Winner: Hannah Ludwig
   Road     CC  
8/8   European Championships ITT  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     CC  
8/8   European Championships ITT U23  
Winner: Johan Price-Pejtersen
   Road     CC  
8-10/8   Cottbuser Nächte  
Scratch: Laura Kenny (Trott)
Points Race: Julia Biryukova
Madison: Eleanor Dickinson - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   Track     CL1  
8-10/8   Cottbuser Nächte  
Scratch: Ethan Hayter
Points Race: Ethan Hayter
Madison: Vitaliy Hryniv - Roman Gladysh
Omnium: Ethan Hayter
   Track     CL1  
9/8   European Championships U23  
Winner: Letizia Paternoster
   Road     CC  
9/8   NC Denmark  
Sprint: Kirsten Søvang
   Track     CN  
9/8   NC Denmark  
Sprint: William Rimkratt-Milkowski
   Track     CN  
9/8   Lenzerheide (Short circuit)  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CDM  
9/8   Lenzerheide (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
9-11/8   Tour of the Tweed  
Winner: Emily Herfoss (Roper)
   Road     2.3  
9-11/8   Vuelta Tica  
Winner: Marcela Elizabeth Prieto Castaneda
   Road     2.2  
9-11/8   Tour of Scotland  
Winner: Leah Thomas
   Road     2.1  
10/8   European Championships  
Winner: Amy Pieters
   Road     CC  
10/8   Pan American Games  
Winner: Maximiliano Ariel Richeze Araquistain
   Road     JC  
10/8   Pan American Games  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     JC  
10/8   European Championships U23  
Winner: Alberto Dainese
   Road     CC  
10/8   NC Australia  
Winner: Peta Mullens
   Cyclo Cross     CN  
10/8   NC Australia  
Winner: Chris Jongewaard
   Cyclo Cross     CN  
10/8   NC Austria Marathon  
Winner: Daniel Geismayr
   MTB XC     CN  
10/8   NC Austria Marathon  
Winner: Sabine Sommer
   MTB XC     CN  
10/8   NC Malta ITT  
Winner: Etienne Bonello
   Road     CN  
10/8   NC Russia Marathon  
Winner: Alexey Medvedev
   MTB XC     CN  
10/8   NC Russia Marathon  
Winner: Elvira Khayrullina
   MTB XC     CN  
10/8   Lenzerheide  
Winner: Marine Cabirou
   MTB DH     CDM  
10/8   Lenzerheide  
Winner: Amaury Pierron
   MTB DH     CDM  
10-17/8   NC France  
Sprint: Mathilde Gros
Keirin: Mathilde Gros
500 m: Mathilde Gros
Pursuit: Coralie Demay
Scratch: Léa Dayde
Points Race: Victoire Berteau
Madison: Clara Copponi - Coralie Demay
Omnium: Clara Copponi
   Track     CN  
10-17/8   NC France  
Sprint: Rayan Helal
Keirin: Sebastien Vigier
1 km: Quentin Lafargue
Pursuit: Corentin Ermenault
Scratch: Corentin Ermenault
Points Race: Louis Pijourlet
Madison: Florian Maitre - Donovan Vincent Grondin
Omnium: Donovan Vincent Grondin
   Track     CN  
11/8   European Championships  
Winner: Elia Viviani
   Road     CC  
11/8   MerXem Classic  
Winner: Lotte Kopecky
   Road     1.2  
11/8   Vlaamse Havenpijl  
Winner: Tibo Nevens
   Road     1.2  
11/8   GP Poggiana  
Winner: Fabio Mazzucco
   Road     1.2U  
11/8   Oita Urban Classic  
Winner: Drew Morey
   Road     1.2  
11/8   Slag om Norg  
Winner: Coen Vermeltfoort
   Road     1.1  
11/8   NC New Zealand  
Winner: Kate McIlroy
   Cyclo Cross     CN  
11/8   NC New Zealand  
Winner: Brendon Sharratt
   Cyclo Cross     CN  
11/8   Lenzerheide  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
11/8   Lenzerheide  
Winner: Jenny Rissveds
   MTB XC     CDM  
11-16/8   The Breck Epic  
Winner: Keegan Swenson
