CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
1-6/4   Tour of Thailand  
Winner: Ryan Cavanagh
   Road     2.1  
3/4   American Championships Team Relay  
Winner: Mexico
   MTB XC        CC  
3/4   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     1.1  
3/4   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     1.WT  
3-6/4   Giro di Sicilia  
Winner: Brandon McNulty
   Road     2.1  
3-7/4   NC Australia  
Sprint: Nathan Hart
Keirin: Thomas Clarke
1 km: Thomas Cornish
Pursuit: Lucas Plapp
Scratch: Kelland O`Brien
Points Race: Joshua Harrison
   Track     CN  
3-7/4   NC Australia  
Sprint: Caitlin Ward
Keirin: Caitlin Ward
500 m: Kaarle McCulloch
Pursuit: Maeve Moroney-Plouffe
Scratch: Amy Cure
Points Race: Ashlee Ankudinoff
   Track     CN  
4/4   American Championships  
Winner: Fatima Anahi Hijar Marin
   MTB Urban     CC  
4/4   American Championships  
Winner: Jhon Fredy Garzon Gonzalez
   MTB Urban     CC  
4-7/4   Joe Martin Stage Race  
Winner: Chloe Dygert-Owen
   Road     2.2  
4-7/4   Joe Martin Stage Race  
Winner: Stephen Bassett
   Road     2.2  
5/4   Route Adelie  
Winner: Marc Sarreau
   Road     1.1  
5-7/4   Triptyque des Monts et Chateaux  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     2.2  
5-14/4   Ronde van Marokko  
Winner: Laurent Evrard
   Road     2.2  
6/4   American Championships  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CC  
6/4   American Championships  
Winner: Raphael Gagne
   MTB XC     CC  
6/4   San Juan  
Winner: Gonzalo Molina
   BMX     HC  
6/4   San Juan  
Winner: Domenica Michelle Azuero Gonzalez
   BMX     HC  
6/4   Premantura  
Winner: Giorgia Marchet
   MTB XC     1  
6/4   Premantura  
Winner: Gioele De Cosmo
   MTB XC     1  
6/4   GP Miguel Indurain  
Winner: Jonathan Hivert
   Road     1.1  
6/4   Windhoek  
Winner: Mariske Strauss
   MTB XC     1  
6/4   Windhoek  
Winner: Wessel Botha
   MTB XC     1  
6/4   Limburg Classic  
Winner: Demi Vollering
   Road     NE  
6/4   Limburg Classic  
Winner: Patrick Müller
   Road     1.1  
6/4   Omloop van de Veenkolonien  
Winner: Jos Koop
   Road     NE  
6-13/4   Ronde van Langkawi  
Winner: Benjamin Dyball
   Road     2.HC  
7/4   NC Australia  
Winner: Rebecca McConnell
   MTB XC     CN  
7/4   NC Australia  
Winner: Daniel McConnell
   MTB XC     CN  
7/4   NC Australia  
Winner: Troy Brosnan
   MTB DH     CN  
7/4   NC Australia  
Winner: Tracey Hannah
   MTB DH     CN  
7/4   Ötztaler Mountainbike Festival  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     HC  
7/4   Ötztaler Mountainbike Festival  
Winner: Stephane Tempier
   MTB XC     HC  
7/4   Beringen  
Winner: Githa Michiels
   MTB XC     1  
7/4   Beringen  
Winner: Jens Schuermans
   MTB XC     1  
7/4   Ronde van Vlaanderen  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.WT  
7/4   Tour of Flanders  
Winner: Alberto Bettiol
   Road     1.WT  
7/4   Kutna Hora  
Winner: Aleksandra Podgorska
   MTB XC     1  
7/4   Kutna Hora  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
7/4   GP Cantabria - Noja  
Winner: Maria Ribeiro Gomes Martins
   Road     1.3  
7/4   La Roue Tourangelle  
Winner: Lionel Taminiaux
   Road     1.1  
7/4   Rund um Düren  
Winner: Robert Jägeler
   Road     NE  
7/4   Trofeo Banca Populare Piva  
Winner: Georg Zimmermann
   Road     1.2U  
7/4   Aguascalientes  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     1  
