TOUR OF AUSTRIA
 
Country:   Austria
Datum:  2-9/7/2016
Category:  2.1
 

Results | Race Info | 2015 | 2017 | Palmares | Statistics | More
 
1   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
2   Guillaume Martin       Wanty - Groupe Gobert
3   Patrick Schelling       Vorarlberg
4   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
5   Stephane Rossetto       Cofidis
6   Hermann Pernsteiner       Amplatz - BMC
7   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
8   Brendan Canty       Drapac
9   David Belda Garcia       Roth
10   Marco Minnaard       Wanty - Groupe Gobert
11   Thomas Degand       Wanty - Groupe Gobert
12   Aleksey Rybalkin       Gazprom - RusVelo
13   Clemens Fankhauser       Tirol
14   Francesco Manuel Bongiorno       Bardiani - CSF
15   Rémy Di Grégorio       Delko - Marseille Provence KTM
16   Radoslav Rogina       Adria Mobil
17   Sebastian Baldauf       Hrinkow Advarics
18   Lachlan Norris       Drapac
19   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
20   Christian Mager       Stölting Service Group
21   Antwan Tolhoek       Roompot - Oranje Peleton
22   Rudy Molard       Cofidis
23   Nick Van Der Lijke       Roompot - Oranje Peleton
24   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
25   Helmut Trettwer       WSA - Greenlife
 
prologue (2/7)
  Kitzbüheler Horn (0.6 km)
1   William Clarke       Drapac
2   Lukas Schlemmer       WSA - Greenlife
3   Sylwester Janiszewski       Wibatech - Fuji Zory
4   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
5   Arman Kamyshev       Astana
6   Andrea Pasqualon       Roth
7   Jan Tratnik       Amplatz - BMC
8   Adrian Honkisz       CCC Sprandi - Polkowice
9   Luca Chirico       Bardiani - CSF
10   Clemens Fankhauser       Tirol
Ranking:
1   William Clarke       Drapac
 
1st stage (3/7)
Innsbruck > Salzburg (186 km)
1   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
2   Andrea Pasqualon       Roth
3   Yannick Martinez       Delko - Marseille Provence KTM
4   Clement Venturini       Cofidis
5   Daniel Auer       Felbermayr - Simplon Wels
6   Arman Kamyshev       Astana
7   Sjoerd Van Ginneken       Roompot - Oranje Peleton
8   Gasper Katrasnik       Adria Mobil
9   Patryk Stosz       CCC Sprandi - Polkowice
10   Artur Ershov       Gazprom - RusVelo
Ranking:
1   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
 
2nd stage (4/7)
Mondsee > Steyr (206 km)
1   Clement Venturini       Cofidis
2   Andrea Pasqualon       Roth
3   Sjoerd Van Ginneken       Roompot - Oranje Peleton
4   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
5   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
6   Sylwester Janiszewski       Wibatech - Fuji Zory
7   Rudy Molard       Cofidis
8   Bakhtiyar Kozhatayev       Astana
9   Matthias Krizek       Roth
10   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
Ranking:
1   Andrea Pasqualon       Roth
 
3rd stage (5/7)
Stift Ardagger > Sonntagberg (181 km)
1   Brendan Canty       Drapac
2   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
3   Marek Rutkiewicz       Wibatech - Fuji Zory
4   Guillaume Martin       Wanty - Groupe Gobert
5   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
6   Stephane Rossetto       Cofidis
7   Patrick Schelling       Vorarlberg
8   Stefano Pirazzi       Bardiani - CSF
9   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
10   Francesco Manuel Bongiorno       Bardiani - CSF
Ranking:
1   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
 
4th stage (6/7)
 Rottermann > Edelweißspitze (183 km)
1   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
2   David Belda Garcia       Roth
3   Guillaume Martin       Wanty - Groupe Gobert
4   Patrick Schelling       Vorarlberg
5   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
6   Stephane Rossetto       Cofidis
7   Hermann Pernsteiner       Amplatz - BMC
8   Rémy Di Grégorio       Delko - Marseille Provence KTM
9   Marco Minnaard       Wanty - Groupe Gobert
10   Aleksey Rybalkin       Gazprom - RusVelo
Ranking:
1   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
 
5th stage (7/7)
 Milstatt > Dobratsch (147 km)
1   Simone Sterbini       Bardiani - CSF
2   David Belda Garcia       Roth
3   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
4   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
5   Guillaume Martin       Wanty - Groupe Gobert
6   Aleksey Rybalkin       Gazprom - RusVelo
7   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
8   Antwan Tolhoek       Roompot - Oranje Peleton
9   Patrick Schelling       Vorarlberg
10   Stephane Rossetto       Cofidis
Ranking:
1   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
 
6th stage (8/7)
Graz > Stegersbach (204 km)
1   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
2   Daniel Auer       Felbermayr - Simplon Wels
3   Sylwester Janiszewski       Wibatech - Fuji Zory
4   Sjoerd Van Ginneken       Roompot - Oranje Peleton
5   Anthony Turgis       Cofidis
6   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
7   Evaldas Siskevicius       Delko - Marseille Provence KTM
8   Andrea Pasqualon       Roth
9   Francesco Zurita Martinez       Vorarlberg
10   Patryk Stosz       CCC Sprandi - Polkowice
Ranking:
1   Jan Hirt       CCC Sprandi - Polkowice
 
7th stage (9/7)
Bad Tatzsmannsdorf > Wien (180 km)
1   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
2   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
3   David Belda Garcia       Roth
4   Delio Fernandez Cruz       Delko - Marseille Provence KTM
5   Clemens Fankhauser       Tirol
6   Guillaume Martin       Wanty - Groupe Gobert
7   Rudy Molard       Cofidis
8   Stephane Rossetto       Cofidis
9   Patrick Schelling       Vorarlberg
10   Brendan Canty       Drapac