CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
29/11-1/12   Hong Kong  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Callum Saunders
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Germany
Scratch: Roy Eefting
Madison: Theo Reinhardt - Roger Kluge
Omnium: Campbell Stewart
   Track     CDM  
29/11-1/12   Hong Kong  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Hyejin
Team sprint: Germany
Team Pursuit: New Zealand
Scratch: Anita Yvonne Stenberg
Madison: Trine Schmidt - Julie Leth
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CDM  
1/12   Zilvermeercross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
1/12   Zilvermeercross  
Winner: Laura Verdonschot
   Cyclo Cross     C1  
1/12   GP Ciudad de Pontevedra  
Winner: Ismael Esteban Aguero
   Cyclo Cross     C2  
1/12   GP Ciudad de Pontevedra  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
1/12   NC Finland  
Winner: Kajsa Salmela
   Cyclo Cross     CN  
1/12   NC Finland  
Winner: Niko Heikkilä
   Cyclo Cross     CN  
1/12   Lanarvily  
Winner: Amandine Fouquenet
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Lanarvily  
Winner: Valentin Guillaud
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Brugherio  
Winner: Sara Casasola
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Brugherio  
Winner: Jakob Dorigoni
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Moergestel  
Winner: Maik Van Der Heijden
   Cyclo Cross     NE  
1/12   Moergestel  
Winner: Hannah Van Boven
   Cyclo Cross     NE  
1/12   Flückiger Cross  
Winner: Timon Rüegg
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Flückiger Cross  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
1/12   NC Slovakia  
Winner: Matej Ulik
   Cyclo Cross     CN  
1/12   NC Slovakia  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     CN  
1/12   Ruts N Guts  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Ruts N Guts  
Winner: Lance Haidet
   Cyclo Cross     C2  
3-7/12   Ronde van Colombia  
Winner: Aranza Valentina Villalon Sanchez
   Road     2.2  
5/12   South East Asian Games ITT  
Winner: Aiman Cahyadi
   Road     JR  
5/12   South East Asian Games ITT  
Winner: Jermyn Prado
   Road     JR  
5-7/12   Tour of Tasmania  
Winner: Sarah Gigante
   Road     2.3  
6/12   South East Asian Games  
Winner: Thi That Nguyen
   Road     JR  
6/12   NC Qatar  
Winner: Marwan Al Jalham
   Road     CN  
6-8/12   Cambridge  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Mohd Azizulhasni Awang
Team sprint: Japan
Team Pursuit: Switzerland
Scratch: Roman Gladysh
Madison: Campbell Stewart - Aaron Gate
Omnium: Campbell Stewart
   Track     CDM  
6-8/12   Cambridge  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Lee Hyejin
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: New Zealand
Scratch: Holly Edmondston
Madison: Georgia Baker - Alexandra Manly
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CDM  
7/12   South East Asian Games TTT  
Winner: Thailand
   Road     JR  
7/12   Essen  
Winner: Quinten Hermans
   Cyclo Cross     C1  
7/12   Essen  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C1  
7/12   Jabkenice  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Jabkenice  
Winner: Michael Boros
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Trofeo San Andres  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Trofeo San Andres  
Winner: David Menut
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Amersfoort  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
7/12   Amersfoort  
Winner: Britt Jochems
   Cyclo Cross     NE  
7/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Warwick  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     C2  
7/12   Warwick  
Winner: Lane Maher
   Cyclo Cross     C2  
7-8/12   NC Denmark  
1 km: Tim Bendtsen
Pursuit: Anders Fynbo
   Track     CN  
7-8/12   NC Denmark  
Winner: Amalie Winther Olsen
Pursuit: Amalie Winther Olsen
Scratch: Victoria Lund
   Track     CN  
8/12   South East Asian Games  
Winner: Sarawut Sirionnachai
   Road     JR  
8/12   GP Lambach  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
8/12   GP Lambach  
Winner: Joyce Vanderbeken
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Zonhoven  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     C1  
8/12   Zonhoven  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
8/12   Igorre (Yurre)  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Igorre (Yurre)  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
8/12   NC Japan  
Winner: Kohei Maeda
   Cyclo Cross     CN  
8/12   NC Japan  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     CN  
8/12   Almelo  
Winner: Karol Michalski
   Cyclo Cross     NE  
8/12   NC Netherlands  
Derny: Marit Raaijmakers
   Track     CN  
8/12   NC Netherlands  
Derny: Philip Heijnen
   Track     CN  
8/12   Almelo  
Winner: Ilse Pluimers
   Cyclo Cross     NE  
8/12   NC Peru  
Winner: Royner Grover Navarro Calle
   Road     CN  
8/12   NC Romania  
Winner: Eszter Bereczki
   Cyclo Cross     CN  
8/12   NC Romania  
Winner: Ede Karoly Molnar
   Cyclo Cross     CN  
8/12   Warwick  
Winner: Lane Maher
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Warwick  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     C2  
13-15/12   Brisbane  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Kevin Santiago Quintero Chavarro
Team sprint: Japan
Team Pursuit: Australia
Madison: Sam Welsford - Cameron Meyer
Omnium: Aaron Gate
   Track     CDM  
13-15/12   Brisbane  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Martha Bayona Pineda
