GP PRIESSNITZ
 
Country:   Czechia
Datum:  31/5-3/6/2018
Category:  2.NC
 

Results | 2017 | Palmares | More
 
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
2   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
3   Marc Hirschi       Sunweb Development
4   Xuban Errazkin Perez       Vito Feirense - Blackjack
5   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
6   Felix Gall       Sunweb Development
7   Aurelien Paret-Peintre       Chambery CF
8   Andreas Leknessund       Uno-X Hydrogen
9   Viktor Verschaeve       EFC - L&R - Vulsteke
10   Dimitri Bussard      
 
prologue (31/5)
1   Rasmus Fossum Tiller       Joker - Icopal
2   Ivo Emanuel Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
3   Nils Eekhoff       Sunweb Development
4   Ethan Hayter      
5   Maikel Zijlaard       Hagens Berman - Axeon
6   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
7   Kevin Geniets       Chambery CF
8   Syver Wærsted       Uno-X Hydrogen
9   Alessandro Fedeli       Trevigiani Phonix - Hemus 1896
10   Alfred Wright      
 
1st stage (1/6)
1   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
2   Håkon Lunder Aalrust       Coop
3   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
4   Kobe Goossens       Lotto - Soudal U23
5   Jake Stewart      
6   Marijn Van Den Berg       Delta Rotterdam
7   Matus Stocek       Petroli Firenze - Maserati
8   Xavier Canellas Sanchez      
9   Alessandro Fedeli       Trevigiani Phonix - Hemus 1896
10   David Gonzalez Lopez      
Ranking:
1   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
 
2nd stage (2/6)
1   Marc Hirschi       Sunweb Development
2   Xuban Errazkin Perez       Vito Feirense - Blackjack
3   Felix Gall       Sunweb Development
4   Aurelien Paret-Peintre       Chambery CF
5   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
6   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
7   Andreas Leknessund       Uno-X Hydrogen
8   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
9   Viktor Verschaeve       EFC - L&R - Vulsteke
10   Dimitri Bussard      
Ranking:
1   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
 
3rd stage (3/6)
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
2   Xuban Errazkin Perez       Vito Feirense - Blackjack
3   Kamil Malecki       CCC Sprandi - Polkowice
4   Felix Gall       Sunweb Development
5   Ethan Hayter      
6   Marc Hirschi       Sunweb Development
7   Samuele Battistella       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
8   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
9   Florian Stork       Sunweb Development
10   Jonas Gregaard Wilsly       Riwal CeramicSpeed