UCI WORLD TOUR
 
               
 
RESULTS
Road races
2/4   Tour d`Algerie (27/3-2/4)  
Winner: Azzedine Lagab   
   2.2  
1/4   Ronde van Uruguay (23/3-1/4)  
Winner: Magno Prado Nazaret   
   2.2  
28/3   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Yves Lampaert   
   1.WT  
28/3   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Ellen Van Dijk   
   1.1  
25/3   Gent - Wevelgem  
Winner: Peter Sagan   
   1.WT  
25/3   Gent - Wevelgem  
Winner: Marta Bastianelli   
   1.WT  
25/3   Volta a Catalunya (19/3-25/3)  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte   
   2.WT  
25/3   Ronde van Langkawi (18/3-25/3)  
Winner: Artem Ovechkin   
   2.HC  
25/3   GP Cholet - Pays de Loire  
Winner: Thomas Boudat   
   1.1  
25/3   Settimana Coppi e Bartali (22/3-25/3)  
Winner: Diego Rosa   
   2.1  
25/3   NC Botswana  
Winner: Thabiso Mokalake   
   CN  
25/3   NC Botswana  
Winner: Promise Ntshese   
   CN  
25/3   Classica Aldeias do Xisto  
Winner: Daniel Jose Pereira Mestre   
   1.2  
25/3   Tour of Cartier (22/3-25/3)  
Winner: Cristian Raileanu   
   2.2  
25/3   Ronde van Normandie (19/3-25/3)  
Winner: Thomas Stewart   
   2.2  
25/3   Tour of Tochigi (23/3-25/3)  
Winner: Michael Potter   
   2.2  
25/3   Oceania Championships  
Winner: Chris Harper   
   CC  
25/3   Kattekoers (Gent - Ieper)  
Winner: Ziga Jerman   
   1.NC  
25/3   Volta a Catalunya  
Winner: Lauren Stephens (Robertson)   
   NE  
25/3   San Dimas Stage Race (23/3-25/3)  
Winner: Jasmin Duehring (Glaesser)   
   2.3  
24/3   Classic Loire Atlantique  
Winner: Rasmus Christian Quaade   
   1.1  
24/3   NC United Arab Emirates  
Winner: Yousef Mohamed Mirza Banihammad   
   CN  
24/3   Kampioenschap Oceanie  
Winner: Sharlotte Lucas   
   CC  
24/3   Omloop van de Veenkolonien  
Winner: Jesper Rasch   
   NE  
23/3   E3 Prijs Harelbeke  
Winner: Niki Terpstra   
   1.WT  
23/3   Tour de la Pharmacie Centrale de Tunisie (20/3-23/3)  
Winner: Gaetan Bille   
   2.2  
23/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Hamish Bond   
   CC  
23/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Grace Brown   
   CC  
22/3   Driedaagse De Panne  
Winner: Jolien D`Hoore   
   1.WT  
21/3   Driedaagse Brugge - De Panne  
Winner: Elia Viviani   
   1.HC  
 
MTB races (XC)
25/3   Cape Epic (18/3-25/3)  
Winner: Jaroslav Kulhavy   
   SHC  
25/3   Cape Epic (18/3-25/3)  
Winner: Annika Langvad   
   SHC  
25/3   Marseille  
Winner: Maxime Marotte   
   HC  
25/3   Marseille  
Winner: Lucie Urruty   
   HC  
25/3   NC Argentina Marathon  
Winner: Matias Baudino   
   CN  
25/3   NC Argentina Marathon  
Winner: Yesica Andres Cantelmi   
   CN  
25/3   Kamptal Klassik  
Winner: Bartlomiej Wawak   
   1  
25/3   Kamptal Klassik  
Winner: Jitka Skarnitzlova   
   1  
25/3   Santiago  
Winner: Luiz Henrique Cocuzzi   
   1  
25/3   Santiago  
Winner: Paula Quiros   
   1  
23/3   Marseille (Eliminator)  
Winner: Titouan Perrin Ganier   
   HC  
23/3   Marseille (Eliminator)  
Winner: Coline Clauzure   
   HC  
 
MTB races (DH)
25/3   Lousa  
Winner: Amaury Pierron   
   1  
25/3   Rotorua  
Winner: Samuel Blenkinsop   
   1  
25/3   Rotorua  
Winner: Tahnee Seagrave   
   1  
 
BMX races
25/3   Verona  
Winner: Kyle Evans   
   HC  
25/3   Verona  
Winner: Saya Sakakibara   
   HC  
24/3   Verona  
Winner: Niek Kimmann   
   HC  
24/3   Verona  
Winner: Laura Smulders   
   HC  
21/3   Oceania Championships  
Winner: Corey Frieswyk   
   CC  
21/3   Oceania Championships  
Winner: Sarah Walker   
   CC  
 
NEWS