UCI WORLD TOUR
30/4     Tour de Romandie (25/4-30/4)
Winner: Richie Porte   
23/4     Liege - Bastogne - Liege 
Winner: Alejandro Valverde Belmonte   
19/4     La Flèche Wallonne 
Winner: Alejandro Valverde Belmonte   
16/4     Amstel Gold Race 
Winner: Philippe Gilbert   
 
Leader: Greg Van Avermaet
 
16/4     Amstel Gold Race 
Winner: Anna Van Der Breggen   
19/4     Fleche Wallone 
Winner: Anna Van Der Breggen   
23/4     Liège - Bastogne - Liège 
Winner: Anna Van Der Breggen   
 
Leader: Anna Van Der Breggen
 
RESULTS
Road races
1/5   Tour de Bretagne (25/4-1/5)  
Winner: Flavien Dassonville   
   2.2  
30/4   Gracia Tour (27/4-30/4)  
Winner: Riejanne Markus   
   2.2  
30/4   GP Elsy Jacobs (28/4-30/4)  
Winner: Christine Majerus   
   2.1  
30/4   Tour of Yorkshire (28/4-30/4)  
Winner: Serge Pauwels   
   2.1  
29/4   Ronde van Senegal (22/4-29/4)  
Winner: Islam Mansouri   
   2.2  
29/4   Toscana Terra di Eroica (28/4-29/4)  
Winner: Jai Hindley   
   2.2U  
28/4   Himmerland Rundt  
Winner: Nicolai Brøchner Nielsen   
   1.2  
25/4   GP Liberazione Pink  
Winner: Marta Bastianelli   
   1.2  
25/4   GP Liberazione  
Winner: Seid Lizde   
   1.2U  
23/4   Tour of Croatia (18/4-23/4)  
Winner: Vincenzo Nibali   
   2.1  
23/4   Tour of the Gila (19/4-23/4)  
Winner: Evan Huffman   
   2.2  
23/4   Tour of the Gila (19/4-23/4)  
Winner: Tayler Wiles   
   2.2  
23/4   Tour of Mersin (20/4-23/4)  
Winner: Stanislau Bazhkou   
   2.2  
23/4   NC Argentina  
Winner: Gonzalo Joaquin Najar   
   CN  
23/4   NC Paraguay  
Winner: Antero Velazquez Ramirez   
   CN  
23/4   Circuit of Asmara  
Winner: Mikiel Habtom   
   1.2  
23/4   Rutland - Melton Classic  
Winner: Daniel Fleeman   
   1.2  
23/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia  
Winner: Alois Kankovsky   
   1.2  
23/4   Rund um DĂĽren  
Winner: Leon Rohde   
   NE  
23/4   Ton Dolmans Trofee  
Winner: Robbert De Greef   
   NE  
23/4   Trofeo San Vendemiano  
Winner: Nicola Conci   
   1.2U  
22/4   Tour Eritrea (18/4-22/4)  
Winner: Zemenfes Solomon   
   2.2  
22/4   Omloop van Borsele  
Winner: Riejanne Markus   
   1.1  
22/4   NC Argentina  
Winner: Dolores Rodriguez Rey   
   CN  
22/4   NC Paraguay ITT  
Winner: Victor Grange Gonzalez   
   CN  
22/4   NC Paraguay ITT  
Winner: Aracelis Galeano   
   CN  
22/4   Arno Wallaard Memorial  
Winner: Timothy Stevens   
   1.2  
22/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary  
Winner: Kamil Zielinski   
   1.2  
22/4   Essex Giro  
Winner: Grace Garner   
   1.3  
21/4   Tour of the Alps (17/4-21/4)  
Winner: Geraint Thomas   
   2.HC  
21/4   NC Argentina ITT  
Winner: Mauricio Waldemar Muller   
   CN  
21/4   NC Argentina ITT  
Winner: Valeria Muller   
   CN  
21/4   Omloop van Borsele (ITT)  
Winner: Hayley Simmonds   
   1.3  
 
MTB races (XC)
23/4   Ă–tztaler Mountainbike Festival  
Winner: Julien Absalon   
   HC  
23/4   Ă–tztaler Mountainbike Festival  
Winner: Linda Indergand   
   HC  
23/4   Kamnik  
Winner: Luca Braidot   
   1  
23/4   Kamnik  
Winner: Tanja Zakelj   
   1  
23/4   Praha  
Winner: Jaroslav Kulhavy   
   1  
23/4   Praha  
Winner: Karla Stepanova   
   1  
22/4   Sea Otter Classic  
Winner: Nino Schurter   
   HC  
22/4   Sea Otter Classic  
Winner: Kate Courtney   
   HC  
22/4   Yawatahama  
Winner: Toki Sawada   
   1  
22/4   Yawatahama  
Winner: Miho Imai   
   1  
 
MTB races (DH)
23/4     
Winner: Markus Pekoll   
   1  
22/4   Losinj  
Winner: Monica Hrastnik   
   1  
 
NEWS
Tre stagiaires til Lotto Soudal [Feltet.dk] (26/7)
   Ifølge reglerne mĂĄ de professionelle hold tilknytte stagiaires fra den 1. august og ĂĄret ud, og det er en god mulighed for de unge ryttere til at gøre sig bemærket i forhold til en efterfølgende neopro-kontrakt.
 
Katusha forlænger med to russere [Feltet.dk] (26/7)
   Katusha Alpecin-holdet har offentliggjort, at de har forænget kontrakterne med to af deres erfarne russiske ryttere.
 
Landa: Aldrig mere løjtnant [Feltet.dk] (26/7)
   For rigtig mange sĂĄ det ud til, at Mikel Landa var den stærkeste af rytterne pĂĄ Team Sky, og nu lader han ogsĂĄ vide, at fremover vil han være kaptajnen.
 
Norge melder sig ind i kampen om Tour-starten [Feltet.dk] (26/7)
   Tour de France anno 2022 kan komme til at starte i Norge. Olielandet gĂĄr i hvert fald efter at fĂĄ ’Grand DĂ©part’, erfarer procycling.no. 
 
BMC henter to stagiaires [Feltet.dk] (26/7)
   BMC henter Patrick MĂĽller og Bram Welten op fra udviklingsholdet i resten af sæsonen.
 
Contador skal tale fremtid med holdet [Feltet.dk] (26/7)
   Alberto Contadors kontrakt med Trek-Segafredo udløber ved udgangen af denne sæson. Det amerikansk-registrerede hold lægger dog ikke skjul pĂĄ, at man gerne vil fortsætte samarbejdet.
 
Veloconcept udtager truppen til fransk løb [Feltet.dk] (26/7)
   Team Veloconcept har nu sat navne pĂĄ de seks ryttere, som skal deltage i Kreiz Breizh Elites.
 
UAE satser pĂĄ Rui Costa [Feltet.dk] (26/7)
   UAE Team Emirates har udtaget de syv ryttere, der skal repræsentere holdet i Tour de Pologne, og det bliver med Rui Costa som kaptajn.
 
Teuns sejrede: Det var ikke planen [Feltet.dk] (26/7)
   Dylan Teuns havde ingen ambition om sejren i Tour de Wallonie, men sĂĄdan blev det alligevel.
 
Overlegent: Teuns smadrer alle igen [Feltet.dk] (26/7)
   Dylan Teuns bekræftede pĂĄ sidste etape af Tour de Wallonie, at han var løbets i særklasse bedste rytter.
 
More news | Twitter