OBERöSTERREICH RUNDFAHRT
 
Country:   Austria
Datum:  16-19/6/2016
Category:  2.2
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
2   Nicholas Schultz       SEG Racing Academy
3   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
4   Patrick Schelling       Vorarlberg
5   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
6   Alexander Krieger       Leopard
7   Martijn De Jong       SEG Racing Academy
8   Jonas Rapp       Heizomat
9   Silvio Herklotz       Bora - Argon 18
10   Patrick Olesen       Leopard
 
1st stage (17/6)
1   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
2   Marcel Meisen       Kuota - Lotto
3   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
4   Alexander Krieger       Leopard
5   Nicholas Schultz       SEG Racing Academy
6   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
7   Jonas Rapp       Heizomat
8   Patrick Olesen       Leopard
9   Patrick Schelling       Vorarlberg
10   Martijn De Jong       SEG Racing Academy
Ranking:
1   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
 
2nd stage (17/6)
1   Phil Bauhaus       Bora - Argon 18
2   Davide Ballerini       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
3   Philipp Zwingenberger       Heizomat
4   Daniel Auer       Felbermayr - Simplon Wels
5   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
6   Michael Schwarzmann       Bora - Argon 18
7   Nils Schomber       RadNet - Rose
8   Alexander Krieger       Leopard
9   Sylwester Janiszewski       Wibatech - Fuji Zory
10   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea
Ranking:
1   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
 
3rd stage (18/6)
1   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
2   Michael Schwarzmann       Bora - Argon 18
3   Jacek Morajko       Wibatech - Fuji Zory
4   Patrick Schelling       Vorarlberg
5   Nicholas Schultz       SEG Racing Academy
6   Silvio Herklotz       Bora - Argon 18
7   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
8   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
9   Martijn De Jong       SEG Racing Academy
10   Kobe Goossens       Telenet - Fidea
Ranking:
1   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
 
4th stage (19/6)
1   Lukas Pöstlberger       Bora - Argon 18
2   Nicholas Schultz       SEG Racing Academy
3   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
4   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
5   Patrick Schelling       Vorarlberg
6   Sebastian Baldauf       Hrinkow Advarics
7   Michael Schwarzmann       Bora - Argon 18
8   Marcel Meisen       Kuota - Lotto
9   Vincenzo Albanese       Hoppla - Petroli Firenze - Tinkoff
10   Alexander Krieger       Leopard