UCI WORLD TOUR
26/2     Abu Dhabi Tour (23/2-26/2)
Winner: Rui Alberto Faria Costa   
 
Leader: Greg Van Avermaet
 
RESULTS
Road races
1/3   Ronde van Langkawi (22/2-1/3)  
Winner: Ryan Gibbons   
   2.HC  
26/2   Volta ao Alentejo (22/2-26/2)  
Winner: Carlos Barbero Cuesta   
   2.1  
24/2   NC Colombia ITT  
Winner: Jarlinson Pantano Gomez   
   CN  
24/2   NC Colombia ITT  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez   
   CN  
23/2   Tour La Provence (21/2-23/2)  
Winner: Rohan Dennis   
   2.1  
21/2   Ronde van de Filippijnen (18/2-21/2)  
Winner: Jai Crawford   
   2.2  
19/2   Tour of Oman (14/2-19/2)  
Winner: Ben Hermans   
   2.HC  
19/2   Vuelta a Andalucia (Ruta del Sol) (15/2-19/2)  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte   
   2.HC  
19/2   Volta ao Algarve (15/2-19/2)  
Winner: Primoz Roglic   
   2.HC  
19/2   Tour du Haut Var (18/2-19/2)  
Winner: Arthur Vichot   
   2.1  
19/2   Tour of East Gippsland (18/2-19/2)  
Winner: Louisa Lobigs   
   2.3  
19/2   GP Laguna  
Winner: Andrea Toniatti   
   1.2  
19/2   African Championships  
Winner: Willie Smit   
   CC  
18/2   African Championships  
Winner: Aurelie Halbwachs   
   CC  
16/2   African Championships ITT  
Winner: Meron Hagos Teshome   
   CC  
16/2   African Championships ITT  
Winner: Aurelie Halbwachs   
   CC  
 
Track races
19/2   Cali (17/2-19/2)  
Sprint: Denis Dmitriev
1 km: Krzysztof Maksel
Madison: Casper Von Folsach - Niklas Larsen
   CDM  
19/2   Cali (17/2-19/2)  
Keirin: Kristina Vogel
Team Pursuit: Australia
Points Race: Amy Cure
   CDM  
 
Cyclo Crosses
19/2   Sluitingsprijs  
Winner: Wout Van Aert   
   C1  
19/2   Sluitingsprijs  
Winner: Sanne Cant   
   C1  
18/2   Leuven  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C1  
18/2   Leuven  
Winner: Katherine Compton   
   C1  
 
MTB races (XC)
26/2   Cyprus Sunshine Cup (23/2-26/2)  
Winner: Jaroslav Kulhavy   
   SHC  
26/2   Cyprus Sunshine Cup (23/2-26/2)  
Winner: Githa Michiels   
   SHC  
19/2   San Pedro de Colalao  
Winner: Catriel Andres Soto   
   1  
19/2   San Pedro de Colalao  
Winner: Ines Carolina Gutierrez   
   1  
 
NEWS
Tre stagiaires til Lotto Soudal [Feltet.dk] (26/7)
   Ifølge reglerne mĂĄ de professionelle hold tilknytte stagiaires fra den 1. august og ĂĄret ud, og det er en god mulighed for de unge ryttere til at gøre sig bemærket i forhold til en efterfølgende neopro-kontrakt.
 
Katusha forlænger med to russere [Feltet.dk] (26/7)
   Katusha Alpecin-holdet har offentliggjort, at de har forænget kontrakterne med to af deres erfarne russiske ryttere.
 
Landa: Aldrig mere løjtnant [Feltet.dk] (26/7)
   For rigtig mange sĂĄ det ud til, at Mikel Landa var den stærkeste af rytterne pĂĄ Team Sky, og nu lader han ogsĂĄ vide, at fremover vil han være kaptajnen.
 
Norge melder sig ind i kampen om Tour-starten [Feltet.dk] (26/7)
   Tour de France anno 2022 kan komme til at starte i Norge. Olielandet gĂĄr i hvert fald efter at fĂĄ ’Grand DĂ©part’, erfarer procycling.no. 
 
BMC henter to stagiaires [Feltet.dk] (26/7)
   BMC henter Patrick MĂĽller og Bram Welten op fra udviklingsholdet i resten af sæsonen.
 
Contador skal tale fremtid med holdet [Feltet.dk] (26/7)
   Alberto Contadors kontrakt med Trek-Segafredo udløber ved udgangen af denne sæson. Det amerikansk-registrerede hold lægger dog ikke skjul pĂĄ, at man gerne vil fortsætte samarbejdet.
 
Veloconcept udtager truppen til fransk løb [Feltet.dk] (26/7)
   Team Veloconcept har nu sat navne pĂĄ de seks ryttere, som skal deltage i Kreiz Breizh Elites.
 
UAE satser pĂĄ Rui Costa [Feltet.dk] (26/7)
   UAE Team Emirates har udtaget de syv ryttere, der skal repræsentere holdet i Tour de Pologne, og det bliver med Rui Costa som kaptajn.
 
Teuns sejrede: Det var ikke planen [Feltet.dk] (26/7)
   Dylan Teuns havde ingen ambition om sejren i Tour de Wallonie, men sĂĄdan blev det alligevel.
 
Overlegent: Teuns smadrer alle igen [Feltet.dk] (26/7)
   Dylan Teuns bekræftede pĂĄ sidste etape af Tour de Wallonie, at han var løbets i særklasse bedste rytter.
 
More news | Twitter