UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
21/10   Tour of Guangxi (19/10-24/10)  
Stage 3: Fernando Gaviria Rendon   
   2.WT  
21/10   Tour de Selangor (17/10-21/10)  
Winner: Muhamad Zawawi Azman   
   2.2  
17/10   Tour of Taihu (10/10-17/10)  
Winner: Jakub Mareczko   
   2.1  
17/10   Sluitingsprijs  
Winner: Arvid De Kleijn   
   1.1  
15/10   International Presidency Turkey Tour (10/10-15/10)  
Winner: Diego Ulissi   
   2.WT  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Martin Toft Madsen   
   1.1  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Audrey Cordon-Ragot   
   1.1  
15/10   GP Chantal Biya (11/10-15/10)  
Winner: Clovis Kamzong Abessolo   
   2.2  
15/10   Ronde van Chili (11/10-15/10)  
Winner: Cesar Nicolas Paredes Avellaneda   
   2.2  
14/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Timo Roosen   
   1.1  
14/10   Vuelta a Porvenir (10/10-14/10)  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez   
   2.3  
13/10   Tour of Iran (8/10-13/10)  
Winner: Rob Ruijgh   
   2.1  
11/10   Famenne Ardenne Classic  
Winner: Moreno Hofland   
   1.1  
 
Track races
20/10   European Championships (18/10-22/10)  
Sprint: Sebastien Vigier
Omnium: Albert Torres Barcelo
Afvalkoers: Gerben Thijssen
   CC  
20/10   European Championships (18/10-22/10)  
500 m: Miriam Welte
Pursuit: Katie Archibald
Points Race: Trine Schmidt
   CC  
12/10   ACC Asia Cup (10/10-12/10)  
Sprint: Muhamad Khairil Nizam Rasol
Keirin: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
1 km: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
Team sprint: India
Team Pursuit: India
Pursuit: Ashton Lambie
Points Race: Andrey Izmaylov
Omnium: Assylkhan Turar
   CL1  
12/10   ACC Asia Cup (10/10-12/10)  
Sprint: Song Chaorui
Keirin: Bao Shanju
500 m: Guo Yufang
Team sprint: China
Pursuit: Agustina Delia Priatna
   CL1  
12/10   GP Vienna (12/10-13/10)  
Scratch: Filippo Ferronato
Omnium: Anders Oddli
   CL1  
12/10   GP Vienna (12/10-13/10)  
Scratch: Jarmila Machacova
Points Race: Jarmila Machacova
Madison: Lucie Hochmann - Ema Kankovska
   CL1  
 
Cyclo Crosses
19/10   Kermiscross  
Winner: Wout Van Aert   
   C2  
19/10   Kermiscross  
Winner: Katherine Compton   
   C2  
15/10   Aigle  
Winner: Marcel Wildhaber   
   C1  
15/10   Aigle  
Winner: Pavla Havlikova   
   C1  
15/10   Besançon  
Winner: Steve Chainel   
   C1  
15/10   Besançon  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre   
   C1  
15/10   Zonhoven  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C1  
15/10   Zonhoven  
Winner: Maud Kaptheijns   
   C1  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad   
   C2  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Ellen Noble   
   C2  
15/10   US Open of CX  
Winner: Garry Millburn   
   C2  
15/10   US Open of CX  
Winner: Courtenay McFadden   
   C2  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad   
   C2  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Emma White   
   C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Tomas Paprstka   
   C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Pavla Havlikova   
   C2  
14/10   Poldercross  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C2  
14/10   Poldercross  
Winner: Katherine Compton   
   C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: James Driscoll   
   C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Erin Huck   
   C2  
14/10   Albrandswaard  
Winner: Julia Boschker   
   NE  
 
MTB races (XC)
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Maarten Wynants   
   NE  
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Annemiek Van Vleuten   
   NE  
 
NEWS
Canola slog Contador og Porte i Japan [Feltet.dk]
   Porte og Contador blandede sig ikke i kampen om sejren, mens Canola vandt sikkert.
 
Guld-Trine gør det igen! [Feltet.dk]
   Trine Schmidt vandt for anden dag i træk en guldmedalje ved EM i banecykling. Denne gang vandt hun i scratch.
 
Formolo om Bora-skifte: Interesse fra mange hold [Feltet.dk]
   Den talentfulde bjergrytter følte, at det var tid at prøve noget andet.
 
Stærk polak fravristede Niklas Larsen EM-guldet [Feltet.dk]
   Niklas Larsen mĂĄtte veksle sidste ĂĄrs EM-guld i pointløb med en sølvmedalje. Polakken Alan Banaszek var for stærk for danskeren.
 
Walscheid: Jeg ĂĄbnede for sent [Feltet.dk]
   Den tyske sprinter var ikke tilfreds med sin egen timing af spurten.
 
Folsach og Kaimer med fine tider ved EM [Feltet.dk]
   Casper Folsach og Kristian Kaimer var her til eftermiddag i aktion ved EM i banecykling, hvor begge satte fine tider, men ikke kom videre til aftenens finaler.
 
Optakt: Japan Cup [Feltet.dk]
   For langt de fleste er landevejssæsonen for længst ovre, men mens mange er pĂĄ ferie og enkelte andre er aktive i ĂĄrets sidste WorldTour-løb i Kina, har nogle fundet motivationen til at rejse til Japan for at deltage i Asiens største endagsløb, ....
 
Optakt: 4. etape af Tour of Guangxi [Feltet.dk]
   Max Walscheid var i stand til at yde god modstand, men i sidste ende lykkedes det alligevel Fernando Gaviria at færdiggøre sit hattrick, og dermed ligner han mere og mere en mand, der skal tages seriøst i kampen om den samlede sejr. Svaret pĂĄ han ....
 
Analyse: Historisk alsidig Tour-rute favoriserer Froome [Feltet.dk]
   Sidevind, holdløb, kuperet klassikerterræn, brosten, ekstremt korte bjergetaper, voldsomme bjergmaratoner og en kuperet enkeltstart blandet med en rimelig dosis sprinteretaper og et par kuperede etaper i Massif Central… Kun en flad enkeltstart sy ....
 
Orica-Scott: Cort gjorde alt rigtigt [Feltet.dk]
   Holdets sportsdirektør var meget tilfreds med hele holdets præstation, der udmøntede sig i en tredjeplads til danskeren.
 
More news | Twitter