UCI WORLD TOUR
 
         
 
RESULTS
Road races
20/5   Durango-Durango Emakumen Saria  
Winner: Lucy Kennedy   
   1.2  
20/5   Tour of Albania (20/5-24/5)  
Stage 1: Ylber Sefa   
   2.2  
19/5   Giro d`Italia (11/5-2/6)  
Stage 9: Primoz Roglic   
   2.WT  
19/5   Quatre Jours de Dunkerque (14/5-19/5)  
Winner: Mike Teunissen   
   2.HC  
19/5   Vuelta a Aragon (17/5-19/5)  
Winner: Eduard Prades Reverte   
   2.1  
19/5   Vuelta a Burgos (16/5-19/5)  
Winner: Stine Andersen Borgli   
   2.1  
19/5   Ronde van Japan (19/5-26/5)  
Stage 1: Ayden Toovey   
   2.1  
19/5   NC Austria ITT  
Winner: Matthias Brändle   
   CN  
19/5   NC Austria ITT  
Winner: Anna Kiesenhofer   
   CN  
19/5   GP Claude Criquielion  
Winner: Arne Marit   
   1.2  
19/5   Tour of Black Sea (17/5-19/5)  
Winner: Onur Balkan   
   2.2  
19/5   Tour d`Eure-et-Loir (17/5-19/5)  
Winner: Luuc Bugter   
   2.2  
19/5   Tour de Venezuela (18/5-19/5)  
Winner: Lilibeth Chacon Garcia   
   2.2  
19/5   Dautphetal  
Winner: Franziska Koch   
   1.3  
19/5   GP Fémin`Ain - Izernore  
Winner: Annabel Fisher   
   1.3  
19/5   Omloop der Kempen  
Winner: René Hooghiemster   
   NE  
18/5   Ronde van Californie (12/5-18/5)  
Winner: Tadej Pogacar   
   2.WT  
18/5   Tour of California (16/5-18/5)  
Winner: Anna Van Der Breggen   
   2.WT  
18/5   Tour of Limpopo (15/5-18/5)  
Winner: Samuele Battistella   
   2.2  
18/5   Omloop der Kempen  
Winner: Lorena Wiebes   
   NE  
18/5   Zuid-Hollandse Eilanden Tour  
Winner: André Luijk   
   NE  
17/5   Tour de Venezuela  
Winner: Angie Gonzalez Garcia   
   1.2  
 
Track races
19/5   Astana (17/5-19/5)  
Keirin: Pavel Vorzhev
Scratch: Illart Zuazubiskar Gallastegi
Points Race: Sultanmurat Miraliyev
Madison: Sultanmurat Miraliyev - Artyom Zakharov
   CL1  
19/5   Astana (17/5-19/5)  
Keirin: Daria Shmeleva
Omnium: Wang Xiaofei
   CL1  
19/5   GP Minsk (16/5-19/5)  
1 km: Artsiom Zaitsau
Scratch: Andrei Sazanov
Madison: Raman Tsishkou - Yauheni Karaliok
   CL1  
19/5   GP Minsk (16/5-19/5)  
500 m: Natalia Antonova
Scratch: Katarzyna Pawlowska
Madison: Tamara Dronova - Daria Malkova
   CL1  
19/5   Taiwan Track International Classic (18/5-19/5)  
Sprint: Kang Shih Feng
Keirin: Sergey Ponomaryov
Team sprint: Kazakhstan
Madison: Leung Chun Wing - Leung Ka Yu
Omnium: Cheung King Lok
   CL1  
19/5   Taiwan Track International Classic (18/5-19/5)  
Sprint: Helena Casas Roige
Keirin: Anis Amira Rosidi
Omnium: Huang Ting Ying
   CL1  
 
MTB races (XC)
19/5   Albstadt  
Winner: Mathias Flückiger   
   CDM  
19/5   Albstadt  
Winner: Kate Courtney   
   CDM  
17/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CDM  
17/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Kate Courtney   
   CDM  
 
MTB races (DH)
19/5   Brassac  
Winner: Dylan Levesque   
   1  
19/5   Brassac  
Winner: Marine Cabirou   
   1  
 
NEWS