UCI WORLD TOUR
 
             
 
RESULTS
Road races
16/8   BinckBank Tour (13/8-19/8)  
Stage 4: Jasper Stuyven   
   2.WT  
16/8   Tour of Norway TTT  
Winner: Sunweb
   1.WT  
16/8   Arctic Race (16/8-19/8)  
Stage 1: Mathieu Van Der Poel   
   2.HC  
16/8   Tour de Limousin (15/8-18/8)  
Stage 2: Luca Wackermann   
   2.1  
16/8   Tour of Hungary (14/8-19/8)  
Stage 2: Matteo Moschetti   
   2.1  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Einer Augusto Rubio Reyes   
   1.2U  
13/8   Vargarda  
Winner: Marianne Vos   
   1.WT  
12/8   Tour of Utah (6/8-12/8)  
Winner: Sepp Kuss   
   2.HC  
12/8   Tour of Portugal (1/8-12/8)  
Winner: Raul Alarcon Garcia   
   2.1  
12/8   Czech Tour (9/8-12/8)  
Winner: Riccardo Zoidl   
   2.1  
12/8   NC Belgium U23  
Winner: Gerben Thijssen   
   CN  
12/8   Puchar Karpat  
Winner: Maciej Paterski   
   1.2  
12/8   Tour de la Guadeloupe (3/8-12/8)  
Winner: Boris Carène   
   2.2  
12/8   Tour of Rwanda (5/8-12/8)  
Winner: Samuel Mugisha   
   2.2  
12/8   European Championships  
Winner: Matteo Trentin   
   CC  
12/8   GP Poggiana  
Winner: Robert Stannard   
   1.2U  
12/8   Hel van Voerendaal  
Winner: Hartthijs De Vries   
   NE  
12/8   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Manuel Porzner   
   NE  
11/8   Vargarda TTT  
Winner: Boels - Dolmans
   1.WT  
11/8   Vuelta a Burgos (7/8-11/8)  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo   
   2.HC  
11/8   Slag om Norg  
Winner: Jan-Willem Van Schip   
   1.1  
11/8   NC Malta ITT  
Winner: William Hili   
   CN  
11/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Mateusz Grabis   
   1.2  
11/8   Tour of Szeklerland (7/8-11/8)  
Winner: Nicolai Tanovitchi   
   2.2  
10/8   Tour de Pologne (4/8-10/8)  
Winner: Michal Kwiatkowski   
   2.WT  
 
Track races
15/8   NC France (11/8-18/8)  
Pursuit: Coralie Demay
   CN  
 
Cyclo Crosses
12/8   NC Australia  
Winner: Chris Jongewaard   
   CN  
12/8   NC Australia  
Winner: April McDonough   
   CN  
 
MTB races (XC)
12/8   Mont St. Anne  
Winner: Mathias Flückinger   
   CDM  
12/8   Mont St. Anne  
Winner: Jolanda Neff   
   CDM  
12/8   Kolding  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   1  
12/8   Kolding  
Winner: Caroline Bohé   
   1  
10/8   Mont St. Anne (Short circuit)  
Winner: Samuel Gaze   
   CDM  
10/8   Mont St. Anne (Short circuit)  
Winner: Annika Langvad   
   CDM  
 
MTB races (DH)
12/8   Rhyd-Y-Felin, Llangynog  
Winner: Joe Breeden   
   1  
12/8   Rhyd-Y-Felin, Llangynog  
Winner: Katy Curd   
   1  
11/8   Mont St. Anne  
Winner: Loic Bruni   
   CDM  
11/8   Mont St. Anne  
Winner: Rachel Atherton   
   CDM  
 
BMX races
11/8   European Championships  
Winner: Kyle Evans   
   CC  
11/8   European Championships  
Winner: Laura Smulders   
   CC  
 
NEWS