UCI WORLD TOUR
 
       
 
RESULTS
Road races
27/5   Giro d`Italia (4/5-27/5)  
Winner: Chris Froome   
   2.WT  
27/5   Ronde van Belgie (23/5-27/5)  
Winner: Jens Keukeleire   
   2.HC  
27/5   Ronde van Japan (20/5-27/5)  
Winner: Marcos Garcia Fernandez   
   2.1  
27/5   Ras Tailteann (20/5-27/5)  
Winner: Luuc Bugter   
   2.2  
26/5   GP Gemenc (24/5-26/5)  
Winner: Rok Korosec   
   2.2  
24/5   Tour des Fjords (22/5-24/5)  
Winner: Michael Albasini   
   2.HC  
23/5   Tour of Albania (19/5-23/5)  
Winner: Michele Gazzara   
   2.2  
23/5   Ronde van de Filippijnen (20/5-23/5)  
Winner: El Joshua Carino   
   2.2  
22/5   Emakumen Bira (19/5-22/5)  
Winner: Amanda Spratt   
   2.WT  
21/5   Leo Wirth Gedächtnisrennen  
Winner: Corinna Lechner   
   1.3  
20/5   Tour of Norway (16/5-20/5)  
Winner: Eduard Prades Reverte   
   2.HC  
20/5   GP Marcel Kint  
Winner: Nacer Bouhanni   
   1.1  
20/5   Tour de l`Ain (18/5-20/5)  
Winner: Arthur Vichot   
   2.1  
20/5   NC Barbados  
Winner: Jacob Kelly   
   CN  
20/5   NC Botswana ITT  
Winner: Abeng Malete   
   CN  
20/5   NC Botswana ITT  
Winner: Tsaone Oratile Latiwa   
   CN  
20/5   Baltyk - Karkonosze Tour (16/5-20/5)  
Winner: Philipp Walsleben   
   2.2  
20/5   Paris - Arras (18/5-20/5)  
Winner: Stephan Rabitsch   
   2.2  
20/5   Omloop der Kempen  
Winner: Daan Van Sintmaartensdijk   
   NE  
20/5   Omloop der Kempen  
Winner: Winanda Spoor   
   NE  
20/5   Ronde van de Isard d`Ariege (17/5-20/5)  
Winner: Stephen Williams   
   2.2U  
19/5   Ronde van Californie (13/5-19/5)  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez   
   2.WT  
19/5   Tour of California (17/5-19/5)  
Winner: Katherine Hall   
   2.WT  
19/5   NC Barbados ITT  
Winner: Joshua Kelly   
   CN  
17/5   Durango-Durango Emakumen Saria  
Winner: Anna Van Der Breggen   
   1.2  
 
Track races
25/5   GP Tula (24/5-26/5)  
Sprint: Pavel Vorzhev
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
Omnium: Christos Volikakis
   CL1  
25/5   GP Tula (24/5-26/5)  
Sprint: Daria Shmeleva
Madison: Mariia Averina - Diana Klimova
Omnium: Diana Klimova
   CL1  
21/5   Dudenhofen  
Sprint: Harrie Lavreysen
Madison: Gael Suter - Achim Burkart
Afvalkoers: Christos Volikakis
   CL1  
21/5   Dudenhofen  
Sprint: Kristina Vogel
Madison: Laurie Berthon - Pascale Jeuland-Tranchant
Afvalkoers: Letizia Paternoster
   CL1  
20/5   Oberhausen  
Keirin: Harrie Lavreysen
Points Race: Christos Volikakis
   CL1  
20/5   Oberhausen  
Keirin: Kristina Vogel
Points Race: Pascale Jeuland-Tranchant
Madison: Anna Knauer - Lisa Küllmer
   CL1  
19/5   Öschelbronn  
Sprint: Krzysztof Maksel
Scratch: Loic Perizzolo
Madison: Roman Gladysh - Vitaliy Hryniv
   CL1  
19/5   Öschelbronn  
Sprint: Kristina Vogel
Scratch: Pascale Jeuland-Tranchant
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
   CL1  
18/5   Singen  
Keirin: Krzysztof Maksel
Points Race: Moritz Malcharek
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
   CL1  
18/5   Singen  
Sprint: Anastasia Voynova
Scratch: Letizia Paternoster
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
   CL1  
 
MTB races (XC)
20/5   Albstadt  
Winner: Nino Schurter   
   CDM  
20/5   Albstadt  
Winner: Jolanda Neff   
   CDM  
20/5   Baie-Saint-Paul  
Winner: Felix Burke   
   1  
20/5   Baie-Saint-Paul  
Winner: Maghalie Rochette   
   1  
18/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CDM  
18/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Annika Langvad   
   CDM  
 
NEWS