UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
29/7   Tour de France (7/7-29/7)  
Winner: Geraint Thomas   
   2.WT  
22/7   BeNe Tour (19/7-22/7)  
Winner: Marianne Vos   
   2.1  
22/7   GP Portugal N2 (18/7-22/7)  
Winner: Raul Alarcon Garcia   
   2.2  
18/7   Nat. Champ. Ecuador  
Winner: Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez   
   CN  
17/7   La Course by Le Tour de France  
Winner: Annemiek Van Vleuten   
   1.WT  
17/7   NC Ecuador ITT  
Winner: Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez   
   CN  
15/7   Giro d`Italia (6/7-15/7)  
Winner: Annemiek Van Vleuten   
   2.WT  
15/7   NC Indonesia  
Winner: Abdul Gani   
   CN  
15/7   GP Torres Vedras (12/7-15/7)  
Winner: Jose Carlos Prates Neves Fernandes   
   2.2  
15/7   European Championships U19  
Winner: Remco Evenepoel   
   CC  
15/7   European Championships U23  
Winner: Marc Hirschi   
   CC  
15/7   European Championships U23  
Winner: Nikola Noskova   
   CC  
15/7   Giro Valle d`Aosta (11/7-15/7)  
Winner: Vadim Pronskiy   
   2.2U  
15/7   Stockton GP  
Winner: Jessica Roberts   
   1.3  
14/7   Tour of Austria (7/7-14/7)  
Winner: Ben Hermans   
   2.HC  
14/7   NC Indonesia  
Winner: Yanthi Fuchiyanti   
   CN  
14/7   NC Indonesia ITT  
Winner: Dealton Nur Arif Prayogo   
   CN  
14/7   NC San Marino  
Winner: Marco Pazzini   
   CN  
14/7   Ronde van Venezuela (5/7-14/7)  
Winner: Matteo Spreafico   
   2.2  
14/7   European Championships U19  
Winner: Aigul Gareeva   
   CC  
13/7   NC Indonesia ITT  
Winner: Yanthi Fuchiyanti   
   CN  
13/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Serghei Tvetcov   
   1.2  
13/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Amber Neben   
   1.2  
13/7   European Championships ITT U19  
Winner: Remco Evenepoel   
   CC  
13/7   European Championships ITT U23  
Winner: Edoardo Affini   
   CC  
12/7   European Championships ITT U19  
Winner: Vittoria Guazzini   
   CC  
12/7   European Championships U23 ITT  
Winner: Aafke Soet   
   CC  
 
Track races
23/7   Six Days Turijn (18/7-23/7)  
Winner: Mattia Viel - Nicholas Yallouris   
   6D  
15/7   NC Germany (11/7-15/7)  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Maximilian Levy
Scratch: Leon Rohde
Points Race: Erik Schubert
Madison: Richard Banusch - Christian Koch
   CN  
15/7   NC Germany (11/7-15/7)  
Sprint: Miriam Welte
Keirin: Emma Hinze
Scratch: Charlotte Becker
Points Race: Charlotte Becker
   CN  
 
MTB races (XC)
15/7   Vallnord  
Winner: Gerhard Kerschbaumer   
   CDM  
15/7   Vallnord  
Winner: Gunn-Rita Dahle Flesjå   
   CDM  
13/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Henrique Silva Avancini   
   CDM  
13/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Alessandra Keller   
   CDM  
 
MTB races (DH)
15/7   Vallnord  
Winner: Loris Vergier   
   CDM  
15/7   Vallnord  
Winner: Tahnee Seagrave   
   CDM  
 
NEWS