7/4   Aguascalientes  
Winner: Keegan Swenson
   MTB XC     1  
7/4   Marrazes  
Winner: Rocio Del Alba Garcia Martinez
   MTB XC     1  
7/4   Marrazes  
Winner: Mario Luis Miranda Costa
   MTB XC     1  
7/4   GP Adria Mobil  
Winner: Marko Kump
   Road     1.2  
7/4   Rivera  
Winner: Alessandra Keller
   MTB XC     1  
7/4   Rivera  
Winner: Mathias Flückiger
   MTB XC     1  
8-10/4   Tour of Thailand  
Winner: Jutatip Maneephan
   Road     2.1  
8-13/4   Andalucia Bike Race  
Winner: Hildegunn Gjertrud Hovdenak
   MTB XC     S1  
8-13/4   Andalucia Bike Race  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     S1  
8-13/4   Vuelta al Pais Vasco  
Winner: Ion Izagirre Insausti
   Road     2.WT  
9/4   Oceania Championships  
Winner: Rebecca McConnell
   MTB XC     CC  
9/4   Oceania Championships  
Winner: Anton Cooper
   MTB XC     CC  
9-12/4   Circuit de la Sarthe  
Winner: Alexis Gougeard
   Road     2.1  
9-13/4   4 Islands Stage Race  
Winner: Cemile Trommer - Karen Brouwer
   MTB XC     S1  
9-13/4   4 Islands Stage Race  
Winner: Filip Adel - Jan Skarnitzl
   MTB XC     S1  
10/4   Oceania Championships  
Winner: Jackson Frew
   MTB DH     CC  
10/4   Oceania Championships  
Winner: Sian A`Hern
   MTB DH     CC  
10/4   GP de l`Escaut  
Winner: Fabio Jakobsen
   Road     1.HC  
10-14/4   Healthy Ageing Tour  
Winner: Lisa Klein
   Road     2.1  
11/4   Sea Otter Classic  
Winner: Christopher Blevins
   MTB XC     HC  
11/4   Sea Otter Classic  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     HC  
12-14/4   Six Day Final - Brisbane  
Scratch: Amy Cure
Madison: Alexandra Manly - Amy Cure
Omnium: Katie Archibald
   Track     CL1  
12-14/4   Six Day Final - Brisbane  
Winner: Leigh Howard - Kelland O`Brien
   Track     CL1  
12-14/4   Circuit des Ardennes  
Winner: Alexander Kamp Egested
   Road     2.2  
12-14/4   GP Beiras  
Winner: Edwin Avila Vanegas
   Road     2.1  
12-21/4   Ronde van Uruguay  
Winner: Walter Alejandro Vargas Alzate
   Road     2.2  
13/4   Asian Championships  
Winner: Kanami Tanno
   BMX     CC  
13/4   African Championships  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     CC  
13/4   Asian Championships  
Winner: Jukia Yoshimura
   BMX     CC  
13/4   Central American Championships ITT  
Winner: Manuel Oseas Rodas Ochoa
   Road     JR  
13/4   African Championships  
Winner: Mariske Strauss
   MTB XC     CC  
13/4   Central American Championships ITT  
Winner: Natalia Navarro Cerdas
   Road     JR  
13/4   Tour of Flanders U23  
Winner: Andreas Stokbro Nielsen
   Road     1.NC  
13/4   Trofeo Edil C  
Winner: Giovanni Aleotti
   Road     1.2U  
13/4   Zuiderzee Ronde  
Winner: Björn Bakker
   Road     NE  
14/4   American Championships  
Winner: Rafael Gutierrez Villegas
   MTB DH     CC  
14/4   Central American Championships  
Winner: Manuel Oseas Rodas Ochoa
   Road     JR  
14/4   American Championships  
Winner: Camila Nogueira
   MTB DH     CC  
14/4   Central American Championships  
Winner: Maria Jose Vargas Barrientos
   Road     JR  
14/4   Bilbao  
Winner: Edgar Carballo Gonzalez
   MTB DH     1  
14/4   Bilbao  
Winner: Veronika Widmann
   MTB DH     1  
14/4   GP Primavera  
Winner: Carlos Alberto Betancur Gomez
   Road     1.1  
14/4   Paris - Roubaix  
Winner: Philippe Gilbert
   Road     1.WT  
14/4   GP Trévé Le Ménec - Loudéac  
Winner: Audrey Cordon-Ragot
