CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
23/10-1/11   Vuelta a Guatemala  
Winner: Manuel Oseas Rodas Ochoa
   Road     2.2  
25/10-3/11   Tour de Faso  
Winner: Dario Antonio Marcelino
   Road     2.2  
1/11   Koppenbergcross  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     C1  
1/11   Koppenbergcross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C1  
1/11   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
1/11   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
1/11   Città di Jesolo  
Winner: Sara Casasola
   Cyclo Cross     C2  
1/11   Città di Jesolo  
Winner: Cristian Cominelli
   Cyclo Cross     C2  
1-3/11   Minsk  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Harrie Lavreysen
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Mark Stewart
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
Omnium: Matthew Walls
   Track     CDM  
1-3/11   Minsk  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Emma Hinze
Team sprint: Russia
Team Pursuit: United States of America
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Amy Pieters - Kirsten Wild
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CDM  
2/11   Caribbean Championships ITT  
Winner: Caitlyn Conyers
   Road     JR  
2/11   Caribbean Championships ITT  
Winner: Kaden Hopkins
   Road     JR  
2/11   NC Canada  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     CN  
2/11   NC Canada  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     CN  
2/11   Ciclocros Joan Soler  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
2/11   Ciclocros Joan Soler  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
2/11   Rhenen  
Winner: Thymen Arensman
   Cyclo Cross     NE  
2/11   Rhenen  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Cyclo Cross     NE  
2/11   Really Rad festival  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
2/11   Really Rad Festival  
Winner: Katie Clouse
   Cyclo Cross     C2  
2-10/11   Tour of Singarak  
Winner: Jesse Ewart
   Road     2.2  
3/11   Caribbean Championships  
Winner: Felix Nodarse Fernandez
   Road     JR  
3/11   Caribbean Championships  
Winner: Jeydy Pradera Bernal
   Road     JR  
3/11   Ruddervoorde  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     C1  
3/11   Ruddervoorde  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
3/11   Peterborough  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Peterborough  
Winner: Jennifer Jackson
   Cyclo Cross     C2  
3/11   GP Vic  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
3/11   GP Vic  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Andrezieux-Boutheon  
Winner: Olivia Onesti
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Andrezieux-Boutheon  
Winner: Steve Chainel
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Makuhari  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Makuhari  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Dalen  
Winner: Martin Mijnten
   Cyclo Cross     NE  
3/11   Dalen  
Winner: Leonie Bentveld
   Cyclo Cross     NE  
3/11   November Cross  
Winner: Tereza Kurnicka
   Cyclo Cross     C2  
3/11   November Cross  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Really Rad festival  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
3/11   Really Rad Festival  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2  
6-10/11   Vuelta a Porvenir  
Winner: Aranza Valentina Villalon Sanchez
   Road     2.3  
8-10/11   Tour of Quanzhou Bay  
Winner: Ryan Cavanagh
   Road     2.2  
8-10/11   Glasgow  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Sebastien Vigier
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Scratch: Felix English
Madison: Benjamin Thomas - Donovan Vincent Grondin
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CDM  
8-10/11   Glasgow  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Katy Marchant
Team sprint: Russia
Team Pursuit: United Kingdom
Scratch: Karolina Karasiewicz
Madison: Georgia Baker - Annette Edmondson
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CDM  
9/11   The Silver Goose  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
9/11   The Silver Goose  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
9/11   Northampton International  
Winner: Caroline Nolan
   Cyclo Cross     C2  
9/11   Northampton International  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
10/11   European Championships U23  
Winner: Mickael Crispin
   Cyclo Cross     CC  
10/11   European Championships  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CC  
10/11   Pan American Championships  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     CC  
10/11   European Championships  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     CC  
10/11   European Championships U23  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     CC  
10/11   Pan American Championships  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     CC  
10/11   Karrantza  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C2  
10/11   Karrantza  
Winner: Kevin Suarez Fernandez
   Cyclo Cross     C2  
10/11   Ardingly (Crawley)  
Winner: Thijs Aerts
   Cyclo Cross     C2  
10/11   Ardingly (Crawley)  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C2  
10/11   Ronde van Okinawa  
Winner: Nariyuki Masuda
