RONDE VAN CASTILIE EN LEON
 
Country:   Spain
Datum:  19-21/5/2017
Category:  2.1
 

Results | 2016 | 2018 | Palmares | More
 
1   Jonathan Hivert       Direct Energie
2   Jaime Roson Garcia       Caja Rural - Seguros RGA
3   Henrique Madeira Casimiro       Efapel
4   Richard Antonio Carapaz Montenegro       Movistar
5   Frederico Jose Oliveira Figueiredo       Sporting - Tavira
6   Oscar Sevilla Rivera       Medellin - Inder
7   Antonio Ferreira Carvalho       W52 - FC Porto
8   Joaquim Ricardo Soares Silva       W52 - FC Porto
9   Jesus Del Pino Corrochano       Efapel
10   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Alessio Taliani       Androni Giocattoli - Sidermec
12   Mikel Bizkarra Etxegibel       Euskadi - Murias
13   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
14   Sergio Pardilla Bellon       Caja Rural - Seguros RGA
15   Davide Rebellin       Kuwait - Cartucho.es
16   Romain Sicard       Direct Energie
17   Egor Silin       Radio Popular - Boavista
18   Cristian Montoya Giraldo       Medellin - Inder
19   Dmitry Strakhov       Lokosphinx
20   Omar Alberto Mendoza Cardona       Equipo Bolivia
21   Pablo Guerrero Bonilla       Radio Popular - Boavista
22   Wilmar Jair Perez Munoz       Sapura
23   Alvaro Trueba Diego       Efapel
24   Fabricio Ferrari Barcelo       Caja Rural - Seguros RGA
25   Mateo Garcia Castaneda       Efapel
 
1st stage (19/5)
1   Alexander Evtushenko       Lokosphinx
2   Daniel Jose Pereira Mestre       Efapel
3   Rafael Ferreira Reis       Caja Rural - Seguros RGA
4   Jonathan Hivert       Direct Energie
5   Dayer Uberney Quintana Rojas       Movistar
6   Oscar Rodriguez Garaikoetxea       Euskadi - Murias
7   Daniel Andres Rozo Velez       Bicicletas Strongman
8   Joao Pedro Lourenco Rodrigues       W52 - FC Porto
9   Mattia Cattaneo       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
Ranking:
1   Alexander Evtushenko       Lokosphinx
 
2nd stage (20/5)
1   Jonathan Hivert       Direct Energie
2   Jaime Roson Garcia       Caja Rural - Seguros RGA
3   Henrique Madeira Casimiro       Efapel
4   Richard Antonio Carapaz Montenegro       Movistar
5   Frederico Jose Oliveira Figueiredo       Sporting - Tavira
6   Oscar Sevilla Rivera       Medellin - Inder
7   Antonio Ferreira Carvalho       W52 - FC Porto
8   Joaquim Ricardo Soares Silva       W52 - FC Porto
9   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Alessio Taliani       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Jonathan Hivert       Direct Energie
 
3rd stage (21/5)
1   Carlos Barbero Cuesta       Movistar
2   Mihkel R√§im       Israel Cycling Academy
3   Sergey Shilov       Lokosphinx
4   Eduard Prades Reverte       Caja Rural - Seguros RGA
5   Tony Hurel       Direct Energie
6   Daniel Alexandre Freitas       W52 - FC Porto
7   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Lilian Calmejane       Direct Energie
9   Adrian Gonzalez Velasco       Euskadi - Murias
10   Marvin Angarita Reyes       Equipo Bolivia