UCI WORLD TOUR
 
       
 
RESULTS
Road races
24/9   Ronde van China (19/9-24/9)  
Winner: Kevin Rivera Serrano   
   2.1  
22/9   Tour of Molvccas (18/9-22/9)  
Winner: Marcus Culey   
   2.2  
20/9   World Championships ITT  
Winner: Tom Dumoulin   
   CM  
20/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Tom Devriendt   
   1.1  
19/9   World Championships ITT  
Winner: Annemiek Van Vleuten   
   CM  
19/9   World Championships ITT U19  
Winner: Thomas Pidcock   
   CM  
18/9   World Championships ITT U19  
Winner: Elena Pirrone   
   CM  
18/9   World Championships ITT U23  
Winner: Mikkel Bjerg   
   CM  
17/9   World Championships TTT  
Winner: Sunweb
   CM  
17/9   World Championships TTT  
Winner: Sunweb
   CM  
17/9   GP d`Isbergues  
Winner: Benoit Cosnefroy   
   1.1  
17/9   Ronde van China (10/9-17/9)  
Winner: Liam Bertazzo   
   2.1  
17/9   NC Bolivia  
Winner: Basilio Ramos Ticona   
   CN  
17/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra  
Winner: Kamil Zielinski   
   1.2  
17/9   Amy`s Otway Classic (16/9-17/9)  
Winner: Rebecca Wiasak   
   2.3  
17/9   Eurode Omloop  
Winner: Sjoerd Bax   
   NE  
16/9   Primus Classic  
Winner: Matteo Trentin   
   1.HC  
16/9   Tour of Denmark (12/9-16/9)  
Winner: Mads Pedersen   
   2.HC  
16/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Marco Zamparella   
   1.1  
16/9   NC Bolivia ITT  
Winner: Javier Arando Ramos   
   CN  
16/9   Tour Ivorien de la Paix (10/9-16/9)  
Winner: Dieter Bouvry   
   2.2  
16/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic  
Winner: Alois Kankovsky   
   1.2  
16/9   Groeistad Klassieker  
Winner: Milan Menten   
   NE  
16/9   Runtsje Tjukemar  
Winner: Phaedra Krol   
   NE  
15/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Fernando Gaviria Rendon   
   1.1  
14/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Sonny Colbrelli   
   1.1  
13/9   Coppa Agostoni  
Winner: Michael Albasini   
   1.1  
13/9   GP Wallone  
Winner: Tim Wellens   
   1.1  
 
Cyclo Crosses
20/9   CrossVegas  
Winner: Laurens Sweeck   
   C1  
20/9   CrossVegas  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)   
   C1  
17/9   Jingle Cross  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   CDM  
17/9   Jingle Cross  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)   
   CDM  
17/9   Baden  
Winner: Klaas Vantornout   
   C1  
17/9   Baden  
Winner: Annemarie Worst   
   C1  
16/9   Jingle Cross  
Winner: Gianni Vermeersch   
   C2  
16/9   Jingle Cross  
Winner: Sunny Gilbert   
   C2  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Laurens Sweeck   
   C2  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)   
   C2  
 
MTB races (XC)
23/9   Crocodile Trophy (16/9-23/9)  
Winner: Leandre Bouchard   
   S1  
23/9   Crocodile Trophy (16/9-23/9)  
Winner: Haley Smith   
   S1  
17/9   NC Spain Marathon  
Winner: Ismael Ventura Sanchez   
   CN  
17/9   NC Spain Marathon  
Winner: Natalia Fischer Egusquiza   
   CN  
17/9   Dili  
Winner: Kohei Yamamoto   
   1  
17/9   Dili  
Winner: Celina Santos Carpinteiro   
   1  
17/9   Vejle  
Winner: Sebastian Fini Carstensen   
   1  
17/9   Vejle  
Winner: Marlene Jakobsen   
   1  
16/9   Epic Israel (14/9-16/9)  
Winner: Hans Becking - Didier Bats   
   S1  
16/9   Epic Israel (14/9-16/9)  
Winner: Katrin Leumann - Verena Huber   
   S1  
16/9   Perskindol Swiss Epic (11/9-16/9)  
Winner: Daniel Geismayr - Jochen K√§√ü   
   S1  
16/9   Perskindol Swiss Epic (11/9-16/9)  
Winner: Esther S√ľss   
   S1  
 
MTB races (DH)
17/9   Biketember Festival  
Winner: Ondrej Stepanek   
   1  
17/9   Biketember Festival  
Winner: Eleonora Farina   
   1  
17/9   Dili  
Winner: Eleazar Barba   
   1  
17/9   Dili  
Winner: Natahsya Soon   
   1  
 
BMX races
17/9   Santiago del Estero  
Winner: Connor Fields   
   CDM  
17/9   Santiago del Estero  
Winner: Mariana Pajon   
   CDM  
16/9   Santiago del Estero  
Winner: Exequiel Torres   
   CDM  
16/9   Santiago del Estero  
Winner: Mariana Pajon   
   CDM  
 
NEWS
Larsen sejrede sikkert til UCI-omnium i Ballerup [Feltet.dk] (23/11)
   Niklas Larsen var b√•de st√¶rkest og klogest, da der i dag blev k√łrt omnium i Ballerup Super Arena.¬†
 
Fuglsang og Johansen hædret i Ballerup Super Arena [Feltet.dk] (23/11)
   Jakob Fuglsang blev i dag k√•ret til √•rets danske rytter af DCU, mens Julius Johansen blev tildelt PostNords talentpris.¬†
 
Mere end 120 menneskerettighedsorganisationer vil have Giro-starten flyttet [Feltet.dk] (23/11)
   Det europ√¶isk baserede ECCP (European Coordination of Committees and Associations for Palestine) har i et brev underskrevet af mere end 120 menneskerettighedsgrupper bedt RCS Sports om at flytte starten p√• 2018-ugaven af Giro d‚ÄôItalia v√¶k fra Is ....
 
UCI-præsident vil have flere kvinder i sporten [Feltet.dk] (23/11)
   David Lappartient vil √¶ndre p√•, at kvinder er underrepr√¶senterede p√• det sportslige s√•vel som det administrative plan inden for cykelsporten.
 
√Čt slemt styrt kan koste koste Rowe karrieren [Feltet.dk] (23/11)
   Waliseren er p√• vej tilbage p√• cyklen igen efter, at han br√¶kkede benet p√• en polterabend, men bare √©t slemt styrt kan blive katastrofalt.
 
Britisk sprinter: Jeg skal vinde mere [Feltet.dk] (23/11)
Daniel McLay skal begynde at omsætte den hurtige afslutning til flere sejre. 
 
ROTORs nye kranksæt hylder Sastre [Feltet.dk] (23/11)
   ROTOR‚Äôs nye ALDHU-kranks√¶t s√¶tter nye standarder for stivhed og v√¶gt i et nyt eksklusivt design.
 
Contador: Vi vil på WorldTouren [Feltet.dk] (23/11)
   Alberto Contador vil ikke udelukke muligheden for at skabe et WorldTeam.
 
Vildt: Se Bora-rytter glide ned af nedk√łrsel [Feltet.dk] (23/11)
   Michael Kolar har brugt vinterpausen p√• at finpudse sin evne til at ‚Äôdrifte‚Äô i nedk√łrselssving.
 
Intxausti: Jeg har det bedre nu [Feltet.dk] (23/11)
   Benat Intxausti er ved at vende tilbage efter en slem kyssesygdom. Nu vil han betale Team Sky tilbage.
 
More news | Twitter