   MTB XC     S1  
11-16/8   The Breck Epic  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   MTB XC     S1  
12-18/8   BinckBank Tour  
Winner: Laurens De Plus
   Road     2.WT  
12-18/8   Tour of Utah  
Winner: Ben Hermans
   Road     2.HC  
13-17/8   Vuelta a Burgos  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo
   Road     2.HC  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Lisa Norden
   Road     CN  
14/8   NC Sweden ITT  
Winner: Tobias Ludvigsson
   Road     CN  
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Titouan Perrin Ganier
   MTB Urban     CM  
15/8   World Championships Eliminator  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CM  
15/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Norman Vahtra
   Road     1.2  
15-18/8   Czech Tour  
Winner: Daryl Impey
   Road     2.1  
15-18/8   Arctic Race  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     2.HC  
15-25/8   Ronde van de Toekomst  
Winner: Tobias Svendsen Foss
   Road     2.NC  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Filippo Zana
   Road     1.2U  
17/8   Melbourne GP  
Winner: Peta Mullens
   Cyclo Cross     C2  
17/8   Melbourne GP  
Winner: Chris Jongewaard
   Cyclo Cross     C2  
17/8   Flanders Classic  
Winner: Julie Van De Velde
   Road     1.2  
17/8   NC Belgium U23  
Winner: Florian Vermeersch
   Road     CN  
17/8   NC Norway Marathon  
Winner: Ole Hem
   MTB XC     CN  
17/8   NC Norway Marathon  
Winner: Elisabeth Sveum
   MTB XC     CN  
17/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Norman Vahtra
   Road     1.2  
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     1  
17/8   Domeniul Herneacova  
Winner: Virag Buzsaki
   MTB XC     1  
17/8   NC Seychelles  
Winner: Miguel Mathieu
   Road     CN  
17/8   Vårgårda TTT  
Winner: Trek - Segafredo
   Road     1.WT  
17/8   NC Trinidad & Tobago ITT  
Winner: Tyler Cole
   Road     CN  
18/8   Melbourne GP  
Winner: Peta Mullens
   Cyclo Cross     C2  
18/8   Melbourne GP  
Winner: Chris Jongewaard
   Cyclo Cross     C2  
18/8   Grazer Bike Opening  
Winner: Maximilian Foidl
   MTB XC     1  
18/8   Grazer Bike Opening  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   MTB XC     1  
18/8   Whistler  
Winner: Tracey Hannah
   MTB DH     1  
18/8   Whistler  
Winner: Troy Brosnan
   MTB DH     1  
18/8   Spicak  
Winner: Luka Berginc
   MTB DH     1  
18/8   Spicak  
Winner: Alessia Missiaggia
   MTB DH     1  
18/8   Kolding  
Winner: Sebastian Fini Carstensen
   MTB XC     1  
18/8   Kolding  
Winner: Caroline Bohé
   MTB XC     1  
18/8   Fyn Rundt  
Winner: Rasmus Christian Quaade
   Road     1.1  
18/8   Ploeuc L`Hermitage  
Winner: Loana Lecomte
   MTB XC     1  
18/8   Poly Normande  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     1.1  
18/8   La Périgord  
Winner: Coralie Demay
   Road     1.2  
18/8   Ploeuc L`Hermitage  
Winner: Martin Fanger
   MTB XC     1  
18/8   Ryedale GP  
Winner: Claire Steels
   Road     1.3  
18/8   Ronde van de Achterhoek  
Winner: Marco Doets
   Road     NE  
18/8   Valkenswaard  
Winner: Simon Gegenheimer
   MTB Urban     CDM  
18/8   Valkenswaard  
Winner: Ella Holmegard
   MTB Urban     CDM  
18/8   Puchar Karpat  
Winner: John Mandrysch
   Road     1.2  
18/8   Muttenz  
Winner: Lars Förster
   MTB XC     HC  