Team sprint: Poland
Team Pursuit: Australia
Madison: Annette Edmondson - Georgia Baker
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CDM  
14/12   Hotondcross  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     C1  
14/12   Hotondcross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C1  
14/12   Unicov  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     C1  
14/12   Unicov  
Winner: Diether Sweeck
   Cyclo Cross     C1  
14/12   Xativa  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
14/12   Xativa  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C2  
14/12   Utsunomiya  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C2  
14/12   Utsunomiya  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
15/12   European Championships Beachrace  
Winner: Nina Kessler
   MTB Beach     CC  
15/12   European Championships Beachrace  
Winner: Ivar Slik
   MTB Beach     CC  
15/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Valencia  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Valencia  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Bagnoles de l`Orne  
Winner: David Menut
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Bagnoles de l`Orne  
Winner: Olivia Onesti
   Cyclo Cross     C2  
15/12   York  
Winner: Harriet Harnden
   Cyclo Cross     C2  
15/12   York  
Winner: Gianni Siebens
   Cyclo Cross     C2  
15/12   NC Guam  
Winner: Dan Aponik
   Road     CN  
15/12   GP Vittorio Veneto  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
15/12   GP Vittorio Veneto  
Winner: Jakob Dorigoni
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Utsunomiya  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Utsunomiya  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Nijverdal  
Winner: Sofie Van Rooijen
   Cyclo Cross     NE  
15/12   Nijverdal  
Winner: Pim Ronhaar
   Cyclo Cross     NE  
15/12   NC United States U23  
Winner: Eric Brunner
   Cyclo Cross     CN  
15/12   NC Verenigde Staten  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     CN  
15/12   NC Verenigde Staten  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     CN  
15/12   NC United States U23  
Winner: Katie Clouse
   Cyclo Cross     CN  
16-25/12   Ronde van Costa Rica  
Winner: Daniel Andres Bonilla Quiros
   Road     2.2  
18-19/12   Grenchen  
Sprint: Sebastien Vigier
Keirin: Melvin Landerneau
Pursuit: Jonathan Milan
Scratch: Rhys Britton
Points Race: Justin Wolf
Madison: Rhys Britton - Samuel Watson
Omnium: Thery Schir
   Track     CL1  
18-19/12   Grenchen  
Sprint: Laurine Van Riessen
Keirin: Laurine Van Riessen
Scratch: Laura Kenny (Trott)
Points Race: Elinor Barker
Madison: Elinor Barker - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Laura Kenny (Trott)
Afvalkoers: Laura Kenny (Trott)
   Track     CL1  
18-22/12   Tour de Selangor  
Winner: Marcus Culey
   Road     2.2  
19/12   NC Denmark  
Madison: Matias Gunnar Malmberg - Lasse Norman Hansen
   Track     CN  
21/12   NC Australia  
Madison: Ashlee Ankudinoff - Georgia Baker
   Track     CN  
21/12   NC Australia  
Madison: Sam Welsford - Kelland O`Brien
   Track     CN  
21/12   Waaslandcross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
21/12   Waaslandcross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
21/12   NC Germany  
Omnium: Maximilian Beyer
   Track     CN  
21/12   NC Germany  
Omnium: Franziska Brauße
   Track     CN  
21-22/12   NC Netherlands  
Omnium: Jan-Willem Van Schip
50 km: Jan-Willem Van Schip
   Track     CN  
22/12   Namur  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
22/12   Namur  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     CDM  
22/12   Boxtel  
Winner: Mike Teunissen
   Cyclo Cross     NE  
22/12   NC Netherlands  
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CN  
22/12   Boxtel  
Winner: Pauliena Rooijakkers
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Kerstcross  
Winner: Maaike De Heij
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Kerstcross  
Winner: Thymen Arensman
   Cyclo Cross     NE  
26/12   GP Luzern  
Winner: Rebecca Gariboldi
   Cyclo Cross     C2  
26/12   GP Luzern  
Winner: Yannick Peeters
   Cyclo Cross     C2  
27/12   Azencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
27/12   Azencross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C1  
27-29/12   NC Netherlands  
Sprint: Matthijs Buchli
Keirin: Harrie Lavreysen
1 km: Theo Bos
Pursuit: Maikel Zijlaard
Scratch: Ryan Schilt
Points Race: Roy Eefting
Madison: Wim Stroetinga - Yoeri Havik
   Track     CN  
27-29/12   NC Netherlands  
Sprint: Laurine Van Riessen
Keirin: Shanne Braspennincx
500 m: Shanne Braspennincx
Pursuit: Amy Pieters
Scratch: Lorena Wiebes
Points Race: Amy Pieters
Madison: Kirsten Wild - Amy Pieters
   Track     CN  
28-29/12   NC Belgium      Track     CN  
28-29/12   NC Belgium  
Sprint: Gerald Nys
Keirin: Tuur Dens
1 km: Nicolas Wernimont
   Track     CN  
28-30/12   Keirin GP  
Winner: Shintaro Sato
   Track     NE  
29/12   Diegem  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
29/12   Diegem  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
29/12   Coulounieix - Chamiers  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
29/12   Coulounieix - Chamiers  
Winner: Clément Venturini
   Cyclo Cross     C2  
29/12   Kasteelcross  
Winner: Lorena Wiebes
   Cyclo Cross     NE  
29/12   Kasteelcross  
Winner: Kelvin Bakx
   Cyclo Cross     NE  
30/12   Bredene  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
30/12   Bredene  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2