TOUR OF HAINAN
 
Country:   China
Datum:  22-30/10/2016
Category:  2.HC
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Alexey Lutsenko       Astana
2   Przemyslaw Niemiec       Lampre - Merida
3   Matej Mohoric       Lampre - Merida
4   Patrick Schelling       Vorarlberg
5   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Santic
6   Ilya Davidenok       RTS - Santic
7   [DSQ] Alex Correia Diniz       Funvic Soul - Carrefour
8   Mohammad Gharehbaghi Pouri       Hy Sport - Look
9   Daniel Dominguez Barragan       Hy Sport - Look
10   Leonardo Fabio Duque       Delko - Marseille Provence KTM
11   Mario Jorge Faria Costa       Lampre - Merida
12   Alexandr Shushemoin       Vino 4ever Sko
13   Johannes Fröhlinger       Giant - Alpecin
14   Carlos Alberto Ospina Hernandez       RTS - Santic
15   Branislau Samoilau       CCC Sprandi - Polkowice
16   Giuseppe Fonzi       Wilier Triestina - Southeast
17   Fredrik Ludvigsson       Giant - Alpecin
18   Cristian Raileanu       Wilier Triestina - Southeast
19   Andrea Pasqualon       Roth
20   Daniil Fominykh       Astana
21   Nico Brüngger       Roth
22   Simone Ponzi       CCC Sprandi - Polkowice
23   Evgeny Zotov      
24   Jochem Hoekstra       Giant - Alpecin
25   Sergio Ferreira Sousa       Vorarlberg
26   Dmitriy Gruzdev       Astana
27   Murilo Ferraz Affonso       Funvic Soul - Carrefour
28   Jefferson Rueda Tobon       Jilun - Shakeland
29   Wang Meiyin       Wisdom - Hengxiang
30   Yonder Eduardo Godoy       Wilier Triestina - Southeast
31   Francisco Jarley Colorado Hernandez       RTS - Santic
32   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
33   Piotr Brozyna       CCC Sprandi - Polkowice
34   Anton Samokhvalov      
35   Dmitriy Lukyanov       Vino 4ever Sko
36   Matthias Krizek       Roth
37   Brian Kamstra       Novo Nordisk
38   Victor Nino Corredor       RTS - Santic
39   Dmitri Samokhvalov      
40   Joonas Henttala       Novo Nordisk
41   Alexandr Ovsiannikov       Vino 4ever Sko
42   Bieken Nazaerbieke       Hy Sport - Look
43   Sergej Vlassenko       Vino 4ever Sko
44   Artyom Zakharov       Astana
45   Ali Nemati Khiavi       Hy Sport - Look
46   Xu Gang       Lampre - Merida
47   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
48   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
49   Jakub Kaczmarek       CCC Sprandi - Polkowice
50   Federico Zurlo       Lampre - Merida
 
1st stage (22/10)
1   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
2   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
3   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
4   Brenton Jones       JLT - Condor
5   Asbjørn Kragh Andersen       Delko - Marseille Provence KTM
6   Ruslan Tleubayev       Astana
7   Alexey Lutsenko       Astana
8   Federico Zurlo       Lampre - Merida
9   Matej Mohoric       Lampre - Merida
10   Simone Ponzi       CCC Sprandi - Polkowice
Ranking:
1   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
 
2nd stage (23/10)
1   Ruslan Tleubayev       Astana
2   Alexey Lutsenko       Astana
3   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
4   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
5   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
6   Brenton Jones       JLT - Condor
7   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
8   Andrea Pasqualon       Roth
9   Yuri Metlushenko       Jilun - Shakeland
10   Zsolt Der       Vorarlberg
Ranking:
1   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
 
3rd stage (24/10)
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
2   Andrea Pasqualon       Roth
3   Tino Thömel       RTS - Santic
4   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
5   Leonardo Fabio Duque       Delko - Marseille Provence KTM
6   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
7   Brenton Jones       JLT - Condor
8   Dylan Page       Roth
9   Alexey Lutsenko       Astana
10   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
Ranking:
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
 
4th stage (25/10)
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
2   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
3   Adrian Kurek       CCC Sprandi - Polkowice
4   Andrea Pasqualon       Roth
5   Zsolt Der       Vorarlberg
6   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
7   Ruslan Tleubayev       Astana
8   Brenton Jones       JLT - Condor
9   Vasily Neustroev       Lokosphinx
10   Francesco Zurita Martinez       Vorarlberg
Ranking:
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
 
5th stage (26/10)
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
2   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
3   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
4   Brenton Jones       JLT - Condor
5   Arman Kamyshev       Astana
6   Simone Ponzi       CCC Sprandi - Polkowice
7   Alexey Lutsenko       Astana
8   Andrea Pasqualon       Roth
9   Zsolt Der       Vorarlberg
10   Tino Thömel       RTS - Santic
Ranking:
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
 
6th stage (27/10) 
1   Matej Mohoric       Lampre - Merida
2   Przemyslaw Niemiec       Lampre - Merida
3   Alexey Lutsenko       Astana
4   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Santic
5   Patrick Schelling       Vorarlberg
6   Leonardo Fabio Duque       Delko - Marseille Provence KTM
7   Mario Jorge Faria Costa       Lampre - Merida
8   Giuseppe Fonzi       Wilier Triestina - Southeast
9   Ilya Davidenok       RTS - Santic
10   Jefferson Rueda Tobon       Jilun - Shakeland
Ranking:
1   Alexey Lutsenko       Astana
 
7th stage (28/10)
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
2   Brenton Jones       JLT - Condor
3   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
4   Leonardo Fabio Duque       Delko - Marseille Provence KTM
5   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
6   Francisco Chamorro Piva       Funvic Soul - Carrefour
7   Zsolt Der       Vorarlberg
8   Francesco Zurita Martinez       Vorarlberg
9   Patryk Stosz       CCC Sprandi - Polkowice
10   Tino Thömel       RTS - Santic
Ranking:
1   Alexey Lutsenko       Astana
 
8th stage (29/10) 
1   Alexey Lutsenko       Astana
2   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
3   Andrea Pasqualon       Roth
4   Simone Ponzi       CCC Sprandi - Polkowice
5   Leonardo Fabio Duque       Delko - Marseille Provence KTM
6   Mario Jorge Faria Costa       Lampre - Merida
7   Giuseppe Fonzi       Wilier Triestina - Southeast
8   Evgeny Zotov      
9   Cristian Raileanu       Wilier Triestina - Southeast
10   Patrick Schelling       Vorarlberg
Ranking:
1   Alexey Lutsenko       Astana
 
9th stage (30/10)
1   Maximilian Walscheid       Giant - Alpecin
2   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
3   Rafael Mattos Andriato       Wilier Triestina - Southeast
4   Andrea Pasqualon       Roth
5   Ruslan Tleubayev       Astana
6   Sergiy Grechyn       Jilun - Shakeland
7   Zsolt Der       Vorarlberg
8   Cristian Raileanu       Wilier Triestina - Southeast
9   Tino Thömel       RTS - Santic
10   Carlos Alberto Ospina Hernandez       RTS - Santic