SIBIU TOUR
 
Country:   Romania
Datum:  6-10/7/2016
Category:  2.1
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
2   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Alex Turrin       Unieuro - Wilier
4   Derk Abel Beckeringh       Parkhotel Valkenburg
5   Daniel Turek       Cycling Academy
6   Thijs Van Beusichem       Parkhotel Valkenburg
7   Richard Handley       ONE
8   Giacomo Berlato       Nippo - Vini Fantini
9   Luis Enrique Lemus Davila       Cycling Academy
10   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
11   Peter Schulting       Parkhotel Valkenburg
12   Christopher Butler       Cycling Academy
13   Gustav Erik Larsson       ColoQuick - Cult
14   Emanuel Piaskowy       Cycling Academy
15   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
16   Alessio Taliani       Androni Giocattoli - Sidermec
17   Serghei Tvetcov       Androni Giocattoli - Sidermec
18   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
19   Davide Rebellin       CCC Sprandi - Polkowice
20   Branislau Samoilau       CCC Sprandi - Polkowice
21   Iuri Filosi       Nippo - Vini Fantini
22   Georgi Petrov Georgiev      
23   Stefan Hristov      
24   Marco Tizza       D`Amico - Bottecchia
25   Marco Tecchio       Unieuro - Wilier
 
prologue (6/7)
1   Andrei Nechita      
2   Giacomo Berlato       Nippo - Vini Fantini
3   Adrian Kurek       CCC Sprandi - Polkowice
4   Iuri Filosi       Nippo - Vini Fantini
5   George Harper       ONE
6   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
7   Dennis Bakker       Parkhotel Valkenburg
8   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
9   Maros Kovac       Dukla Banska Bystrica
10   Davide Vigano       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Andrei Nechita      
 
1st stage (7/7)
1   Steele Von Hoff       ONE
2   Davide Vigano       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
4   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
5   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
6   Ivan Balykin       GM Europa Ovini
7   Dennis Bakker       Parkhotel Valkenburg
8   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
9   Ruben Gabriel Ramos       Tusnad
10   Nikodemus Holler       Stradalli - Bike Aid
Ranking:
1   Steele Von Hoff       ONE
 
2nd stage (8/7)
1   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
2   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Derk Abel Beckeringh       Parkhotel Valkenburg
4   Alex Turrin       Unieuro - Wilier
5   Daniel Turek       Cycling Academy
6   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
7   Thijs Van Beusichem       Parkhotel Valkenburg
8   Richard Handley       ONE
9   Luis Enrique Lemus Davila       Cycling Academy
10   Giacomo Berlato       Nippo - Vini Fantini
Ranking:
1   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
 
3rd stage (9/7)
1   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
2   Alessio Taliani       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Serghei Tvetcov       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
5   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
6   Branislau Samoilau       CCC Sprandi - Polkowice
7   Franco Pellizotti       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Davide Rebellin       CCC Sprandi - Polkowice
9   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
10   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
 
4th stage (10/7)
1   Davide Vigano       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
3   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
4   Nicola Genovese       D`Amico - Bottecchia
5   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
6   Iuri Filosi       Nippo - Vini Fantini
7   Nikodemus Holler       Stradalli - Bike Aid
8   Gediminas Kaupas       Differdange - Losch
9   Peter Schulting       Parkhotel Valkenburg
10   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier