CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Lorrenzo Manzin
   Road     2.2  
30/4-5/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Marijn Van Den Berg
   Road     2.2U  
30/4-5/5   Portugal MTB  
Winner: Maaris Meier - Greete Steinburg
   MTB XC     S1  
30/4-5/5   Portugal MTB  
Winner: Tiago Ferreira - Jose Dias
   MTB XC     S1  
30/4-5/5   Tour de Romandie  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
1/5   Pan American Championships ITT  
Winner: Leah Thomas
   Road     CC  
1/5   Pan American Championships ITT  
Winner: Brandon Smith Rivera Vargas
   Road     CC  
1/5   NC Belgium ITT U23  
Winner: Brent Van Moer
   Road     CN  
1/5   NC Belgium ITT U23  
Winner: Alana Castrique
   Road     CN  
1/5   Eschborn - Frankfurt  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.WT  
1/5   Eschborn - Frankfurt U23  
Winner: Frederik Rodenberg Madsen
   Road     1.2U  
1/5   Memorial Andrzeja Trochnowskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
1-5/5   Five Rings of Moscow  
Winner: Yauheni Sobal
   Road     2.2  
1-5/5   Tour of the Gila  
Winner: James Piccoli
   Road     2.2  
1-5/5   Tour of the Gila  
Winner: Brodie Chapman
   Road     2.2  
2/5   Memorial Romana Sieminskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
2-5/5   Gracia Tour  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     2.2  
2-5/5   Tour of Yorkshire  
Winner: Christopher Lawless
   Road     2.HC  
2-5/5   Vojvodina  
Winner: Iryna Popova
   MTB XC     S1  
2-5/5   Vojvodina  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     S1  
2-5/5   Tour of Mesopatamia  
Winner: Branislau Samoilau
   Road     2.2  
3/5   Pan American Championships  
Winner: Ariadna Gutierrez Arzaluz
   Road     CC  
3/5   Carmel Cup  
Winner: Tomer Zaltsman
   MTB XC     1  
3/5   Carmel Cup  
Winner: Naama Noyman
   MTB XC     1  
3-4/5   Tour de Yorkshire  
Winner: Marianne Vos
   Road     2.1  
3-5/5   Ronde van Asturie  
Winner: Richard Antonio Carapaz Montenegro
   Road     2.1  
3-5/5   Naisten Etappiajo  
Winner: Viktoriia Vinogradova
   Road     NE  
3-5/5   Rye Bike Festival  
Winner: Caroline Bohé
   MTB XC     S1  
3-5/5   Rye Bike Festival  
Winner: Jonas Lindberg
   MTB XC     S1  
4/5   Himmerland Rundt  
Winner: Niklas Larsen
   Road     1.2  
4/5   Barcelona  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     1  
4/5   Barcelona  
Winner: Githa Michiels
   MTB XC     1  
4/5   Balmasedako Emakumeen Saria  
Winner: Natalie Grinczer
   Road     1.3  
4/5   L`Etoile d`Or  
Winner: Alexander Konychev
   Road     1.NC  
4/5   Ronde van Overijssel  
Winner: Nils Eekhoff
   Road     1.2  
4/5   Mankele  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     1  
4/5   Mankele  
Winner: Candice Lill
   MTB XC     1  
4-5/5   Giro della Campania  
Winner: Silvia Persico
   Road     2.3  
5/5   European Championships  
Winner: Baptiste Pierron
   MTB DH     CC  
5/5   Pan American Championships  
Winner: Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez
   Road     CC  
5/5   European Championships  
Winner: Camille Balanche
   MTB DH     CC  
5/5   Skive-Løbet  
Winner: Frederik Rodenberg Madsen
   Road     1.2  
5/5   Entre Brenne et Montmorillonnais  
Winner: Alberto Dainese
   Road     1.2  
5/5   Bike the Rock  
Winner: Ondrej Cink
   MTB XC     HC  
5/5   Bike the Rock  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     HC  
5/5   Circuito del Porto  
Winner: Luca Mozzato
   Road     1.2  
5/5   Ton Dolmans Trofee  
Winner: Dylan Bouwmans
   Road     NE  
5/5   NC South Africa  
Winner: Theo Erlangsen
   MTB DH     CN  
5/5   100 Cycle Challenge  
Winner: Jayde Julius
   Road     1.2  
5/5   NC South Africa  
Winner: Sabine Thies
   MTB DH     CN  
5/5   Soldier Hollow  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     1  
5/5   Soldier Hollow  
Winner: Keegan Swenson
   MTB XC     1  
8/5   NC Cyprus ITT  
Winner: Andreas Miltiadis
   Road     CN  
8/5   NC Cyprus ITT  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
8-10/5   Tour of Uppsala  
Winner: Sara Mustonen-Lichan
   Road     2.2  
9-11/5   Tour of Chongming  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     2.WT  
9-12/5   Belgian Mountainbike Festival  
Winner: Cemile Trommer
   MTB XC     S1  
9-12/5   Belgian Mountainbike Festival  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     S1  
9-12/5   Ronde van Rhone-Alpes Isère  
Winner: Matthias Krizek
   Road     2.2  
10-12/5   Vuelta a Madrid  
Winner: Clément Russo
   Road     2.1  
10-12/5   GP Elsy Jacobs  
Winner: Lisa Brennauer
   Road     2.1  
10-12/5   Szlakiem Grodow Piastowskich  
Winner: Kamil Malecki
   Road     2.2  
11/5   Minsk Cup  
Winner: Yauheni Karaliok
   Road     1.2  
11/5   Losinj  
Winner: Jure Zabjek
   MTB DH     1  
11/5   Losinj  
Winner: Naja Stipanic
   MTB DH     1  
11/5   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary  
Winner: Pawel Franczak
   Road     1.2  
11/5   Papendal  
Winner: Judy Baauw
   BMX     CDM  
11/5   PWZ Zuidenveld Tour  
Winner: Luuc Bugter
   Road     1.2  
11/5   GP Arjaan De Schipper  
Winner: Jonas Castrique
   Road     NE  
11/5   Papendal  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
11/5   Sundvolden GP  
Winner: Trond Håkon Trondsen
   Road     1.2  
11/5   Solothurn  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     1  
11/5   Solothurn  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     1  
11/5   Scandinavian Race Uppsala  
Winner: Rasmus Bøgh Wallin
   Road     1.2  
11/5   NC United States Marathon      MTB XC     CN  
11/5   NC United States Marathon      MTB XC     CN  
11/5-2/6   Giro d`Italia  
Winner: Richard Antonio Carapaz Montenegro
   Road     2.WT  
12/5   NC Australia Marathon  
Winner: Holly Harris
   MTB XC     CN  
12/5   NC Australia Marathon  
Winner: Brendan Johnston
   MTB XC     CN  
12/5   NC Barbados ITT  
Winner: Joshua Kelly
   Road     CN  
12/5   Trofee Maarten Wynants  
Winner: Elisa Balsamo
   Road     1.1  
12/5   Fleche Ardennaise  
Winner: Simon Pellaud
   Road     1.2  
12/5   GP Minsk  
Winner: Norman Vahtra
   Road     1.2  
12/5   NC Cyprus  
Winner: Andreas Miltiadis
   Road     CN  
12/5   NC Cyprus  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
12/5   Pec Pod Snezkou  
Winner: Ondrej Cink
   MTB XC     1  
12/5   Pec Pod Snezkou  
Winner: Jitka Cabelicka (Skarnitzlova)
   MTB XC     1  
12/5   NC Denmark Marathon  
Winner: Camilla Sogaard
   MTB XC     CN  
12/5   NC Denmark Marathon  
Winner: Benjamin Wittrup Justesen
   MTB XC     CN  
12/5   Jeumont  
Winner: Jens Schuermans
   MTB XC     1  
12/5   Jeumont  
