RONDE VAN MAROKKO
 
Country:   Morocco
Datum:  6-15/4/2018
Category:  2.2
 

Results | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   David Riviere       Vendée U
2   Alexey Vermeulen       InterPro - Stradelli
3   Nikodemus Holler       Bike Aid
4   Marlon Gaillard       Vendée U
5   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
6   Francisco Mancebo Perez       Inteja - MMR
7   Louis Pijourlet       Vendée U
8   Jokin Etxabe Leturia       InterPro - Stradelli
9   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
10   Florian Maitre       Vendée U
11   Martin Mahdar       Dukla Banska Bystrica
12   Enzo Bernard       Vendée U
13   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
14   Javier Valero Amat      
15   Patrik Tybor       Dukla Banska Bystrica
16   Marius Blålid      
17   Daniel Bichlmann       Bike Aid
18   Pablo Guerrero Bonilla      
19   Liam Bertazzo       Wilier Triestina - Selle Italia
20   Meron Hagos Teshome       Bike Aid
21   Dario Antonio      
22   Filippo Pozzato       Wilier Triestina - Selle Italia
23   Jan Andrej Cully       Dukla Banska Bystrica
24   Oleksandr Polivoda       Synergy - Baku
25   Jean Michel Lachance      
 
1st stage (6/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Meron Hagos Teshome       Bike Aid
3   Salah Eddine Mraouni      
4   Nikodemus Holler       Bike Aid
5   Clement Orceau       Vendée U
6   Jacob Tipper       Memil CCN
7   Lucas Carstensen       Bike Aid
8   Aleksei Kurbatov      
9   Norbert Abrok      
10   Anton Vorobyev      
Ranking:
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
 
2nd stage (7/4)
1   Louis Pijourlet       Vendée U
2   Alexey Vermeulen       InterPro - Stradelli
3   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
4   Soufiane Haddi       Vito Feirense - Blackjack
5   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
6   David Riviere       Vendée U
7   Nikodemus Holler       Bike Aid
8   Florian Maitre       Vendée U
9   Marlon Gaillard       Vendée U
10   Javier Valero Amat      
Ranking:
1   Louis Pijourlet       Vendée U
 
3rd stage (8/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Clement Orceau       Vendée U
3   Lucas Carstensen       Bike Aid
4   Ali Nouisri       VIB Sports
5   Albert Torres Barcelo       Inteja - MMR
6   Francisco Jose Castello Dobon      
7   Vladislav Kulikov      
8   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
9   Soufiane Sahbaoui       VIB Sports
10   Sindre Bjerkestrand Haugsvaer       Ryska Posten
Ranking:
1   Louis Pijourlet       Vendée U
 
4th stage (9/4)
1   Alexey Vermeulen       InterPro - Stradelli
2   Nikodemus Holler       Bike Aid
3   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
4   Louis Pijourlet       Vendée U
5   Francisco Mancebo Perez       Inteja - MMR
6   Marlon Gaillard       Vendée U
7   Jokin Etxabe Leturia       InterPro - Stradelli
8   Hannes Bergström Frisk       Ryska Posten
9   Martin Haring       Dukla Banska Bystrica
10   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
Ranking:
1   Alexey Vermeulen       InterPro - Stradelli
 
5th stage (10/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Lucas Carstensen       Bike Aid
3   Albert Torres Barcelo       Inteja - MMR
4   Clement Orceau       Vendée U
5   Soufiane Sahbaoui       VIB Sports
6   Andrei Sazanov      
7   Jean Michel Lachance      
8   Filip Taragel       Dukla Banska Bystrica
9   Mohamed Bouzidi       Sovac - Natura4ever
10   Francisco Jose Castello Dobon      
Ranking:
1   Alexey Vermeulen       InterPro - Stradelli
 
6th stage (11/4)
1   Jacob Tipper       Memil CCN
2   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
3   Marco Coledan       Wilier Triestina - Selle Italia
4   Adil Jelloul      
5   David Riviere       Vendée U
6   Filippo Pozzato       Wilier Triestina - Selle Italia
7   Aleksei Kurbatov      
8   Soufiane Sahbaoui       VIB Sports
9   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
10   Bruno Cesar Do Amaral De Araujo      
Ranking:
1   David Riviere       Vendée U
 
7th stage (12/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Lucas Carstensen       Bike Aid
3   Jayson Rousseau      
4   Marco Coledan       Wilier Triestina - Selle Italia
5   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
6   Albert Torres Barcelo       Inteja - MMR
7   Aleksei Kurbatov      
8   Soufiane Sahbaoui       VIB Sports
9   Vladislav Kulikov      
10   Soufiane Haddi       Vito Feirense - Blackjack
Ranking:
1   David Riviere       Vendée U
 
8th stage (13/4)
1   Marco Coledan       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
3   Clement Orceau       Vendée U
4   Jacob Tipper       Memil CCN
5   Pierre Moncorgé       Memil CCN
6   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
7   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
8   Florian Maitre       Vendée U
9   Csaba Palyi      
10   Filip Taragel       Dukla Banska Bystrica
Ranking:
1   David Riviere       Vendée U
 
9th stage (14/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
3   Lucas Carstensen       Bike Aid
4   Marco Coledan       Wilier Triestina - Selle Italia
5   Ali Nouisri       VIB Sports
6   Aleksei Kurbatov      
7   Jacob Tipper       Memil CCN
8   Jose Alfredo Aguirre Infante       Inteja - MMR
9   Filip Taragel       Dukla Banska Bystrica
10   Roland Minko      
Ranking:
1   David Riviere       Vendée U
 
10th stage (15/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Selle Italia
2   Clement Orceau       Vendée U
3   Lucas Carstensen       Bike Aid
4   Jacob Tipper       Memil CCN
5   Marco Coledan       Wilier Triestina - Selle Italia
6   Youcef Reguigui       Sovac - Natura4ever
7   Ali Nouisri       VIB Sports
8   Sindre Bjerkestrand Haugsvaer       Ryska Posten
9   Jose Alfredo Aguirre Infante       Inteja - MMR
10   Jean Michel Lachance