   Road     1.3  
14/4   East Cleveland Klondike  
Winner: Anna Henderson
   Road     1.3  
14/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Nina Benz
   MTB XC     1  
14/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Maximilian Brandl
   MTB XC     1  
14/4   Nalles  
Winner: Sina Frei
   MTB XC     HC  
14/4   Nalles  
Winner: Stephane Tempier
   MTB XC     HC  
14/4   Omloop van de Glazen Stad  
Winner: Rick Van Breda
   Road     NE  
14/4   Buchs  
Winner: Lars Förster
   MTB XC     1  
14/4   Buchs  
Winner: Ramona Forchini
   MTB XC     1  
14/4   Turianske Teplice  
Winner: Attila Valter
   MTB XC     1  
14/4   Turianske Teplice  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   MTB XC     1  
16/4   World hour record  
Winner: Victor Campenaerts
   Track       
16/4   Paris - Camembert  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     1.1  
16-21/4   International Presidency Turkey Tour  
Winner: Felix Großschartner
   Road     2.WT  
17/4   Brabantse Pijl  
Winner: Sofie De Vuyst
   Road     1.1  
17/4   La Fleche Brabanconne  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     1.HC  
17-19/4   Tour de Iskandar Johor  
Winner: Mario Vogt
   Road     2.2  
17-21/4   Ronde van Loir-et-Cher  
Winner: Jan Barta
   Road     2.2  
18/4   NC Chile ITT  
Winner: Constanza Victoria Paredes Martinez
   Road     CN  
18/4   NC Chile ITT  
Winner: Jose Luis Rodriguez Aguilar
   Road     CN  
18-21/4   Banja Luka - Beograd  
Winner: Pawel Franczak
   Road     2.1  
20/4   Liege - Bastogne - Liege U23  
Winner: Kevin Vermaerke
   Road     1.2U  
20/4   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
20/4   Heusden-Zolder  
Winner: Dave Van Der Burg
   BMX     HC  
20/4   Tour du Finistère  
Winner: Julien Simon
   Road     1.1  
20/4   NC Mauritius      Road     CN  
20/4   Arno Wallaard Memorial  
Winner: Alexander Richardson
   Road     1.2  
21/4   Abierto Across  
Winner: Agustina Maria Apaza
   MTB XC     1  
21/4   Abierto Across  
Winner: Fabio Hernando Castaneda Monsalve
   MTB XC     1  
21/4   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
21/4   Heusden-Zolder  
Winner: Joris Harmsen
   BMX     HC  
21/4   NC Chile  
Winner: Denisse Ahumada Riquelme
   Road     CN  
21/4   NC Chile  
Winner: Felipe Andres Peñaloza Yanez
   Road     CN  
21/4   Trofeo San Vendemiano  
Winner: Andrea Bagioli
   Road     1.2U  
21/4   Amstel Gold Race  
Winner: Katarzyna Niewiadoma
   Road     1.WT  
21/4   Amstel Gold Race  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     1.WT  
22/4   Tro-Bro Leon  
Winner: Andrea Vendrame
   Road     1.1  
22/4   Giro del Belvedere  
Winner: Samuele Battistella
   Road     1.2U  
22-26/4   Tour of the Alps  
Winner: Pavel Sivakov
   Road     2.HC  
23/4   Asian Championships TTT  
Winner: South Korea
   Road     CC  
23/4   Asian Championships TTT  
Winner: Kazakhstan
   Road     CC  
23/4   GP Palio del Recioto  
Winner: Matteo Sobrero
   Road     1.2U  
24/4   La Flèche Wallonne  
Winner: Julian Alaphilippe
   Road     1.WT  
24/4   Fleche Wallone  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
25/4   Asian Championships ITT  
Winner: Olga Zabelinskaya
   Road     CC  
25/4   Asian Championships ITT  
Winner: Daniil Fominykh
   Road     CC  
25-27/4   Ronde van Castilie en Leon  
Winner: Davide Cimolai
   Road     2.1  
25-28/4   Araxa XCS  