Winner: Lucie Urruty
   MTB XC     1  
12/5   GP de la Somme  
Winner: Lorrenzo Manzin
   Road     1.2  
12/5   Lincoln GP  
Winner: Rebecca Durrell (Nixon)
   Road     1.3  
12/5   Fort William GB Series  
Winner: Rachel Atherton
   MTB DH     1  
12/5   Fort William GB Series  
Winner: Gee Atherton
   MTB DH     1  
12/5   Erzgebirgsrundfahrt  
Winner: John Mandrysch
   Road     NE  
12/5   Visegrad 4 - Pannonhalma  
Winner: Polina Kirillova
   Road     1.2  
12/5   GP Industria del Marmo  
Winner: Patrick Gamper
   Road     1.2U  
12/5   Papendal  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
12/5   Papendal  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
12/5   Ringerike GP  
Winner: Kristoffer Skjerping
   Road     1.2  
12/5   Walbrzych  
Winner: Isla Short
   MTB XC     1  
12/5   Walbrzych  
Winner: Sergio Mantecon Gutierrez
   MTB XC     1  
12/5   Fundao  
Winner: Raquel Queiros
   MTB XC     1  
12/5   Fundao  
Winner: Ricardo Marinheiro
   MTB XC     1  
12/5   Kamnik  
Winner: Eva Lechner
   MTB XC     1  
12/5   Kamnik  
Winner: Luca Braidot
   MTB XC     1  
12/5   Drozdovo  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   MTB XC     1  
12/5   Drozdovo  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     1  
12/5   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
12/5   Vargarda  
Winner: Sara Oberg
   MTB XC     1  
12/5   Vargarda  
Winner: Sebastian Fini Carstensen
   MTB XC     1  
12-18/5   Ronde van Californie  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     2.WT  
14-19/5   Quatre Jours de Dunkerque  
Winner: Mike Teunissen
   Road     2.HC  
15-18/5   Tour of Limpopo  
Winner: Samuele Battistella
   Road     2.2  
16-18/5   Tour of California  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     2.WT  
16-19/5   GP Minsk  
Sprint: Artsiom Zaitsau
Keirin: Aleksandr Dubchenko
1 km: Artsiom Zaitsau
Team sprint: Russia
Team Pursuit: Russia
Pursuit: Lev Gonov
Scratch: Andrei Sazanov
Points Race: Raman Ramanau
Madison: Raman Tsishkou - Yauheni Karaliok
Omnium: Christos Volikakis
   Track     CL1  
16-19/5   GP Minsk  
Sprint: Ekaterina Gnidenko
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Natalia Antonova
Team Pursuit: Poland
Pursuit: Ina Savenka
Scratch: Katarzyna Pawlowska
Points Race: Lucja Pietrzak
Madison: Tamara Dronova - Daria Malkova
Omnium: Maria Ribeiro Gomes Martins
   Track     CL1  
16-19/5   Vuelta a Burgos  
Winner: Stine Andersen Borgli
   Road     2.1  
17/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
17/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CDM  
17/5   Tour de Venezuela  
Winner: Angie Sabrina Gonzalez Garcia
   Road     1.2  
17-19/5   Vuelta a Aragon  
Winner: Eduard Prades Reverte
   Road     2.1  
17-19/5   Tour d`Eure-et-Loir  
Winner: Luuc Bugter
   Road     2.2  
17-19/5   Astana  
Sprint: Daria Shmeleva
Keirin: Daria Shmeleva
Scratch: Liu Jiali
Points Race: Liu Jiali
Omnium: Wang Xiaofei
   Track     CL1  
17-19/5   Astana  
Sprint: Vasilijus Lendel
Keirin: Pavel Vorzhev
Scratch: Illart Zuazubiskar Gallastegi
Points Race: Sultanmurat Miraliyev
Madison: Sultanmurat Miraliyev - Artyom Zakharov
Omnium: Roman Vasilenkov
   Track     CL1  
17-19/5   Tour of Black Sea  
Winner: Onur Balkan
   Road     2.2  
18/5   Zuid-Hollandse Eilanden Tour  
Winner: André Luijk
   Road     NE  
18/5   Omloop der Kempen  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     NE  
18-19/5   Taiwan Track International Classic  
Sprint: Helena Casas Roige
Keirin: Anis Amira Rosidi
Team sprint: Malaysia
Madison: Song Minji - Jeon Miyeon
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
18-19/5   Taiwan Track International Classic  
Sprint: Kang Shih Feng
Keirin: Sergey Ponomaryov
Team sprint: Kazakhstan
Madison: Leung Chun Wing - Leung Ka Yu
Omnium: Cheung King Lok
   Track     CL1  
18-19/5   Tour de Venezuela  
Winner: Lilibeth Chacon Garcia
   Road     2.2  
19/5   NC Austria ITT  
Winner: Matthias Brändle
   Road     CN  
19/5   NC Austria ITT  
Winner: Anna Kiesenhofer
   Road     CN  
19/5   NC Barbados  
Winner: Gregory Vanderpool
   Road     CN  
19/5   GP Claude Criquielion  
Winner: Arne Marit
   Road     1.2  
19/5   Brassac  
Winner: Dylan Levesque
   MTB DH     1  
19/5   Brassac  
Winner: Marine Cabirou
   MTB DH     1  
19/5   GP Fémin`Ain - Izernore  
Winner: Annabel Fisher
   Road     1.3  
19/5   Albstadt  
Winner: Mathias Flückiger
   MTB XC     CDM  
19/5   Dautphetal  
Winner: Franziska Koch
   Road     1.3  
19/5   Albstadt  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CDM  
19/5   Omloop der Kempen  
Winner: René Hooghiemster
   Road     NE  
19-26/5   Ronde van Japan  
Winner: Chris Harper
   Road     2.1  
20/5   Durango-Durango Emakumen Saria  
Winner: Lucy Kennedy
   Road     1.2  
20/5   Taiwan Track International Classic  
Sprint: Helena Casas Roige
Keirin: Helena Casas Roige - Lizanne Fox - Wang Tzu Chun - Kwon Serim - Kim Huiju - Anis Amira Rosidi
Scratch: Lee Sze Wing
   Track     CL1  
20/5   Taiwan Track International Classic  
Sprint: Kang Shih Feng
Keirin: Andrey Chugay - Kang Shih Feng - Sergey Ponomaryov - Oh Eunseop - Kang Minseong - Elyas Yusoff Mohamed
Scratch: Patompob Phonarjthan
   Track     CL1  
20-24/5   Tour of Albania  
Winner: Filippo Fiorelli
   Road     2.2  
21/5   Tour of Zhoushan Island  
Winner: Thi That Nguyen
   Road     1.2  
22-23/5   Tour of Zhoushan Island  
Winner: Thi Thu Mai Nguyen
   Road     2.2  
22-25/5   Emakumen Bira  
Winner: Elisa Longo Borghini
   Road     2.WT  
22-26/5   Baltyk - Karkonosze Tour  
Winner: Kamil Malecki
   Road     2.2  
23/5   Chabany Race  
Winner: Olga Shekel
   Road     1.2  
23/5   Chabany Race  
Winner: Andriy Vasylyuk
   Road     1.2  
23-25/5   Tour of Estonia  
Winner: Mihkel Räim
   Road     2.1  
23-26/5   Ronde van de Isard d`Ariege  
Winner: Andrea Bagioli
   Road     2.2U  
24/5   Nove Mesto na Morave (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
24/5   Nove Mesto Na Morave (Short circuit)  
Winner: Chloe Woodruff
   MTB XC     CDM  
24/5   Horizon Park Race for Peace  
Winner: Yauheni Sobal
   Road     1.2  
24/5   Kiev Olympic Ring Race  
Winner: Hanna Tserakh
   Road     1.2  
24/5   Nashville  
Winner: Joris Daudet
   BMX     HC  
24/5   Nashville  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     HC  
24-25/5   The 60th Anniversary Thai Cycling Association  
Winner: Yumi Kajihara
   Road     2.1  
24-26/5   A Travers les Hauts de France  
Winner: Ethan Hayter
   Road     2.2  
24-26/5   Tour de l`Ain  
Winner: Thibaut Pinot
   Road     2.1  
24-26/5   Hammer Stavanger  
Winner: Jumbo - Visma
   Road     2.1  
24-26/5   PRUride  
Winner: Marcelo Felipe
   Road     2.2  
25/5   Pan American Championships  
Winner: Anderson Ezequiel De Souza Filho
   BMX     CC  
25/5   Pan American Championships  
Winner: Mariana Pajon
   BMX     CC  
25/5   Sarrians  
Winner: Sylvain André
   BMX     HC  
25/5   Sarrians  
Winner: Saya Sakakibara
   BMX     HC  
25/5   Omloop van de Hoekse Waard  
Winner: Gert-Jan Bosman
   Road     NE  
25/5   Kievskaya Sotka Challenge  
Winner: Katarzyna Wilkos
   Road     1.2  
25/5   Horizon Park Race Maidan  
Winner: Uladzislau Tsimoshyk
   Road     1.2  
25/5   Nashville  
Winner: Joris Daudet
   BMX     HC  
25/5   Nashville  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     HC  
26/5   NC Austria  
Winner: Valentina Höll
   MTB DH     CN  
26/5   NC Austria  
Winner: David Trummer
   MTB DH     CN  
26/5   GP Marcel Kint  
Winner: Bryan Coquard
   Road     1.1  
26/5   NC Botswana ITT  
Winner: Abeng Malete
   Road     CN  
26/5   Ronde van Taiyuan  
Winner: Arianna Fidanza
   Road     1.2  
26/5   Nove Mesto Na Morave  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
26/5   Nove Mesto Na Morave  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CDM  
26/5   Sarrians  
Winner: Sylvain André
   BMX     HC  
26/5   Métabief  
Winner: Dylan Levesque
   MTB DH     1  
26/5   Sarrians  
Winner: Manon Valentino
   BMX     HC  
26/5   Métabief  
Winner: Melanie Chappaz
   MTB DH     1  
26/5   Main-Spessart Rundfahrt  
Winner: Gudrun Stock
   Road     1.3  
26/5   Yawatahama  
Winner: Ariane Thea Patrice Dormitorio
   MTB XC     1  
26/5   Yawatahama  
Winner: Kiril Kazantshev
   MTB XC     1  
26/5   GP Cham-Hagendorn  
Winner: Julie Leth
   Road     1.2  
26/5   Golden Era Celebration  
Winner: Jutatip Maneephan
   Road     1.1  
26/5   VR ITT  
Winner: Valeriya Kononenko
   Road     1.2  
26/5   Horizon Park Classic  
Winner: Andriy Vasylyuk
   Road     1.2  
26-31/5   Tour of Taiyuan  
Winner: Cameron Piper
   Road     2.2  
27/5   Winston Salem Classic  
Winner: Leigh Ann Ganzar
   Road     1.1  
27/5   Winston Salem Classic  
Winner: Ulises Alfredo Castillo Soto
   Road     1.1  
27-29/5   GP Tula  
Sprint: Yuta Wakimoto
Keirin: Yuta Wakimoto
Scratch: Christos Volikakis
Madison: Gleb Syritsa - Lev Gonov
Omnium: Maksim Piskunov
   Track     CL1  
27-29/5   GP Tula  
Sprint: Simona Krupeckaite
Keirin: Lea Sophie Friedrich
Scratch: Tamara Dronova
Madison: Mariia Averina - Diana Klimova
Omnium: Daria Malkova
   Track     CL1  
28/5-2/6   Thüringen Rundfahrt  
Winner: Kathrin Hammes
   Road     2.1  
28/5-2/6   Tour of Norway  
Winner: Alexander Kristoff
   Road     2.HC  
29/5-2/6   Pijl van het Zuiden  
Winner: Quinten Hermans
   Road     2.2  
30/5   Circuit de Wallonie  
Winner: Thomas Boudat
   Road     1.1  
30/5   Kersenronde  
Winner: Marten Kooistra
   Road     NE  
30/5-2/6   Tour of Kumano  
Winner: Orluis Alberto Aular Sanabria
   Road     2.2  
31/5   Villard-de-Lans  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CDM  
31/5   La Classique Morbihan  
Winner: Christine Majerus
   Road     1.1  
31/5   Villard-de-Lans  
Winner: Hugo Briatta
   MTB Urban     CDM  
31/5-2/6   Tour de la Mirabelle  
Winner: Simon Pellaud
   Road     2.2  
31/5-2/6   Szlakiem Walk Majora Hubala  
Winner: Maciej Paterski
   Road     2.1