RONDE VAN SLOVENIE
 
Country:   Slovenia
Datum:  16-19/6/2016
Category:  2.1
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Rein Taaramäe       Katusha
2   Jack Haig       Orica - BikeExchange
3   Jan Barta       Bora - Argon 18
4   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Jure Golcer       Adria Mobil
6   Eliot Lietaer       Topsport Vlaanderen - Baloise
7   Jose Joao Pimenta Costa Mendes       Bora - Argon 18
8   Pavel Kochetkov       Katusha
9   Janez Brajkovic       United Health Care
10   Franco Pellizotti       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Michele Gazzarra      
12   Floris De Tier       Topsport Vlaanderen - Baloise
13   Gianni Moscon       Sky
14   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
15   Alessio Taliani       Androni Giocattoli - Sidermec
16   Lorenzo Rota       Bardiani - CSF
17   Hermann Pernsteiner       Amplatz - BMC
18   Nicola Gaffurini       Norda - MG.Kvis
19   Pavel Brutt       Tinkoff
20   Luka Pibernik       Lampre - Merida
21   Radoslav Rogina       Adria Mobil
22   Kristian Sbaragli       Dimension Data
23   Scott Thwaites       Bora - Argon 18
24   Omar Fraile Matarranz       Dimension Data
25   Peter Kusztor       Amplatz - BMC
 
1st stage (16/6)
1   Jens Keukeleire       Orica - BikeExchange
2   Diego Ulissi       Lampre - Merida
3   Scott Thwaites       Bora - Argon 18
4   Jack Haig       Orica - BikeExchange
5   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Sacha Modolo       Lampre - Merida
7   Omar Fraile Matarranz       Dimension Data
8   Enrico Barbin       Bardiani - CSF
9   Kristian Sbaragli       Dimension Data
10   Luca Chirico       Bardiani - CSF
Ranking:
1   Jens Keukeleire       Orica - BikeExchange
 
2nd stage (17/6)
1   Rein Taaramäe       Katusha
2   Jack Haig       Orica - BikeExchange
3   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Pavel Kochetkov       Katusha
5   Jure Golcer       Adria Mobil
6   Janez Brajkovic       United Health Care
7   Antonio Santoro       Meridiana - Kamen
8   Floris De Tier       Topsport Vlaanderen - Baloise
9   Rodolfo Andres Torres Agudelo       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Jose Joao Pimenta Costa Mendes       Bora - Argon 18
Ranking:
1   Rein Taaramäe       Katusha
 
3rd stage (18/6)
1   Diego Ulissi       Lampre - Merida
2   Rein Taaramäe       Katusha
3   Omar Fraile Matarranz       Dimension Data
4   Alexander Foliforov       Gazprom - RusVelo
5   Jack Haig       Orica - BikeExchange
6   Jan Barta       Bora - Argon 18
7   Artem Ovechkin       Gazprom - RusVelo
8   Jose Joao Pimenta Costa Mendes       Bora - Argon 18
9   Gianni Moscon       Sky
10   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
Ranking:
1   Rein Taaramäe       Katusha
 
4th stage (19/6)
1   Alexander Porsev       Katusha
2   RĂĽdiger Selig       Bora - Argon 18
3   Kristian Sbaragli       Dimension Data
4   Bert Van Lerberghe       Topsport Vlaanderen - Baloise
5   Andrew Fenn       Sky
6   David Per       Adria Mobil
7   Roman Maikin       Gazprom - RusVelo
8   Sacha Modolo       Lampre - Merida
9   Michele Viola       Meridiana - Kamen
10   Elia Viviani       Sky