UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
18/10   Tour of Guangxi (16/10-21/10)  
Stage 3: Fabio Jakobsen   
   2.WT  
16/10   Sluitingsprijs  
Winner: Taco Van Der Hoorn   
   NE  
14/10   International Presidency Turkey Tour (9/10-14/10)  
Winner: Eduard Prades Reverte   
   2.WT  
14/10   Chrono des Nations  
Winner: Martin Toft Madsen   
   1.1  
14/10   Chrono des Nations  
Winner: Olga Zabelinskaya   
   1.1  
14/10   Hammer Hong Kong  
Winner: Mitchelton - Scott
   1.1  
14/10   Tour of Taihu (7/10-14/10)  
Winner: Boris Vallée   
   2.1  
14/10   Oita Urban Classic  
Winner: Masahiro Ishigami   
   1.2  
14/10   Ronde van Colombia (10/10-14/10)  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez   
   2.2  
14/10   Caribbean Championships  
Winner: Mikael Stanislas   
   JR  
14/10   Caribbean Championships  
Winner: Alexi Costa   
   JR  
13/10   Giro di Lombardia  
Winner: Thibaut Pinot   
   1.WT  
13/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Peter Schulting   
   1.1  
13/10   Fleche Cotiere  
Winner: Timothy Stevens   
   1.2  
13/10   Caribbean Championships ITT  
Winner: Augusto Sanchez Beriguete   
   JR  
13/10   Caribbean Championships ITT  
Winner: Alexi Costa   
   JR  
11/10   Giro di Piemonte  
Winner: Sonny Colbrelli   
   1.HC  
10/10   Milano - Torino  
Winner: Thibaut Pinot   
   1.HC  
 
Track races
14/10   NC United Kingdom (13/10-14/10)  
Omnium: Matthew Walls
   CN  
14/10   NC United Kingdom (13/10-14/10)  
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   CN  
13/10   Oceania Championships (10/10-13/10)  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Matthew Glaetzer
Madison: Cameron Scott - Alexander Porter
   CC  
13/10   Oceania Championships (10/10-13/10)  
Sprint: Stephanie Morton
Madison: Macey Stewart - Georgia Baker
Omnium: Georgia Baker
   CC  
13/10   GP Vienna (11/10-13/10)  
Keirin: Tomas Babek
Scratch: Vitaliy Hryniv
Madison: Andreas Müller - Andreas Graf
   CL1  
13/10   GP Vienna (11/10-13/10)  
Omnium: Shannon McCurley
   CL1  
10/10   South East Asian GP (10/10-11/10)      CL1  
10/10   South East Asian GP (10/10-11/10)      CL1  
 
Cyclo Crosses
18/10   Kermiscross  
Winner: Wout Van Aert   
   C2  
18/10   Kermiscross  
Winner: Loes Sels   
   C2  
14/10   Gieten  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C1  
14/10   Gieten  
Winner: Annemarie Worst   
   C1  
14/10   US Open of CX  
Winner: Clara Honsinger   
   C1  
14/10   GP Gloucester  
Winner: Curtis White   
   C2  
14/10   GP Gloucester  
Winner: Ellen Noble   
   C2  
14/10   Razès - Lac de Saint Pardoux  
Winner: Francis Mourey   
   C2  
14/10   Razès - Lac de Saint Pardoux  
Winner: Joyce Vanderbeken   
   C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Brannan Fix   
   C2  
14/10   Xaxancx  
Winner: Felipe Orts Lloret   
   C2  
14/10   Xaxancx  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco   
   C2  
13/10   GP Gloucester  
Winner: Curtis White   
   C2  
13/10   GP Gloucester  
Winner: Ellen Noble   
   C2  
13/10   Jicin  
Winner: Jan Nesvadba   
   C2  
13/10   Jicin  
Winner: Pavla Havlikova   
   C2  
13/10   Rapencross  
Winner: Daan Soete   
   C2  
13/10   Rapencross  
Winner: Sanne Cant   
   C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Gage Hecht   
   C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Clara Honsinger   
   C2  
13/10   Albrandswaard  
Winner: Bianca Van Den Hoek   
   NE  
 
MTB races (DH)
14/10   American Championships  
Winner: Rafael Gutierrez Villegas   
   CC  
14/10   American Championships  
Winner: Mariana Salazar Palomo   
   CC  
 
NEWS