VUELTA INDEPENDENCIA NACIONAL
 
Country:   Dominican Republic
Datum:  27/2-5/3/2016
Category:  2.2
  
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
2   Diego Antonio Ochoa Camargo       Boyaca Raza de Campeones
3   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
4   Augusto Sanchez Beriguete       Aero
5   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
6   Coulton Hartrich       Support Clean - Sea Sucker
7   Joseph Eladio Chavarria Rodriguez       Lupus
8   Miguel Eduardo Florez Lopez       Boyaca Raza de Campeones
9   Cristian Camilo Torres Calderon      
10   Adderlyn Felix Cruz Colon       Ochoa Finauto
 
1st stage (27/2)
1  Aero
2  Inteja - MMR
3  San Luis - Somos Todos
4  Boyaca Raza de Campeones
5  Lupus
6  Nestle - Giant
7  Ochoa Finauto
8  Team Ecuador
9  Norco Premiertech
10  Support Clean - Sea Sucker
Ranking:
 
2nd stage (28/2)
1   Cristian Camilo Torres Calderon      
2   Rafael Adolfo German Meran       Aero
3   Matthieu Jeannes       Lupus
4   Ignacio Sarabia Diaz       Inteja - MMR
5   Stefano Barberi       Support Clean - Sea Sucker
6   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
7   Chad Beyer       Lupus
8   Diego Antonio Ochoa Camargo       Boyaca Raza de Campeones
9   Daniel Abreu Soler      
10   Wendy Cruz Martinez       Ochoa Finauto
Ranking:
1   Rafael Adolfo German Meran       Aero
 
3rd stage (29/2)
1   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
2   Diego Antonio Ochoa Camargo       Boyaca Raza de Campeones
3   Augusto Sanchez Beriguete       Aero
4   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
5   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
6   Henry Velasco Cevallos       Team Ecuador
7   Joseph Eladio Chavarria Rodriguez       Lupus
8   Yeison Andres Chaparro Rueda       Boyaca Raza de Campeones
9   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       Boyaca Raza de Campeones
10   Coulton Hartrich       Support Clean - Sea Sucker
Ranking:
1   Cristian Camilo Torres Calderon      
 
4th stage (1/3)
1   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
2   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
3   Diego Antonio Ochoa Camargo       Boyaca Raza de Campeones
4   Enzo Josue Moyano       San Luis - Somos Todos
5   Augusto Sanchez Beriguete       Aero
6   Joseph Eladio Chavarria Rodriguez       Lupus
7   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
8   Chris Horner       Lupus
9   David Drouin       Norco Premiertech
10   Michael Olheiser       Lupus
Ranking:
1   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
 
5th stage (2/3)
1   Norlandy Tavera Sanchez       Aero
2   Cedric Ramothe      
3   Jonathan Ogando Reynoso      
4   Anthony Jesus Rodriguez Morel       Aero
5   Evan Murphy       Lupus
6   Alexis Villain      
7   Xavier Alexander Nieves Crucez      
8   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
9   Diego German Mancipe Abril       Boyaca Raza de Campeones
10   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
 
6th stage (3/3)
1   Diego Antonio Ochoa Camargo       Boyaca Raza de Campeones
2   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       Boyaca Raza de Campeones
3   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
4   Fernando Grijalba Perez       Inteja - MMR
5   Sergio Daniel Godoy Centeno       San Luis - Somos Todos
6   Miguel Eduardo Florez Lopez       Boyaca Raza de Campeones
7   Adderlyn Felix Cruz Colon       Ochoa Finauto
8   Diego Milan Jimenez       Inteja - MMR
9   Diego German Mancipe Abril       Boyaca Raza de Campeones
10   Yosvan Rojas Diaz       Kino Tachira
Ranking:
1   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
 
7th stage (4/3)
1   Michael Olheiser       Lupus
2   Fernando Grijalba Perez       Inteja - MMR
3   Marcos Miguel Delgado Capellan       Ochoa Finauto
4   Yeison Andres Chaparro Rueda       Boyaca Raza de Campeones
5   Enzo Josue Moyano       San Luis - Somos Todos
6   Jose Frank Rodriguez Hernandez      
7   Alexis Villain      
8   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
9   Jonathan David Villavicencio Narvaez       Team Ecuador
10   Diego German Mancipe Abril       Boyaca Raza de Campeones
Ranking:
1   Nelson Ismael Sanchez Jimenez       Aero
 
8th stage (5/3)
1   Mauro Abel Richeze Araquistain       San Luis - Somos Todos
2   Norlandy Tavera Sanchez       Aero
3   Evan Murphy       Lupus
4   Gabriel Marin Sanchez       Nestle - Giant
5   Cedric Ramothe      
6   Xavier Alexander Nieves Crucez      
7   Alberto Rafael Ramos Vargas       Ochoa Finauto
8   Christian David Pita Bolanos       Team Ecuador
9   Jose Frank Rodriguez Hernandez      
10   Philipp Becker