TOUR OF BIHOR - BELLOTTO
 
Country:   Romania
Datum:  19-22/5/2016
Category:  2.2
 

Results | 2017 | Palmares | More
 
1   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Matteo Fabbro      
4   Daniele Ratto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Serghei Tvetcov       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
7   Devid Tintori       Differdange - Losch
8   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
9   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
10   Stefan Hristov      
 
prologue (19/5)
1   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
2   Luca Pacioni       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Daniele Ratto       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Maros Kovac       Dukla Banska Bystrica
5   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
6   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Rok Korosec       Radenska Ljubljana
8   Robert Jenko       Radenska Ljubljana
9   Giorgio Cecchinel       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Tilen Finkst       Radenska Ljubljana
Ranking:
1   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
 
1st stage (20/5)
1   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Matteo Fabbro      
4   Daniele Ratto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
6   Devid Tintori       Differdange - Losch
7   Serghei Tvetcov       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
9   Matteo Rabottini       Meridiana - Kamen
10   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
Ranking:
1   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (21/5)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
3   Michele Viola       Meridiana - Kamen
4   Ahmet ├ľrken       Torku Sekerspor
5   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
6   Robert Jenko       Radenska Ljubljana
7   Mattia De Marchi      
8   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
9   Yegor Dementyev       ISD - Jorbi
10   Daniel Moricz       Szuper Beton
Ranking:
1   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
 
3rd stage (22/5)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
3   Ahmet ├ľrken       Torku Sekerspor
4   Jure Miskulin       Radenska Ljubljana
5   Michele Viola       Meridiana - Kamen
6   Maksym Vasilyev       Kolls - BDC
7   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
8   Gediminas Kaupas       Differdange - Losch
9   Vasyl Malynivskyi       Kolls - BDC
10   Iltjan Nika       D`Amico - Bottecchia