18/8   Muttenz  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     HC  
18/8   Vårgårda  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.WT  
18/8   NC Trinidad & Tobago  
Winner: Tyler Cole
   Road     CN  
19/8   African Games  
Winner: Tristan De Lange
   MTB XC     JC  
19/8   African Games  
Winner: Tiffany Keep
   MTB XC     JC  
19-23/8   Ronde van Indonesie  
Winner: Thomas Lebas
   Road     2.1  
20/8   GP Stad Zottegem  
Winner: Piotr Havik
   Road     1.1  
20/8   Prix des Marbriers  
Winner: Damien Clayton
   Road     1.2  
20-24/8   Perskindol Swiss Epic  
Winner: Michele Casagrande - Fabian Rabensteiner
   MTB XC     S1  
20-24/8   Perskindol Swiss Epic  
Winner: Adelheid Morath - Bettina Janas
   MTB XC     S1  
21/8   Veenendaal - Veenendaal Classic  
Winner: Zakkari Dempster
   Road     1.1  
21-24/8   Tour de Limousin  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     2.1  
21-25/8   Tour of Denmark  
Winner: Niklas Larsen
   Road     2.HC  
22-23/8   South East Asian GP  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Keirin: Kang Shih Feng
Omnium: Guo Liang
   Track     CL1  
22-23/8   South East Asian GP  
Sprint: Crismonita Dwi Putri
Keirin: Crismonita Dwi Putri
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
22-25/8   Tour of Norway  
Winner: Marianne Vos
   Road     2.WT  
22-25/8   Colorado Classic  
Winner: Chloe Dygert-Owen
   Road     2.1  
23/8   NC China ITT  
Winner: Shi Hang
   Road     CN  
23/8   NC China ITT  
Winner: Shen Shanrong
   Road     CN  
23/8   NC France U23  
Winner: Théo Delacroix
   Road     CN  
23/8   Sprint Meeting  
Sprint: Miriam Welte
Omnium: Vittoria Guazzini
   Track     CL1  
23/8   Sprint Meeting  
Sprint: Pavel Kelemen
Omnium: Moritz Malcharek
   Track     CL1  
23/8   Japan Track Cup  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Tomoyuki Kawabata
Madison: Park Sanghoon - Kim Euro
Omnium: Kazushige Kuboki
   Track     CL1  
23/8   Japan Track Cup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Hyejin
Madison: Wang Xiaofei - Liu Jiali
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CL1  
23/8   NC Pakistan ITT  
Winner: Razia Younis
   Road     CN  
23/8   NC Pakistan ITT  
Winner: Ali Ilyas
   Road     CN  
24/8   African Games TTT  
Winner: South Africa
   Road     JC  
24/8   African Games TTT  
Winner: South Africa
   Road     JC  
24/8   NC China  
Winner: Zhao Xisha
   Road     CN  
24/8   NC France ITT U23  
Winner: Thibault Guernalec
   Road     CN  
24/8   NC Honduras ITT  
Winner: Angie De Jesus Gomez Bentancourth
   Road     CN  
24/8   NC Honduras ITT  
Winner: Luis Fernando Enrique Lopez Nolasco
   Road     CN  
24-25/8   Japan Track Cup  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Yudai Nitta
Madison: Cameron Scott - Leigh Howard
Omnium: Eiya Hashimoto
   Track     CL1  
24-25/8   Japan Track Cup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Madison: Wang Xiaofei - Liu Jiali
Omnium: Rushlee Buchanan
   Track     CL1  
24/8-15/9   Vuelta a Espana  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
25/8   Coupe Sels  
Winner: Attilio Viviani
   Road     1.1  
25/8   Hamburg Cyclassics  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.WT  
25/8   NC Honduras  
Winner: Karen Elisa Amaya
   Road     CN  
25/8   NC Honduras  
Winner: Luis Fernando Enrique Lopez Nolasco
