UCI WORLD TOUR
 
         
 
RESULTS
Road races
23/3   Volta ao Alentejo (20/3-24/3)  
Stage 4: Sergio Andres Higuita Garcia   
   2.2  
23/3   Tour of Tochigi (22/3-24/3)  
Stage 1: Maris Bogdanovics   
   2.2  
22/3   Bredene Koksijde Classic  
Winner: Pascal Ackermann   
   1.HC  
22/3   Ronde van Egypte (22/3-26/3)  
Prologue: Polychronis Tzortzakis   
   2.2  
22/3   Youngster Coast Challenge  
Winner: Niklas Märkl   
   1.2U  
21/3   Ronde van Taiwan (17/3-21/3)  
Winner: Jonathan Clarke   
   2.1  
20/3   Nokere Koerse  
Winner: Cees Bol   
   1.HC  
20/3   Nokere Koerse  
Winner: Lorena Wiebes   
   1.1  
19/3   Tirreno - Adriatico (13/3-19/3)  
Winner: Primoz Roglic   
   2.WT  
19/3   African Championships  
Winner: Mekseb Abraha Debesay   
   CC  
19/3   African Championships  
Winner: Mossana Debesay   
   CC  
17/3   Paris - Nice (10/3-17/3)  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez   
   2.WT  
17/3   Ronde van Drenthe  
Winner: Marta Bastianelli   
   1.WT  
17/3   Ronde van Drenthe  
Winner: Pim Ligthart   
   1.HC  
17/3   NC Mauritius  
Winner: Dylan Redy   
   CN  
17/3   Classica da Arrabida  
Winner: Jonathan Lastra Martinez   
   1.2  
17/3   Paris - Troyes  
Winner: Jeremy Cabot   
   1.2  
17/3   Popolarissima  
Winner: Nicola Venchiarutti   
   1.2  
17/3   Istrian Spring Trophy (14/3-17/3)  
Winner: Felix Gall   
   2.2  
17/3   African Championships ITT  
Winner: Stefan De Bod   
   CC  
17/3   African Championships ITT  
Winner: Selam Amha Gerefiel   
   CC  
17/3   Oceania Championships  
Winner: Benjamin Dyball   
   CC  
17/3   Omloop van het Waasland  
Winner: Alexander Richardson   
   NE  
17/3   Redlands Classic (13/3-17/3)  
Winner: Cory Lockwood   
   NE  
17/3   Redlands Classic (13/3-17/3)  
Winner: Amber Neben   
   2.3  
16/3   Kampioenschap Oceanie  
Winner: Sharlotte Lucas   
   CC  
15/3   Acht van Westerveld  
Winner: Audrey Cordon-Ragot   
   1.2  
15/3   African Championships TTT  
Winner: Eritrea
   CC  
15/3   African Championships TTT  
Winner: Ethiopia
   CC  
15/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Benjamin Dyball   
   CC  
15/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Kate Perry   
   CC  
 
Track races
22/3   Six Day Manchester (22/3-24/3)  
Omnium: Katie Archibald
   CL1  
 
MTB races (XC)
17/3   NC New Zealand  
Winner: Anton Cooper   
   CN  
17/3   NC New Zealand  
Winner: Samara Sheppard   
   CN  
16/3   Bonelli Park  
Winner: Jose Gerardo Ulloa Arevalo   
   HC  
16/3   Bonelli Park  
Winner: Kate Courtney   
   HC  
 
MTB races (DH)
22/3   Rotorua  
Winner: Brook MacDonald   
   1  
22/3   Rotorua  
Winner: Tracey Hannah   
   1  
16/3   NC New Zealand  
Winner: Brook MacDonald   
   CN  
16/3   NC New Zealand  
Winner: Kate Weatherly   
   CN  
 
NEWS