TOUR DE BRETAGNE
 
Country:   France
Datum:  25/4-1/5/2017
Category:  2.2
 

Results | 2016 | Palmares | More
 
1   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
2   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
3   Stan Dewulf       Lotto - Soudal Espoirs
4   Elie Gesbert       Fortuneo - Vital Concept
5   Maxime Cam      
6   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Kristoffer Skjerping       Joker - Icopal
8   Julien Guay       Sojasun Espoir - ACNC
9   Emiel Planckaert       Lotto - Soudal Espoirs
10   William Barta       Axeon - Hagens Berman
 
1st stage (25/4)
1   Bram Welten       BMC Development
2   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Jakub Mareczko       Wilier - Selle Italia
4   Aksel Nömmela       Leopard
5   Max Kanter       Sunweb Development
6   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
7   Erwann Corbel       Fortuneo - Vital Concept
8   Nils Eekhoff       Sunweb Development
9   Frederic Guillemot      
10   Alexander Krieger       Leopard
Ranking:
1   Bram Welten       BMC Development
 
2nd stage (26/4)
1   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
2   Stan Dewulf       Lotto - Soudal Espoirs
3   Maxime Cam      
4   Justin Mottier      
5   Sean MacKinnon       AN Post - Chainreaction
6   Tanguy Turgis       BMC Development
7   Alexander Krieger       Leopard
8   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
9   Maxime Daniel       Fortuneo - Vital Concept
10   Cyrille Patoux      
Ranking:
1   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
 
3rd stage (27/4)
1   Jakub Mareczko       Wilier - Selle Italia
2   Stan Dewulf       Lotto - Soudal Espoirs
3   Yannis Yssaad       Armee De Terre
4   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Emiel Planckaert       Lotto - Soudal Espoirs
6   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
7   Alexander Krieger       Leopard
8   Adrian Gonzalez      
9   Mehdi El Chokri       Dimension Data - Qhubeka
10   Jacob Scott       AN Post - Chainreaction
Ranking:
1   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
 
4th stage (28/4)
1   Damien Gaudin       Armee De Terre
2   Kevin Perret       U Nantes - Atlantique
3   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Elie Gesbert       Fortuneo - Vital Concept
5   Cyrille Patoux      
6   Alex Turrin       Wilier - Selle Italia
7   Stan Dewulf       Lotto - Soudal Espoirs
8   Kristoffer Skjerping       Joker - Icopal
9   Alexander Krieger       Leopard
10   Jakub Mareczko       Wilier - Selle Italia
Ranking:
1   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
 
5th stage (29/4)
1   Przemyslaw Kasperkiewicz       AN Post - Chainreaction
2   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
3   Maxime Cam      
4   Damien Shaw       AN Post - Chainreaction
5   Jeremy Cabot       Roubaix Metropole Europeenne de Lille
6   Florian Cam      
7   Alexander Krieger       Leopard
8   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
9   Elie Gesbert       Fortuneo - Vital Concept
10   Luca Pacioni       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Maxime Cam      
 
6th stage (30/4)
1   Elie Gesbert       Fortuneo - Vital Concept
2   Eugert Zhupa      
3   Logan Owen       Axeon - Hagens Berman
4   Alexander Wetterhall       Tre Berg - Bianchi
5   Emiel Planckaert       Lotto - Soudal Espoirs
6   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
7   Julien Guay       Sojasun Espoir - ACNC
8   Neilson Powless       Axeon - Hagens Berman
9   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Alex Turrin       Wilier - Selle Italia
Ranking:
1   Maxime Cam      
 
7th stage (1/5)
1   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Elie Gesbert       Fortuneo - Vital Concept
3   Stan Dewulf       Lotto - Soudal Espoirs
4   Anders Skaarseth       Joker - Icopal
5   Mikkel Frølich Honoré       Lotto - Soudal Espoirs
6   Flavien Dassonville       HP-BTP - Auber 93
7   William Barta       Axeon - Hagens Berman
8   Kristoffer Skjerping       Joker - Icopal
9   Alex Turrin       Wilier - Selle Italia
10   Julien Guay       Sojasun Espoir - ACNC