   Road     CN  
25/8   Zoetermeer  
Winner: Pierre De Froidmont
   MTB XC     2  
25/8   Zoetermeer  
Winner: Lotte Koopmans
   MTB XC     2  
25/8   NC Pakistan  
Winner: Abbas Ghulam
   Road     CN  
26/8   African Games ITT  
Winner: Ryan Gibbons
   Road     JC  
26/8   African Games ITT  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     JC  
27/8   NC China  
Winner: Xue Chaohua
   Road     CN  
27-30/8   Ronde van Poitou Charentes  
Winner: Christophe Laporte
   Road     2.1  
28/8   African Games  
Winner: Maroesjka Matthee
   Road     JC  
28/8   World Championships Team Relay  
Winner: Switzerland
   MTB XC        CM  
28/8   Druivenkoers  
Winner: Arvid De Kleijn
   Road     1.1  
28-29/8   GP Mesta Presov  
Scratch: Daria Pikulik
Points Race: Aksana Salauyeva
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
Omnium: Amalie Dideriksen
   Track     CL1  
28-29/8   GP Mesta Presov  
Sprint: Maximilian Levy
Keirin: Maximilian Levy
Scratch: Morgan Kneisky
Points Race: Viktor Manakov
Madison: Lasse Norman Hansen - Niklas Larsen
Omnium: Matias Gunnar Malmberg
   Track     CL1  
29/8   All-Africa Games  
Winner: Youcef Reguigui
   Road     JC  
29/8-1/9   Deutschland Tour  
Winner: Jasper Stuyven
   Road     2.HC  
30/8   World Championships U23  
Winner: Vlad Dascalu
   MTB XC     CM  
30/8   China Track Event  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Keirin: Mohd Azrulhasni Awang
Madison: Andreas Müller - Stefan Matzner
Omnium: Guo Liang
   Track     CL1  
30/8   China Track Event  
Sprint: Lin Junhong
Keirin: Anis Amira Rosidi
Madison: Wang Xiaofei - Liu Jiali
Omnium: Wang Xiaofei
   Track     CL1  
30/8   La Picto-Charentaise  
Winner: Gladys Verhulst
   Road     1.2  
30-31/8   GP Prostejov  
Scratch: Justyna Kaczkowska
Points Race: Karolina Karasiewicz
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
Omnium: Amalie Dideriksen
   Track     CL1  
30-31/8   GP Prostejov  
Sprint: Tom Derache
Keirin: Martin Cechman
Scratch: Filip Prokopyszyn
Points Race: Nicolas Pietrula
Madison: Lasse Norman Hansen - Niklas Larsen
Omnium: Niklas Larsen
   Track     CL1  
30-31/8   Tour of Almaty  
Winner: Yuriy Natarov
   Road     2.1  
30/8-1/9   Panevezys  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Patryk Rajkowski
Team sprint: Poland
Pursuit: Damian Slawek
Scratch: Daniel Staniszewski
Points Race: Viktor Filutas
Madison: Daniel Staniszewski - Damian Slawek
Omnium: Krisztian Lovassy
Afvalkoers: Sergey Rostovtsev
   Track     CL1  
30/8-1/9   Panevezys  
Sprint: Simona Krupeckaite
Keirin: Simona Krupeckaite
Team sprint: Lithuania
Pursuit: Anna Morris
Scratch: Olivija Baleisyte
Points Race: Manon Lloyd
Omnium: Manon Lloyd
Afvalkoers: Maria Rostovtseva
   Track     CL1  
31/8   World Championships U23  
Winner: Sina Frei
   MTB XC     CM  
31/8   World Championships  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CM  
31/8   World Championships  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CM  
31/8   Omloop Mandel-Leie-Schelde  
Winner: Niccolo Bonifazio
   Road     1.1  
31/8   GP Plouay  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
31/8   Virginia`s Blue Ridge GO Cross  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
31/8   Virginia`s Blue Ridge GO Cross  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2