UCI WORLD TOUR
 
 
 
RESULTS
Road races
17/1   Tour Down Under (15/1-20/1)  
Stage 3: Peter Sagan   
   2.WT  
16/1   Vuelta a Tachira (11/1-18/1)  
Stage 6: Jimmi Briceno Castro   
   2.2  
13/1   Tour Down Under (10/1-13/1)  
Winner: Amanda Spratt   
   2.1  
 
Track races
15/1   Six Days Bremen (10/1-15/1)  
Winner: Iljo Keisse - Jasper De Buyst   
   6D  
13/1   Asian Championships (8/1-13/1)  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Pursuit: Min Kyeongho
Points Race: Park Sanghoon
Madison: Im Jaeyeon - Kim Okcheol
   CC  
12/1   Asian Championships (8/1-13/1)  
Madison: Kie Furuyama - Yumi Kajihara
Omnium: Yumi Kajihara
   CC  
 
Cyclo Crosses
14/1   Otegem  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C2  
14/1   Otegem  
Winner: Denise Betsema   
   C2  
13/1   NC Belgium  
Winner: Toon Aerts   
   CN  
13/1   NC Belgium U23  
Winner: Timo Kielich   
   CN  
13/1   NC Denmark  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   CN  
13/1   NC Denmark  
Winner: Caroline Bohé   
   CN  
13/1   NC Denmark U23  
Winner: Andreas Lund Andresen   
   CN  
13/1   NC Germany  
Winner: Marcel Meisen   
   CN  
13/1   NC Germany U23  
Winner: Luca Bockelmann   
   CN  
13/1   NC France  
Winner: Clement Venturini   
   CN  
13/1   NC France  
Winner: Caroline Mani   
   CN  
13/1   NC France U23  
Winner: Amandine Fouquenet   
   CN  
13/1   NC United Kingdom  
Winner: Thomas Pidcock   
   CN  
13/1   NC United Kingdom  
Winner: Nikki Brammeier (Harris)   
   CN  
13/1   NC Hungary  
Winner: Balasz Vas   
   CN  
13/1   NC Hungary  
Winner: Kata Blanka Vas   
   CN  
13/1   NC Ireland  
Winner: David Conroy   
   CN  
13/1   NC Ireland  
Winner: Lara Gillespie   
   CN  
13/1   NC Italy  
Winner: Gioele Bertolini   
   CN  
13/1   NC Italy  
Winner: Eva Lechner   
   CN  
13/1   NC Italy U23  
Winner: Jakob Dorigoni   
   CN  
13/1   NC Italy U23  
Winner: Sara Casasola   
   CN  
13/1   NC Croatia  
Winner: Matija Mestric   
   CN  
13/1   NC Croatia  
Winner: Mia Radotic   
   CN  
13/1   NC Luxemburg  
Winner: Vincent Dias Dos Santos   
   CN  
13/1   NC Luxemburg  
Winner: Christine Majerus   
   CN  
13/1   NC Luxemburg U23  
Winner: Nicolas Kess   
   CN  
13/1   NC Netherlands  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CN  
13/1   NC Netherlands  
Winner: Lucinda Brand   
   CN  
13/1   NC Netherlands U19  
Winner: Pim Ronhaar   
   CN  
13/1   NC Netherlands U19  
Winner: Puck Pieterse   
   CN  
13/1   NC Netherlands U23  
Winner: Ryan Kamp   
   CN  
13/1   NC Netherlands U23  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado   
   CN  
13/1   NC Austria  
Winner: Gregor Raggl   
   CN  
13/1   NC Austria  
Winner: Nadja Heigl   
   CN  
13/1   NC Poland  
Winner: Marek Konwa   
   CN  
13/1   NC Poland  
Winner: Barbara Borowiecka   
   CN  
13/1   NC Portugal  
Winner: Marcio Fernando Santos Barbosa   
   CN  
13/1   NC Portugal U23  
Winner: Bruno Silva   
   CN  
13/1   NC Spain  
Winner: Felipe Orts Lloret   
   CN  
13/1   NC Spain  
Winner: Aida Nuno Palacio   
   CN  
13/1   NC Spain U23  
Winner: Ivan Feijoo Alberte   
   CN  
13/1   NC Spain U23  
Winner: Luisa Ibarrola Albizua   
   CN  
13/1   NC Sweden  
Winner: David Eriksson   
   CN  
13/1   NC Sweden  
Winner: Ida Erngren   
   CN  
13/1   NC Switzerland  
Winner: Timon Rüegg   
   CN  
13/1   NC Switzerland  
Winner: Jolanda Neff   
   CN  
13/1   NC Switzerland U23  
Winner: Loris Rouiller   
   CN  
12/1   NC Belgium  
Winner: Sanne Cant   
   CN  
12/1   NC Germany  
Winner: Elisabeth Brandau   
   CN  
12/1   NC Germany U23  
Winner: Emma Eydt   
   CN  
12/1   NC France U23  
Winner: Antoine Benoist   
   CN  
12/1   NC Netherlands U17  
Winner: Joost Brinkman   
   CN  
12/1   NC Netherlands U17  
Winner: Leonie Bentveld   
   CN  
12/1   NC Portugal  
Winner: Ana Mafalda Sa Santos   
   CN  
12/1   NC Czechia  
Winner: Michael Boros   
   CN  
12/1   NC Czechia  
Winner: Pavla Havlikova   
   CN  
 
Beach races
12/1   Egmond - Pier - Egmond  
Winner: Timothy Dupont   
   NE  
12/1   Egmond - Pier - Egmond  
Winner: Rozanne Slik   
   NE  
 
NEWS