SETTIMANA COPPI E BARTALI
 
Country:   Italy
Datum:  24-27/3/2016
Category:  2.1
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Sergey Firsanov       Gazprom - RusVelo
2   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
3   Gianni Moscon       Sky
4   Stefano Pirazzi       Bardiani - CSF
5   Sebastian Henao Gomez       Sky
6   Giulio Ciccone       Bardiani - CSF
7   Matteo Busato       Wilier Triestina - Southeast
8   Rinaldo Nocentini       Sporting Portugal - Tavira
9   Eliot Lietaer       Topsport Vlaanderen - Baloise
10   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Mikel Landa Meana       Sky
12   Clemens Fankhauser       Tirol
13   Floris De Tier       Topsport Vlaanderen - Baloise
14   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
15   Matija Kvasina       Synergy - Baku
16   Pierpaolo Ficara       Amore e Vita - Selle SMP
17   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
18   Domen Novak       Adria Mobil
19   Jure Golcer       Adria Mobil
20   Danilo Celano       Amore e Vita - Selle SMP
21   Paolo Ciavatta       D`Amico - Bottecchia
22   Daniel Felipe Martinez Poveda       Wilier Triestina - Southeast
23   Scott Davies       Wiggins
24   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
25   Luca Chirico       Bardiani - CSF
 
1st stage (24/3)
1   Manuel Belletti       Wilier Triestina - Southeast
2   Matteo Pelucchi       IAM
3   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
4   Danny Van Poppel       Sky
5   Paolo Simion       Bardiani - CSF
6   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
7   Davide Plebani       Unieuro - Wilier
8   Andrea Fedi       Wilier Triestina - Southeast
9   Michele Scartezzini       Norda - MG.Kvis
10   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
Ranking:
1   Manuel Belletti       Wilier Triestina - Southeast
 
2nd stage (24/3)
1  Gazprom - RusVelo
2  Rally
3  Unieuro - Wilier
4  Wilier Triestina - Southeast
5  Italy
6  Androni Giocattoli - Sidermec
7  TreFor / Virtu Pro - Veloconcept
8  Sky
9  Rally
10  Sky
Ranking:
1   Artur Ershov       Gazprom - RusVelo
 
3rd stage (25/3)
1   Sergey Firsanov       Gazprom - RusVelo
2   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
3   Gianni Moscon       Sky
4   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
5   Giulio Ciccone       Bardiani - CSF
6   Andrea Fedi       Wilier Triestina - Southeast
7   Pierpaolo Ficara       Amore e Vita - Selle SMP
8   Sebastian Henao Gomez       Sky
9   Stefano Pirazzi       Bardiani - CSF
10   Domen Novak       Adria Mobil
Ranking:
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
 
4th stage (26/3)
1   Jakub Mareczko       Wilier Triestina - Southeast
2   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
3   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
4   Francesco Chicchi       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Marco Maronese       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
6   Daniele Colli       Nippo - Vini Fantini
7   Matteo Pelucchi       IAM
8   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
9   Michele Viola       Meridiana - Kamen
10   Marco Frapporti       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (27/3)
1   Stefano Pirazzi       Bardiani - CSF
2   Clemens Fankhauser       Tirol
3   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
4   Gianni Moscon       Sky
5   Matteo Busato       Wilier Triestina - Southeast
6   Eliot Lietaer       Topsport Vlaanderen - Baloise
7   Sergey Firsanov       Gazprom - RusVelo
8   Rinaldo Nocentini       Sporting Portugal - Tavira
9   Danilo Celano       Amore e Vita - Selle SMP
10   Giulio Ciccone       Bardiani - CSF