RONDE VAN SLOWAKIJE
 
Country:   Slovakia
Datum:  7-12/6/2016
Category:  2.2
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
2   Vitaliy Buts       Kolls - BDC
3   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
4   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
5   Hamish Schreurs       Klein Constantia
6   Mark Christian       Wiggins
7   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
8   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
9   Liam Holohan       Wiggins
10   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
 
prologue (7/6)
1   Dennis Bakker       Parkhotel Valkenburg
2   Kevin Pauwels       Marlux - Napoleon Games
3   Maros Kovac       Dukla Banska Bystrica
4   Milan Menten       Lotto - Soudal U23
5   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
6   Klavs Rubenis      
7   Juraj Bellan       Dukla Banska Bystrica
8   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
9   Frantisek Sisr       Klein Constantia
10   Michael Vanthourenhout       Marlux - Napoleon Games
Ranking:
1   Dennis Bakker       Parkhotel Valkenburg
 
1st stage (8/6)
1   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
2   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
3   Frantisek Sisr       Klein Constantia
4   Alois Kankovsky       Whirlpool - Author
5   Willy Willwohl       LKT - Brandenburg
6   Michele Viola       Meridiana - Kamen
7   Leon Rohde       LKT - Brandenburg
8   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
9   Samir Jabrayilov       Synergy - Baku
10   Maros Kovac       Dukla Banska Bystrica
Ranking:
1   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
 
2nd stage (9/6)
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
2   Kirill Pozdnyakov       Synergy - Baku
3   Vitaliy Buts       Kolls - BDC
4   Hamish Schreurs       Klein Constantia
5   Mark Christian       Wiggins
6   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
7   Kevin Pauwels       Marlux - Napoleon Games
8   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
9   James Knox       Wiggins
10   Matteo Rabottini       Meridiana - Kamen
Ranking:
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
 
3rd stage (10/6)
1   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
2   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
3   Frantisek Sisr       Klein Constantia
4   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
5   Marek Canecky       Amplatz - BMC
6   Dion Beukeboom       Parkhotel Valkenburg
7   Fabian Schormair       LKT - Brandenburg
8   Matteo Rabottini       Meridiana - Kamen
9   Emiel Planckaert       Lotto - Soudal U23
10   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
Ranking:
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
 
4th stage (11/6)
1   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
2   Liam Holohan       Wiggins
3   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
4   Frantisek Sisr       Klein Constantia
5   Michele Viola       Meridiana - Kamen
6   Edward Planckaert       Lotto - Soudal U23
7   Leon Rohde       LKT - Brandenburg
8   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
9   Jiri Sorm       Whirlpool - Author
10   Maksym Averin       Synergy - Baku
Ranking:
1   Mauro Finetto       Unieuro - Wilier
 
5th stage (12/6)
1   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
2   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
3   Frantisek Sisr       Klein Constantia
4   Filippo Fortin       GM Europa Ovini
5   Alois Kankovsky       Whirlpool - Author
6   Matteo Malucelli       Unieuro - Wilier
7   Leon Rohde       LKT - Brandenburg
8   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
9   Jannik Steimle       Felbermayr - Simplon Wels
10   Jan St√∂hr       CK Pribram - Fany Gastro