CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.  
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Flavien Dassonville
   2.2  
29/4-1/5   Ronde van Asturie  
Winner: Raul Alarcon Garcia
   2.1  
29/4-2/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Alessandro Pessot
   2.2U  
1/5   NC Belgium ITT U23  
Winner: Senne Leysen
   CN  
1/5   Circuit de Wallonie  
Winner: Maarten Van Trijp
   1.2  
1/5   Rund um den Finanzplatz Eschborn - Frankfurt  
Winner: Alexander Kristoff
   1.WT  
1/5   Rund um den Finanzplatz Eschborn - Frankfurt U23  
Winner: Fabio Jakobsen
   1.2U  
1/5   Memorial Andrzeja Trochnowskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   1.2  
2/5   Memorial Romana Sieminskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   1.2  
3-6/5   Ronde van Rhone-Alpes Isere  
Winner: Marco Minnaard
   2.2  
3-7/5   Tour of Azerbaijan  
Winner: Kirill Pozdnyakov
   2.1  
3-7/5   Redlands Classic  
Winner: Taylor Eisenhart
   NE  
5/5   Pan American Championships ITT  
Winner: Jose Luis Rodriguez Aguilar
   CC  
5/5   NC Cyprus ITT  
Winner: Andreas Miltiadis
   CN  
5-7/5   Vuelta a Madrid  
Winner: Oscar Sevilla Rivera
   2.1  
5-7/5   Szlakiem Grodow Piastowskich  
Winner: Marek Rutkiewicz
   2.2  
5-9/5   Five Rings of Moscow  
Winner: Yury Trofimov
   2.2  
5-28/5   Giro d`Italia      2.WT  
6/5   Ronde van Overijssel  
Winner: Nicolai Brøchner Nielsen
   1.2  
6/5   Ronde van Zuid-Oost Friesland  
Winner: Björn Bakker
   NE  
6/5   Sundvolden GP  
Winner: Rasmus Guldhammer
   1.2  
7/5   Pan American Championships  
Winner: Nelson Andres Soto Martinez
   CC  
7/5   Fleche Ardennaise  
Winner: Harm Vanhoucke
   1.2  
7/5   NC Cyprus  
Winner: Alexandros Agrotis
   CN  
7/5   Circuito del Porto  
Winner: Imerio Cima
   1.2  
7/5   Dorpenomloop Drenthe  
Winner: Johim Ariesen
   NE  
7/5   Ringerike GP  
Winner: Rasmus Guldhammer
   1.2  
7/5   GP Lugano  
Winner: Iuri Filosi
   1.HC  
9-14/5   Quatre Jours de Dunkerque  
Winner: Clement Venturini
   2.HC  
10-14/5   Ronde van Tunesie  
Winner: Matthias Legley
   2.2  
11/5   NC Azerbaijan ITT  
Winner: Elchin Asadov
   CN  
11-14/5   Tour of Ankara  
Winner: Brayan Stiven Ramirez Chacon
   2.2  
12/5   NC Azerbaijan  
Winner: Kirill Pozdnyakov
   CN  
13/5   NC Bolivia ITT      CN  
13/5   NC Denmark ITT U23  
Winner: Kasper Asgreen
   CN  
13/5   Zuid-Hollandse Eilanden Tour  
Winner: Jordy Buskermolen
   NE  
13/5   Scandinavian Race Uppsala  
Winner: Nicolai Brøchner Nielsen
   1.2  
14/5   GP Claude Criquielion  
Winner: Bram Welten
   1.2  
14/5   NC Bolivia      CN  
14/5   NC Denmark U23  
Winner: Michael Carbel Svendgaard
   CN  
14/5   Erzgebirgsrundfahrt  
Winner: Raphael Freienstein
   NE  
14/5   GP Industria del Marmo  
Winner: Michael Storer
   1.2  
14/5   Ronde van Noord-Holland  
Winner: Fabio Jakobsen
   1.2  
14-20/5   Ronde van Californie  
Winner: George Bennett
   2.WT  
17-21/5   Tour of Norway  
Winner: Edvald Boasson Hagen
   2.HC  
17-21/5   Baltyk - Karkonosze Tour  
Winner: Marek Rutkiewicz
   2.2  
17-21/5   Tour of Ukraine  
Winner: Vitaliy Buts
   2.2  
18-21/5   Ronde van de Isard d`Ariege  
Winner: Pavel Sivakov
   2.2U  
19/5   NC Morocco ITT  
Winner: Mouhssine Lahsaini
   CN  
19/5   Parel van de Veluwe  
Winner: Ronan Van Zandbeek
   NE  
19-21/5   Ronde van Castilie en Leon  
Winner: Jonathan Hivert
   2.1  
19-21/5   Paris - Arras  
Winner: Jordan Levasseur
   2.2  
20/5   Ronde van Bern  
Winner: Filippo Fortin
   1.2  
20-24/5   Tour of Albania  
Winner: Francesco Canepa
   2.2  
21/5   Ronde van de Somme  
Winner: Adrien Petit
   1.1  
21/5   NC Germany U23  
Winner: Max Kanter
   CN  
21/5   NC Morocco      CN  
21/5   Omloop der Kempen  
Winner: Tim Kerkhof
   NE  
21/5   NC Singapore  
Winner: Choon Huat Goh
   CN  
21/5   NC Tunisia  
Winner: Ali Nouisri
   CN  
21-28/5   AN Post Ras      2.2  
21-28/5   Ronde van Japan      2.1  
24-28/5   Ronde van Belgie      2.HC  
24-28/5   Pijl van het Zuiden      2.2  
24-28/5   Tour des Fjords      2.1  
25-28/5   Tour de Berlin      2.2U  
26/5   Horizon Park Race for Peace      1.2  
26-27/5   Tour of Estonia      2.1  
27/5   GP Plumelec      1.1  
27/5   Omloop van de Hoekse Waard      NE  
27/5   Horizon Park Race Maidan      1.2  
27-28/5   Ronde van de Gironde      2.2  
27-28/5   Tour du Jura      2.2  
28/5   GP Etienne de Wilde      NE  
28/5   Boucles de l`Aulne - GP Le Telegramme      1.1  
28/5   Paris - Roubaix U23      1.2U  
28/5   Horizon Park Classic      1.2  
29/5   Winston Salem Classic      1.1  
29/5-3/6   Games of the Small States of Europe      JR  
29/5-3/6   Games of the Small States of Europe ITT      JR  
31/5-4/6   Volta do Parana      2.2  
31/5-4/6   Ronde van Luxemburg      2.HC