Winner: Daniela Campuzano Chavez Peon
   MTB XC     SHC  
25-28/4   Araxa XCS  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     SHC  
25-28/4   Tour of Mersin  
Winner: Peter Koning
   Road     2.2  
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Lorrenzo Manzin
   Road     2.2  
26/4   NC Argentina ITT  
Winner: Fiorella Malaspina
   Road     CN  
26/4   NC Argentina ITT  
Winner: Juan Pablo Dotti
   Road     CN  
26/4   Omloop van Borsele (ITT)  
Winner: Pernille Mathiesen
   Road     1.3  
27/4   Asian Championships  
Winner: Olga Zabelinskaya
   Road     CC  
27/4   NC Argentina  
Winner: Carolina Ines Perez
   Road     CN  
27/4   Manchester  
Winner: Simone Tetsche Christensen
   BMX     CDM  
27/4   Manchester  
Winner: Joris Daudet
   BMX     CDM  
27/4   Omloop van Borsele  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     1.1  
27/4   NC Paraguay ITT  
Winner: Victor Manuel Grange Gonzalez
   Road     CN  
27/4   NC Paraguay ITT  
Winner: Silvia Maria Rodas Maldonado
   Road     CN  
27-28/4   Tour du Jura  
Winner: Kobe Goossens
   Road     2.2  
28/4   Asian Championships  
Winner: Yevgeniy Gidich
   Road     CC  
28/4   NC Argentina  
Winner: Maximiliano Ariel Richeze Araquistain
   Road     CN  
28/4   Liège - Bastogne - Liège  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     1.WT  
28/4   Liege - Bastogne - Liege  
Winner: Jakob Fuglsang
   Road     1.WT  
28/4   Vodice  
Winner: Andrea Tiberi
   MTB XC     1  
28/4   Vodice  
Winner: Greta Seiwald
   MTB XC     1  
28/4   Copa Catalana  
Winner: Rebecca McConnell
   MTB XC     1  
28/4   Copa Catalana  
Winner: Jofre Cullell Estape
   MTB XC     1  
28/4   Ciudad de Dos Hermanas  
Winner: Maria Ribeiro Gomes Martins
   Road     1.3  
28/4   Manchester  
Winner: Manon Valentino
   BMX     CDM  
28/4   Manchester  
Winner: Kye Whyte
   BMX     CDM  
28/4   Rutland - Melton Classic  
Winner: Colin Joyce
   Road     1.2  
28/4   Giro del Appennino  
Winner: Mattia Cattaneo
   Road     1.1  
28/4   Wim Hendriks Trofee  
Winner: Arne Peters
   Road     NE  
28/4   Darbu  
Winner: Marit Sveen
   MTB XC     1  
28/4   Darbu  
Winner: Petter Fagerhaug
   MTB XC     1  
28/4   NC Paraguay  
Winner: Francisco Daniel Riveros Duarte
   Road     CN  
28/4   NC Paraguay  
Winner: Silvia Maria Rodas Maldonado
   Road     CN  
28/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
28/4   Maribor  
Winner: Loic Bruni
   MTB DH     CDM  
28/4   Maribor  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB DH     CDM  
28/4   San Marino  
Winner: Eva Lechner
   MTB XC     1  
28/4   San Marino  
Winner: Lars Förster
   MTB XC     1  
29-30/4   Cali  
Sprint: Kevin Santiago Quintero Chavarro
Keirin: Kevin Santiago Quintero Chavarro
Madison: Fernando Gaviria Rendon - Juan Esteban Arango Carvajal
Omnium: Carlos Andres Tobon Vasquez
   Track     CL1  
29-30/4   Cali  
Sprint: Martha Bayona Pineda
Keirin: Martha Bayona Pineda
Madison: Lina Marcela Hernandez Gomez - Jessica Marcela Parra Rojas
Omnium: Lina Marcela Hernandez Gomez
   Track     CL1  
30/4-5/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Marijn Van Den Berg
   Road     2.2U  
30/4-5/5   Portugal MTB  
Winner: Maaris Meier - Greete Steinburg
   MTB XC     S1  
30/4-5/5   Portugal MTB  
Winner: Tiago Ferreira - Jose Dias
   MTB XC     S1  
30/4-5/5   Tour de Romandie  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT