UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
25/6   Race Across America (12/6-25/6)  
Winner: Christoph Strasser   
   NE  
25/6   Race Across America (12/6-25/6)  
Winner: Nicole Reist   
   NE  
24/6   Adriatica Ionica Race (20/6-24/6)  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo   
   2.1  
21/6   Tour of Mevlana (18/6-21/6)  
Winner: Onur Balkan   
   2.2  
20/6   NC Iceland ITT  
Winner: Runar Orn Agustsson   
   CN  
20/6   NC Iceland ITT  
Winner: Rannveig Anna Guicharnaud   
   CN  
20/6   NC Ukraine ITT  
Winner: Andriy Grivko   
   CN  
20/6   NC Sweden ITT  
Winner: Tobias Ludvigsson   
   CN  
20/6   NC Sweden ITT  
Winner: Lisa Norden   
   CN  
20/6   Emmen ITT  
Winner: Dion Beukeboom   
   NE  
19/6   Halle - Ingooigem  
Winner: Danny Van Poppel   
   1.1  
19/6   NC Ukraine ITT  
Winner: Valeriya Kononenko   
   CN  
17/6   Tour de Suisse (9/6-17/6)  
Winner: Richie Porte   
   2.WT  
17/6   Women`s Tour (13/6-17/6)  
Winner: Coryn Rivera   
   2.WT  
17/6   Circuit des 11 Villes  
Winner: Adam Blythe   
   1.1  
17/6   GP Horsens  
Winner: Herman Dahl   
   1.1  
17/6   Route d`Occitanie (14/6-17/6)  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte   
   2.1  
17/6   Ronde van Slovenie (13/6-17/6)  
Winner: Primoz Roglic   
   2.1  
17/6   NC Bermuda ITT  
Winner: Conor White   
   CN  
17/6   NC Germany U23  
Winner: Max Kanter   
   CN  
17/6   NC El Salvador ITT  
Winner: Jose Geovany Guevara Mejia   
   CN  
17/6   NC El Salvador ITT  
Winner: Roxana Ortiz   
   CN  
17/6   NC Finland  
Winner: Anders Bäckman   
   CN  
17/6   NC Japan ITT  
Winner: Kazushige Kuboki   
   CN  
17/6   NC Japan ITT  
Winner: Eri Yonamine   
   CN  
17/6   NC Switzerland U23  
Winner: Lukas Rüegg   
   CN  
17/6   GP de Beauce (13/6-17/6)  
Winner: James Piccoli   
   2.2  
17/6   Korono Kocich  
Winner: Kamil Malecki   
   1.2  
17/6   Oberösterreich Rundfahrt (14/6-17/6)  
Winner: Stephan Rabitsch   
   2.2  
17/6   Classic Vienne Poitou-Charentes  
Winner: Camille Devi   
   1.3  
17/6   Romsee - Stavelot - Romsee  
Winner: Kenny Willems   
   NE  
17/6   Trofeo Gobierno de la Rioja  
Winner: Danielle Christmas   
   1.3  
16/6   Fyn Rundt  
Winner: Mads Pedersen   
   1.1  
16/6   NC Cuba  
Winner: Emilio Perez   
   CN  
16/6   NC Mauritius ITT  
Winner: Christopher Rougier-Lagane   
   CN  
16/6   NC Puerto Rico ITT  
Winner: Elvys Reyes   
   CN  
16/6   NC Puerto Rico ITT  
Winner: Donelys Carino Rivera   
   CN  
16/6   Memorial Grundmanna i Wizowskiego  
Winner: Lukasz Owsian   
   1.2  
16/6   Baby Giro (7/6-16/6)  
Winner: Alexander Vlasov   
   2.2U  
15/6   Dwars door het Hageland  
Winner: Krists Neilands   
   1.1  
15/6   NC Cuba ITT  
Winner: Pedro Portuondo Torres   
   CN  
16/6   NC Cuba  
Winner: Yudelmis Dominguez Masague   
   CN  
15/6   NC Cuba ITT  
Winner: Marlies Mejias Garcia   
   CN  
 
Track races
18/6   NC Switzerland  
Keirin: Stefan Bissegger
Afvalkoers: Stefan Bissegger
   CN  
18/6   NC Switzerland  
Points Race: Andrea Waldis
   CN  
17/6   GP Brno (16/6-17/6)  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Stefan Bötticher
Madison: Viktor Manakov - Maksim Piskunov
Omnium: Francesco Lamon
   CL1  
17/6   GP Brno (16/6-17/6)  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Madison: Emily Kay - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   CL1  
 
MTB races (XC)
18/6   NC Norway Marathon  
Winner: Ole Hem   
   CN  
17/6   NC Denmark  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   CN  
17/6   NC Denmark  
Winner: Annika Langvad   
   CN  
17/6   NC Germany Marathon  
Winner: Julian Schelb   
   CN  
17/6   NC Germany Marathon  
Winner: Sabine Spitz   
   CN  
17/6   Samobor  
Winner: Daniele Braidot   
   1  
17/6   Samobor  
Winner: Tanja Zakelj   
   1  
17/6   Zadov  
Winner: Jaroslav Kulhavy   
   1  
17/6   Zadov  
Winner: Jitka Skarnitzlova   
   1  
16/6   Volterra  
Winner: Ingrid Sofie Bøe Jacobsen   
   CDM  
16/6   Volterra (Eliminator)  
Winner: Lorenzo Serres   
   CDM  
16/6   NC Norway Marathon  
Winner: Borghild Løvset   
   CN  
16/6   Assen  
Winner: Thom Bonder   
   NE  
16/6   Assen  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado   
   NE  
16/6   Csömör  
Winner: Bartlomiej Wawak   
   1  
16/6   Csömör  
Winner: Barbara Benko   
   1  
16/6   Mankele  
Winner: Alan Hatherly   
   1  
16/6   Mankele, Mpumulanga  
Winner: Candice Lill   
   1  
16/6   Misgav  
Winner: Shlomi Haimy   
   1  
16/6   Misgav  
Winner: Jovana Crnogorac   
   1  
16/6   Windhaag  
Winner: Daniel McConnell   
   1  
16/6   Windhaag  
Winner: Anne Terpstra   
   1  
 
MTB races (DH)
17/6   Innsbruck  
Winner: Danny Hart   
   1  
17/6   Innsbruck  
Winner: Tracey Hannah   
   1  
17/6   Kransjka Gora  
Winner: Joshua Barth   
   1  
17/6   Kransjka Gora  
Winner: Monika Hrastnik   
   1  
14/6   NC Colombia  
Winner: Marcelo Gutierrez Villegas   
   CN  
 
NEWS