VUELTA A TACHIRA
 
Paese:   Venezuela
Data:  12-21/1/2018
Categoria:  2.2
     
 

Resultati | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
2   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira
3   Rafael Medina       Venezuela Pais Futuro
4   Jose Mendoza       Venezuela Pais Futuro
5   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Carlos Alberto Torres Villarreal      
7   Franklin Alejandro Chacon Ortega       Venezuela Pais Futuro
8   Pedro Sequera       Loteria del Tachira
9   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
10   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
12   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira
13   Jose Marquez       Deportivo Tachira
14   Luis Guillermo Mora Ramirez       Kino Tachira
15   Edwin Arnulfo Parra Bustamante       Ningxia Sports Lottery - Livall
16   Felix Alejandro Baron Castillo      
17   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
18   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
19   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui       Venezuela Pais Futuro
20   Dario Osorio      
21   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
22   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
23   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
24   Henry Meneses      
25   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
 
1. tappa (12/1)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
3   Orluis Aular       Start Gusto
4   Artur Albeiro Garcia Rincon       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
5   Angel Ramiro Pulgar Araujo      
6   Wilmer Bravo Isaga       Deportivo Tachira
7   Miguel Armando Ubeto Aponte      
8   Juan Felipe Guzman Achury      
9   Kevin Sebastian Sepulveda Hernandez      
10   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
Classifica:
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2. tappa (13/1)
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
2   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
3   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira
4   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
6   Carlos Alberto Torres Villarreal      
7   Pedro Sequera       Loteria del Tachira
8   Yeison Sebastian Reyes Ortega       GW - Shimano
9   Franklin Alejandro Chacon Ortega       Venezuela Pais Futuro
10   Rodolfo Gonzalez      
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
3. tappa (14/1)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Artur Albeiro Garcia Rincon       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
4   Felix Alejandro Baron Castillo      
5   Diego Fernando Ruiz Rojas      
6   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
7   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
8   Franklin Alejandro Chacon Ortega       Venezuela Pais Futuro
9   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
10   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
4. tappa (15/1)
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
3   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
5   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
6   Jose Mendoza       Venezuela Pais Futuro
7   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira
8   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
9   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
10   Roniel Campos Lucena      
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
5. tappa (16/1)
1   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
2   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira
7   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
8   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
9   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
10   Rafael Medina       Venezuela Pais Futuro
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
6. tappa (17/1)
1   Jose Marquez       Deportivo Tachira
2   Felix Alejandro Baron Castillo      
3   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
4   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
5   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira
7   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
9   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira
10   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
7. tappa (18/1)
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira
3   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
4   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
8   Rafael Medina       Venezuela Pais Futuro
9   Jose Mendoza       Venezuela Pais Futuro
10   Dario Osorio      
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
8. tappa (19/1)
1   Cristian Talero Reyes       GW - Shimano
2   Yorman Natael Fuentes Barrera       Deportivo Tachira
3   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
4   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Gabriel Jose Mendoza Garica      
6   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira
7   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
8   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
9   Diego Fernando Ruiz      
10   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
9. tappa (20/1)
1   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
2   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Jose Marquez       Deportivo Tachira
4   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
5   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira
6   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
8   Rafael Medina       Venezuela Pais Futuro
9   Jose Mendoza       Venezuela Pais Futuro
10   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
Classifica:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
10. tappa (21/1)
1   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
2   Felix Alejandro Baron Castillo      
3   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Yorman Natael Fuentes Barrera       Deportivo Tachira
5   Yeison Sebastian Reyes Ortega       GW - Shimano
6   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Cristian Talero Reyes       GW - Shimano
9   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira