SETTIMANA COPPI E BARTALI
 
Country:   Italy
Datum:  23-26/3/2017
Category:  2.1
 

Results | Race Info | 2016 | 2018 | Palmares | More
 
1   Lilian Calmejane       Direct Energie
2   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
3   Jaime Roson Garcia       Caja Rural - Seguros RGA
4   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Ian Boswell       Sky
7   Florian Vachon       Fortuneo - Vital Concept
8   Romain Sicard       Direct Energie
9   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
10   Nicola Gaffurini       Sangemini - MG.Kvis
11   Merhawi Gebremedhin Kudus       Dimension Data
12   Dmitry Strakhov       Lokosphinx
13   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini
14   Ivan Santaromita       Nippo - Vini Fantini
15   Mattia Cattaneo       Androni Giocattoli - Sidermec
16   Kenny Elissonde       Sky
17   Eduardo Sepulveda       Fortuneo - Vital Concept
18   Michele Gazzara       Sangemini - MG.Kvis
19   Davide Orrico       Sangemini - MG.Kvis
20   Mauro Finetto       Delko - Marseille Provence KTM
21   Manuel Senni       BMC
22   Tao Geoghegan Hart       Sky
23   Serge Pauwels       Dimension Data
24   Matteo Busato       Wilier - Selle Italia
25   Ildar Arslanov       Gazprom - RusVelo
 
1st stage (23/3)
 Gatteo > Gatteo (97.8 km)
1   Laurent Pichon       Fortuneo - Vital Concept
2   Lilian Calmejane       Direct Energie
3   Elia Viviani       Sky
4   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini
6   Frantisek Sisr       CCC Sprandi - Polkowice
7   Ryan Gibbons       Dimension Data
8   Filippo Fortin       Tirol
9   Armindo Fonseca       Fortuneo - Vital Concept
10   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
Ranking:
1   Laurent Pichon       Fortuneo - Vital Concept
 
2nd stage (23/3)
  Gatteo > Gatteo (13.3 km)
1  CCC Sprandi - Polkowice
2  Sky
3  Direct Energie
4  Dimension Data
5  Androni Giocattoli - Sidermec
6  Cannondale - Drapac
7  CCC Sprandi - Polkowice
8  Sangemini - MG.Kvis
9  Androni Giocattoli - Sidermec
10  Lokosphinx
Ranking:
1   Lilian Calmejane       Direct Energie
 
3rd stage (24/3)
 Riccione > Sogliano sul Rubicone (130 km)
1   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
2   Arnold Jeannesson       Fortuneo - Vital Concept
3   Matteo Busato       Wilier - Selle Italia
4   Jaime Roson Garcia       Caja Rural - Seguros RGA
5   Eduardo Sepulveda       Fortuneo - Vital Concept
6   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
8   Danilo Celano       Amore e Vita - Selle SMP
9   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Mauro Finetto       Delko - Marseille Provence KTM
Ranking:
1   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
 
4th stage (25/3)
 Crevalcore > Crevalcore (171.4 km)
1   Thomas Boudat       Direct Energie
2   Alan Banaszek       CCC Sprandi - Polkowice
3   William Clarke       Cannondale - Drapac
4   Armindo Fonseca       Fortuneo - Vital Concept
5   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
6   Maxime Bouet       Fortuneo - Vital Concept
7   Stanislau Bazhkou       Minsk
8   Justin Oien       Caja Rural - Seguros RGA
9   Niccolo Salvietti       Sangemini - MG.Kvis
10   Lilian Calmejane       Direct Energie
Ranking:
1   Toms Skujins       Cannondale - Drapac
 
5th stage (26/3)
 Fiorano Modenese > Sassuolo (160 km)
1   Lilian Calmejane       Direct Energie
2   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Florian Vachon       Fortuneo - Vital Concept
4   Matteo Busato       Wilier - Selle Italia
5   Nicola Gaffurini       Sangemini - MG.Kvis
6   Jaime Roson Garcia       Caja Rural - Seguros RGA
7   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
8   Mattia Cattaneo       Androni Giocattoli - Sidermec
9   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Ian Boswell       Sky