UCI WORLD TOUR
 
 
 
RESULTS
Road races
21/1   Tour Down Under (16/1-21/1)  
Winner: Daryl Impey   
   2.WT  
21/1   La Tropicale Amissa Bongo (15/1-21/1)  
Winner: Joseph Areruya   
   2.1  
21/1   New Zealand Classic (17/1-21/1)  
Winner: Hayden McCormick   
   2.2  
21/1   Vuelta a Tachira (12/1-21/1)  
Winner: Pedro Antonio Gutierrez Daza   
   2.2  
14/1   Tour Down Under (11/1-14/1)  
Winner: Amanda Spratt   
   2.1  
13/1   NC Philippines ITT  
Winner: Mark John Lexer Galedo   
   CN  
 
Track races
21/1   Minsk (19/1-21/1)  
Sprint: Matthijs Buchli
Team Pursuit: United Kingdom
Scratch: Yauheni Karaliok
Omnium: Jan-Willem Van Schip
   CDM  
21/1   Minsk (19/1-21/1)  
Keirin: Nicky Degrendele
Team sprint: Germany
Madison: Letizia Paternoster - Maria Giulia Confalonieri
   CDM  
20/1   NC Netherlands  
Demi Fond: Reinier Honig
   CN  
16/1   Six Days Bremen (11/1-16/1)  
Winner: Kenny De Ketele - Theo Reinhardt   
   6D  
14/1   NC Spain  
Omnium: Julio Alberto Amores Palacios
   CN  
14/1   NC Spain  
Omnium: Irene Usabiaga Balerdi
   CN  
 
Cyclo Crosses
20/1   Kasteelcross  
Winner: Wietse Bosmans   
   C2  
20/1   Kasteelcross  
Winner: Thalita De Jong   
   C2  
15/1   Otegem  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C2  
15/1   Otegem  
Winner: Sanne Cant   
   C2  
14/1   NC Belgium  
Winner: Wout Van Aert   
   CN  
14/1   NC Belgium  
Winner: Sanne Cant   
   CN  
14/1   NC Belgium U23  
Winner: Thijs Aerts   
   CN  
14/1   NC Denmark  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   CN  
14/1   NC Denmark  
Winner: Malene Degn   
   CN  
14/1   NC Denmark U23  
Winner: Jonas Lindberg   
   CN  
14/1   NC Germany  
Winner: Marcel Meisen   
   CN  
14/1   NC Germany  
Winner: Elisabeth Brandau   
   CN  
14/1   NC Germany U23  
Winner: Nina Küderle   
   CN  
14/1   NC France  
Winner: Steve Chainel   
   CN  
14/1   NC France  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot   
   CN  
14/1   NC France U23  
Winner: Jade Wiel   
   CN  
14/1   NC United Kingdom  
Winner: Grant Ferguson   
   CN  
14/1   NC United Kingdom  
Winner: Helen Wyman (Saunders)   
   CN  
14/1   NC United Kingdom U23  
Winner: Thomas Pidcock   
   CN  
14/1   NC United Kingdom U23  
Winner: Evie Richards   
   CN  
14/1   NC Hungary  
Winner: Zsolt Bur   
   CN  
14/1   NC Hungary  
Winner: Barbara Benko   
   CN  
14/1   NC Ireland  
Winner: Darnell Moore   
   CN  
14/1   NC Ireland  
Winner: Lara Gillespie   
   CN  
14/1   NC Croatia  
Winner: Matija Mestric   
   CN  
14/1   NC Croatia  
Winner: Maja Perinovic   
   CN  
14/1   NC Netherlands  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CN  
14/1   NC Netherlands U17  
Winner: Salvador Alvarado   
   CN  
14/1   NC Netherlands U19  
Winner: Ryan Kamp   
   CN  
14/1   NC Netherlands U23  
Winner: Joris Nieuwenhuis   
   CN  
14/1   NC Poland  
Winner: Marek Konwa   
   CN  
14/1   NC Poland  
Winner: Marta Turobos   
   CN  
14/1   NC Portugal  
Winner: Mario Luis Miranda Costa   
   CN  
14/1   NC Portugal  
Winner: Sandra Santos   
   CN  
14/1   NC Portugal U23  
Winner: Carlos Salgueiro   
   CN  
14/1   NC Spain  
Winner: Ismael Esteban Aguero   
   CN  
14/1   NC Spain  
Winner: Aida Nuno Palacio   
   CN  
14/1   NC Spain U23  
Winner: Luisa Ibarrola Albizua   
   CN  
14/1   NC Verenigde Staten  
Winner: Stephen Hyde   
   CN  
14/1   NC Verenigde Staten  
Winner: Katherine Compton   
   CN  
14/1   NC United States U23  
Winner: Christopher Blevins   
   CN  
14/1   NC United States U23  
Winner: Emma White   
   CN  
14/1   NC Switzerland  
Winner: Lars Förster   
   CN  
14/1   NC Switzerland  
Winner: Jasmin Egger-Achermann   
   CN  
14/1   NC Switzerland U23  
Winner: Timon Rüegg   
   CN  
13/1   NC Germany U23  
Winner: Maximilian Möbis   
   CN  
13/1   NC France U23  
Winner: Joshua Dubau   
   CN  
13/1   NC Luxemburg  
Winner: Sören Nissen   
   CN  
13/1   NC Luxemburg  
Winner: Christine Majerus   
   CN  
13/1   NC Luxemburg U23  
Winner: Félix Schreiber   
   CN  
13/1   NC Netherlands  
Winner: Lucinda Brand   
   CN  
13/1   NC Netherlands U17  
Winner: Shirin Van Anrooij   
   CN  
13/1   NC Netherlands U19  
Winner: Femke Gerritse   
   CN  
13/1   NC Netherlands U23  
Winner: Inge Van Der Heijden   
   CN  
13/1   NC Spain U23  
Winner: Jofre Cullell Estape   
   CN  
13/1   NC Czechia  
Winner: Michael Boros   
   CN  
13/1   NC Czechia  
Winner: Pavla Havlikova   
   CN  
13/1   NC Sweden  
Winner: Martin Eriksson   
   CN  
13/1   NC Sweden  
Winner: Åsa-Maria Erlandsson   
   CN  
 
MTB races (XC)
21/1   Snow Bike Festival (18/1-21/1)  
Winner: Joris Ryf   
   S1  
21/1   Snow Bike Festival (18/1-21/1)  
Winner: Katrin Leumann   
   S1  
 
Beach races
13/1   Egmond - Pier - Egmond  
Winner: Jasper Ockeloen   
   NE  
13/1   Egmond - Pier - Egmond  
Winner: Nina Kessler   
   NE  
 
NEWS