   Road     1.2  
10/11   Northampton International  
Winner: Caroline Nolan
   Cyclo Cross     C2  
10/11   Northampton International  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
10-17/11   Ronde van Senegal  
Winner: Didier Munyaneza
   Road     2.2  
11/11   Jaarmarktcross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
11/11   Jaarmarktcross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C1  
12-17/11   Six Days Gent  
Winner: Kenny De Ketele - Robbe Ghys
   Track     6D  
13/11   NC India ITT  
Winner: Naveen Thomas John
   Road     CN  
15/11   NC India  
Winner: Punay Pratap Singh
   Road     CN  
16/11   Tabor  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
16/11   Tabor  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     CDM  
16/11   Major Taylor Cup  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     C2  
16/11   Suffern  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
16/11   Suffern  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2  
16/11   Major Taylor Cup  
Winner: Andrew Dillman
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Flandriencrosss  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
17/11   Flandriencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
17/11   Saccolongo  
Winner: Sara Casasola
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Saccolongo  
Winner: Nicolas Samparisi
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Kansai Cyclo Cross Makino  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Kansai Cyclo Cross Makino  
Winner: Miyoko Karami
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Lieshout  
Winner: Evy Kuijpers
   Cyclo Cross     NE  
17/11   Lieshout  
Winner: Kelvin Bakx
   Cyclo Cross     NE  
17/11   NC Norway  
Winner: Mie Bjørndal Ottestad
   Cyclo Cross     CN  
17/11   NC Norway  
Winner: Søren Wærenskjold
   Cyclo Cross     CN  
17/11   Hittnau  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
17/11   Hittnau  
Winner: Christine Majerus
   Cyclo Cross     C1  
17/11   Major Taylor Cup  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Suffern  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Suffern  
Winner: Rebecca Fahringer
   Cyclo Cross     C2  
17/11   Major Taylor Cup  
Winner: Andrew Dilman
   Cyclo Cross     C2  
17-23/11   Tour of Fuzhou  
Winner: Artur Fedosseyev
   Road     2.1  
21-24/11   4 Jours de Genèvre  
Winner: Morgan Kneisky - Kévin Vauquelin
Scratch: Facundo Gabriel Lezica
Madison: Morgan Kneisky - Kévin Vauquelin
   Track     CL1  
21-24/11   4 Jours de Genève  
Scratch: Emily Nelson
Madison: Emily Nelson - Jenny Holl
Omnium: Emily Nelson
   Track     CL1  
23/11   Ambiancecross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
23/11   Ambiancecross  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     C1  
23/11   Rapha Nobeyama Supercross  
Winner: Miho Imai
   Cyclo Cross     C1  
23/11   Rapha Nobeyama Supercross  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C1  
23/11   GP Kosice  
Winner: Wietse Bosmans
   Cyclo Cross     C2  
23/11   GP Kosice  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
23/11   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
23/11   North Carolina GP  
Winner: Caroline Nolan
   Cyclo Cross     C2  
24/11   Duinencross  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     CDM  
24/11   Duinencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
24/11   NC Cambodia  
Winner: Chantou Kim
   Road     CN  
24/11   Pembrey Country Park  
Winner: Ffion James
   Cyclo Cross     C2  
24/11   Pembrey Country Park  
Winner: Arne Vrachten
   Cyclo Cross     C2  
24/11   Valkenswaard  
Winner: Koen Van Dijke
   Cyclo Cross     NE  
24/11   Valkenswaard  
Winner: Evy Kuijpers
   Cyclo Cross     NE  
24/11   Gosciecin  
Winner: Wietse Bosmans
   Cyclo Cross     C2  
24/11   Gosciecin  
Winner: Katerina Mudrikova
   Cyclo Cross     C2  
24/11   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
24/11   North Carolina GP  
Winner: Caroline Nolan
   Cyclo Cross     C2  
29/11-1/12   Hong Kong  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Hyejin
Team sprint: Germany
Team Pursuit: New Zealand
Scratch: Anita Yvonne Stenberg
Madison: Trine Schmidt - Julie Leth
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CDM  
29/11-1/12   Hong Kong  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Callum Saunders
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Germany
Scratch: Roy Eefting
Madison: Theo Reinhardt - Roger Kluge
Omnium: Campbell Stewart
   Track     CDM  
30/11   Kortrijk  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Kortrijk  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Kolin  
Winner: Diether Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Kolin  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Abadiano  
Winner: Gorka Izagirre Insausti
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Abadiano  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
30/11   GP Mamma e Papa Guerciotti  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
30/11   GP Mamma e Papa Guerciotti  
Winner: Sascha Weber
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Ruts N Guts  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
30/11   Ruts N Guts  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     C2