UCI WORLD TOUR
 
           
 
RESULTS
Road races
20/4   Tour of the Alps (16/4-20/4)  
Winner: Thibaut Pinot   
   2.HC  
20/4   Tour of Croatia (17/4-22/4)  
Stage 4: Alessandro Tonelli   
   2.HC  
20/4   Ronde van Castilie en Leon (20/4-22/4)  
Stage 1: Carlos Barbero Cuesta   
   2.1  
20/4   Tour of the Gila (18/4-22/4)  
Stage 3: Serghei Tvetcov   
   2.2  
20/4   Tour of the Gila (18/4-22/4)  
Stage 3: Chloe Dygert   
   2.2  
20/4   Tour of Mersin (19/4-22/4)  
Stage 2: Branislau Samoilau   
   2.2  
20/4   Omloop van Borsele (ITT)  
Winner: Aafke Soet   
   1.3  
18/4   La Flèche Wallonne  
Winner: Julian Alaphilippe   
   1.WT  
18/4   Fleche Wallone  
Winner: Anna Van Der Breggen   
   1.WT  
15/4   Amstel Gold Race  
Winner: Michael Valgren Andersen   
   1.WT  
15/4   Amstel Gold Race  
Winner: Chantal Blaak   
   1.WT  
15/4   GP Beiras (13/4-15/4)  
Winner: Dmitry Strakhov   
   2.1  
15/4   Tro-Bro Leon  
Winner: Christophe Laporte   
   1.1  
15/4   NC Bolivia  
Winner: Carlos Montellano Alvarado   
   CN  
15/4   Joe Martin Stage Race (12/4-15/4)  
Winner: Ruben Companioni Blanco   
   2.2  
15/4   Joe Martin Stage Race (12/4-15/4)  
Winner: Katherine Hall   
   2.2  
15/4   Ronde van Loir-et-Cher (11/4-15/4)  
Winner: Asbjørn Kragh Andersen   
   2.2  
15/4   Tour de Lombok (13/4-15/4)  
Winner: Alvaro Duarte Sandoval   
   2.2  
15/4   Ronde van Marokko (6/4-15/4)  
Winner: David Riviere   
   2.2  
15/4   Trofeo Ciudad de Caspe  
Winner: Ana Usabiaga Balerdi   
   1.3  
 
MTB races (XC)
15/4   Araxa XCS (13/4-15/4)  
Winner: Henrique Silva Avancini   
   SHC  
15/4   Araxa XCS (13/4-15/4)  
Winner: Chloe Woodruff   
   SHC  
15/4   Nalles  
Winner: Mathias Flückinger   
   HC  
15/4   Nalles  
Winner: Sina Frei   
   HC  
15/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Ruben Scheire   
   2  
15/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Elisabeth Brandau   
   2  
15/4   Lourdes  
Winner: Julien Absalon   
   1  
15/4   Lourdes  
Winner: Sabrina Enaux   
   1  
 
MTB races (DH)
15/4   Maribor  
Winner: Laurie Greenland   
   1  
15/4   Maribor  
Winner: Myriam Nicole   
   1  
 
BMX races
15/4   Heusden-Zolder  
Winner: Niek Kimmann   
   HC  
15/4   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders   
   HC  
 
NEWS