RONDE VAN VENEZUELA
 
Paese:   Venezuela
Data:  5-14/7/2018
Categoria:  2.2
 

Resultati | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
3   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
4   Leonel Quintero       Start Gusto
5   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Robert David Sierra Perez      
7   Carlos Daniel Linares Zambrano      
8   Carlos Galviz Garcia      
9   Clever Jose Martinez Moros      
10   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui      
11   Manuel Eduardo Medina Marino      
12   Byron Guama De La Cruz       Team Ecuador
13   Orluis Aular       Start Gusto
14   Miguel Armando Ubeto Aponte      
15   Jose Marquez      
16   Gabriel Jose Mendoza Garica      
17   Jose Castillo      
18   Mauro Rojas Pabon      
19   Wilson Steven Haro Criollo       Team Ecuador
20   Luis Pinto      
21   Henry Meneses      
22   Jesus Villegas      
23   Jose Pinero      
24   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
25   John Navas Carvajar      
 
1. tappa (5/7)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Orluis Aular       Start Gusto
4   Miguel Armando Ubeto Aponte      
5   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
6   Artur Albeiro Garcia Rincon       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
7   Leonel Quintero       Start Gusto
8   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
9   Carlos Daniel Linares Zambrano      
10   Alain Rossbel Quispe Colque      
Classifica:
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2. tappa (6/7)
1   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
2   Leonel Quintero       Start Gusto
3   Alain Rossbel Quispe Colque      
4   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
7   Mauro Rojas Pabon      
8   Carlos Daniel Linares Zambrano      
9   Robert David Sierra Perez      
10   Byron Guama De La Cruz       Team Ecuador
Classifica:
1   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
3. tappa (7/7)
1   Miguel Armando Ubeto Aponte      
2   Wilmer Bravo Isaga       JHS Aves - Intac. Tachira
3   Clever Jose Martinez Moros      
4   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
6   Leonel Quintero       Start Gusto
7   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
8   Alain Rossbel Quispe Colque      
9   German Rincon      
10   Orluis Aular       Start Gusto
Classifica:
1   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
4. tappa (8/7)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
3   Orluis Aular       Start Gusto
4   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
5   Wilmer Bravo Isaga       JHS Aves - Intac. Tachira
6   Manuel Eduardo Medina Marino      
7   Jose Marquez      
8   Carlos Daniel Linares Zambrano      
9   Clever Jose Martinez Moros      
10   Alain Rossbel Quispe Colque      
Classifica:
1   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
5. tappa (9/7) 
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Carlos Galviz Garcia      
3   Clever Jose Martinez Moros      
4   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
5   Carlos Daniel Linares Zambrano      
6   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
7   Robert David Sierra Perez      
8   Leonel Quintero       Start Gusto
9   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
10   Orluis Aular       Start Gusto
Classifica:
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
 
6. tappa (10/7)
1   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui      
2   Manuel Eduardo Medina Marino      
3   Leonel Quintero       Start Gusto
4   Luis Pinto      
5   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
6   Luis Guillermo Mora Ramirez       Kino Tachira
7   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
8   Robert David Sierra Perez      
9   Wilson Steven Haro Criollo       Team Ecuador
10   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
Classifica:
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
 
7. tappa (11/7)
1   John Navas Carvajar      
2   Jesus Villegas      
3   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
4   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
6   Orluis Aular       Start Gusto
7   Leonel Quintero       Start Gusto
8   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
9   Alain Rossbel Quispe Colque      
10   Carlos Daniel Linares Zambrano      
Classifica:
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
 
8. tappa (12/7)
1   Carlos Daniel Linares Zambrano      
2   Orluis Aular       Start Gusto
3   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
4   Miguel Armando Ubeto Aponte      
5   Clever Jose Martinez Moros      
6   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
8   Santiago Uribe      
9   Enrique Luis Diaz Cedeno      
10   Robert David Sierra Perez      
Classifica:
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
 
9. tappa (13/7)
1   Byron Guama De La Cruz       Team Ecuador
2   Jackson Rodriguez Ortiz      
3   Wilmer Bravo Isaga       JHS Aves - Intac. Tachira
4   John Navas Carvajar      
5   Luis Guillermo Mora Ramirez       Kino Tachira
6   Jose Castillo      
7   Jose Mendoza      
8   Manuel Eduardo Medina Marino      
9   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
10   Orluis Aular       Start Gusto
Classifica:
1   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
 
10. tappa (14/7)
1   Orluis Aular       Start Gusto
2   Xavier Antonio Quevedo Chinchilla      
3   Miguel Armando Ubeto Aponte      
4   Jackson Rodriguez Ortiz      
5   Wilson Steven Haro Criollo       Team Ecuador
6   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui      
7   Clever Jose Martinez Moros      
8   Leonel Quintero       Start Gusto
9   Carlos Daniel Linares Zambrano      
10   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador