RONDE VAN VLAAMS-BRABANT
 
Country:   Belgium
Datum:  27-31/7/2016
Category:  NE
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Guillaume Seye       EFC - Etixx
2   Julien Van Den Brande       Veranclassic - Ago
3   Timothy Stevens       Crelan - Vastgoedservice
4   Jelle Mannaerts       Superano Ham - Isorex
5   Roy Pieters      
6   Thomas De Troch       Prorace
7   Jens Moens       Baguet - Miba - Indulek - Derito
8   Cedric Defreyne       EFC - Etixx
9   Thomas Gibbons       Baguet - Miba - Indulek - Derito
10   Alexander Maes       Home Solutions - Anmapa - Soenens
 
1st stage (27/7)
1   Timothy Stevens       Crelan - Vastgoedservice
2   Jelle Mannaerts       Superano Ham - Isorex
3   Guillaume Seye       EFC - Etixx
4   Roy Pieters      
5   Thomas De Troch       Prorace
6   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea
7   Cedric Defreyne       EFC - Etixx
8   Michael Goolaerts       Lotto - Soudal U23
9   Jens Moens       Baguet - Miba - Indulek - Derito
10   Boris Van Renterghem       Prorace
Ranking:
1   Timothy Stevens       Crelan - Vastgoedservice
 
2nd stage (28/7)
1   Nick De Weerdt      
2   Tom Goovaerts      
3   Jens Moens       Baguet - Miba - Indulek - Derito
4   Thomas Gibbons       Baguet - Miba - Indulek - Derito
5   Brecht Stas      
6   Jorden De Haes       EFC - Etixx
7   Julien Van Den Brande       Veranclassic - Ago
8   Joren Segers      
9   Daan Soete       Telenet - Fidea
10   Jelle Mannaerts       Superano Ham - Isorex
Ranking:
1   Jens Moens       Baguet - Miba - Indulek - Derito
 
3rd stage (29/7) 
1   Jonathan Breyne       Veranclassic - Ago
2   Kurt Geysen       Crelan - Vastgoedservice
3   Guillaume Seye       EFC - Etixx
4   Nicolas Cleppe       Telenet - Fidea
5   Timothy Stevens       Crelan - Vastgoedservice
6   Samuel Leroux      
7   Michael Goolaerts       Lotto - Soudal U23
8   Jelle Mannaerts       Superano Ham - Isorex
9   Julien Van Den Brande       Veranclassic - Ago
10   Rutger Wouters       Profel - United
 
4th stage (30/7)
1   Alexander Cools       Superano Ham - Isorex
2   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea
3   Alexander Maes       Home Solutions - Anmapa - Soenens
4   Enzo Wouters       Lotto - Soudal U23
5   Robin Mertens       Veranclassic - Ago
6   Cedric Defreyne       EFC - Etixx
7   Axel Flet      
8   Rob Leemans       Baguet - Miba - Indulek - Derito
9   Tom Timmermans      
10   Michiel Broes       Profel - United
 
5th stage (31/7)
1   Alexander Geuens       Crelan - Vastgoedservice
2   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea
3   Enzo Wouters       Lotto - Soudal U23
4   Rob Leemans       Baguet - Miba - Indulek - Derito
5   Timothy Stevens       Crelan - Vastgoedservice
6   Fabrice Mels      
7   Alfdan De Decker       Home Solutions - Anmapa - Soenens
8   Abe Celi      
9   Axel Flet      
10   Samuel Leroux