OLYMPIA`S TOUR
 
Country:   Netherlands
Datum:  27/9-2/10/2016
Category:  2.2U
  
 

Results | Race Info | 2015 | 2017 | Palmares | Statistics | More
 
1   Cees Bol       Rabobank Development
2   Pavel Sivakov       BMC Development
3   Hartthijs De Vries       Rabobank Development
4   Jan-Willem Van Schip       Join`s - De Rijke
5   Przemyslaw Kasperkiewicz       Klein Constantia
6   Edward Planckaert       Lotto - Soudal U23
7   Adriaan Janssen       Jo Piels
8   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
9   Geoffrey Curran       Axeon - Hagens Berman
10   Jim Lindenburg       Metec - TKH
 
1st stage (27/9)
 Hardenberg (20.3 km)
1  United States of America
2  Australia
3  Rabobank Development
4  Klein Constantia
5  Lotto - Soudal U23
6  BMC Development
7  Jo Piels
8  Denmark
9  Belgium
10  SEG Racing Academy
Ranking:
1   Colin Joyce       Axeon - Hagens Berman
 
2nd stage (28/9)
Assen > Assen (141 km)
1   Jan-Willem Van Schip       Join`s - De Rijke
2   Pavel Sivakov       BMC Development
3   Arvid De Kleijn       Jo Piels
4   Cees Bol       Rabobank Development
5   Edward Planckaert       Lotto - Soudal U23
6   Tim Ariesen       SEG Racing Academy
7   Jim Lindenburg       Metec - TKH
8   Lukas Spengler       BMC Development
9   Przemyslaw Kasperkiewicz       Klein Constantia
10   Hartthijs De Vries       Rabobank Development
Ranking:
1   Pavel Sivakov       BMC Development
 
3rd stage (29/9)
 `s Heerenberg > Elten (15.3 km)
1   Miles Scotson       Wanty - Groupe Gobert
2   Geoffrey Curran       Axeon - Hagens Berman
3   Mads Pedersen       Stölting Service Group
4   Remi Cavagna       Klein Constantia
5   Neilson Powless       Axeon - Hagens Berman
6   Nathan Van Hooydonck       BMC Development
7   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
8   Ole Forfang       Joker - Byggtorget
9   Jan-Willem Van Schip       Join`s - De Rijke
10   Cees Bol       Rabobank Development
Ranking:
1   Pavel Sivakov       BMC Development
 
4th stage (29/9)
Ulft > Gendringen (132 km)
1   Kristoffer Halvorsen       Joker - Byggtorget
2   Christopher Latham       Wiggins
3   Jeremy Lecroq       Klein Constantia
4   Jason Lowndes       Drapac
5   Bram Welten       BMC Development
6   Christophe Noppe       EFC - Etixx
7   Gustav Höög       Tre Berg - Bianchi
8   Enzo Wouters       Lotto - Soudal U23
9   Ivan Garcia Cortina       Etixx - Quick Step
10   Michael Carbel Svendgaard       Stölting Service Group
Ranking:
1   Pavel Sivakov       BMC Development
 
5th stage (30/9)
Zutphen > Zutphen (141 km)
1   Kristoffer Halvorsen       Joker - Byggtorget
2   Fabio Jakobsen       SEG Racing Academy
3   Jan-Willem Van Schip       Join`s - De Rijke
4   Robbe Ghys       Lotto - Soudal U23
5   Piet Allegaert       Trek - Segafredo
6   Edward Planckaert       Lotto - Soudal U23
7   Christophe Noppe       EFC - Etixx
8   Jeremy Lecroq       Klein Constantia
9   Christopher Latham       Wiggins
10   Przemyslaw Kasperkiewicz       Klein Constantia
Ranking:
1   Pavel Sivakov       BMC Development
 
6th stage (1/10)
Reuver > Reuver (145 km)
1   Christopher Latham       Wiggins
2   Cees Bol       Rabobank Development
3   Jason Lowndes       Drapac
4   Arvid De Kleijn       Jo Piels
5   Amund Grøndahl Jansen       Joker - Byggtorget
6   Ivan Garcia Cortina       Etixx - Quick Step
7   Colin Joyce       Axeon - Hagens Berman
8   Lukas Spengler       BMC Development
9   Gian Friesecke      
10   Youri Van Iersel      
Ranking:
1   Cees Bol       Rabobank Development
 
7th stage (2/10)
 Margraten > Noorbeek (177 km)
1   Martijn Budding       Rabobank Development
2   Piet Allegaert       Trek - Segafredo
3   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
4   Amund Grøndahl Jansen       Joker - Byggtorget
5   Lucas Hamilton      
6   Geoffrey Curran       Axeon - Hagens Berman
7   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
8   Mads Pedersen       Stölting Service Group
9   Colin Joyce       Axeon - Hagens Berman
10   Ivan Garcia Cortina       Etixx - Quick Step