RONDE VAN NORMANDIE
 
Country:   France
Datum:  21-27/3/2016
Category:  2.2
  
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Baptiste Planckaert       Wallonie Bruxelles - Group Protect
2   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
3   Benoit Sinner       Armee De Terre
4   Martijn Tusveld       Rabobank Development
5   Timothy Dupont       Verandas Willems
6   Dylan Kowalski      
7   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
8   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
9   Jan Brockhoff       Leopard
10   James Shaw       Lotto - Soudal Espoirs
 
prologue (21/3)
1   Lucas Liß       RadNet - Rose
2   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
3   Jan Brockhoff       Leopard
4   Daniel Westmattelmann       Kuota - Lotto
5   Reidar Bohlin Borgersen       Joker - Byggtorget
6   Antoine Leplingard       Vendee U
7   Thomas Stewart       Madison - Genesis
8   Martijn Tusveld       Rabobank Development
9   Andreas Vangstad       Sparebanken Sør
10   Philip Lindau       Joker - Byggtorget
Ranking:
1   Lucas Liß       RadNet - Rose
 
1st stage (22/3)
1   Timothy Dupont       Verandas Willems
2   Pascal Ackermann       RadNet - Rose
3   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
4   Fridtjof RøinÃ¥s       Sparebanken Sør
5   Cees Bol       Rabobank Development
6   Kevin Deltombe       Lotto - Soudal Espoirs
7   Tim Ariesen       SEG Racing Academy
8   Erwann Corbel      
9   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
10   Thibault Ferasse       Armee De Terre
Ranking:
1   Lucas Liß       RadNet - Rose
 
2nd stage (23/3)
1   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
2   Dylan Kowalski      
3   Benoit Sinner       Armee De Terre
4   Martijn Tusveld       Rabobank Development
5   Markus Hoelgaard       Joker - Byggtorget
6   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
7   Romain Bacon       CC Nogent sur Oise
8   Bjørn Tore Hoem       Joker - Byggtorget
9   Antoine Leplingard       Vendee U
10   Alexander Krieger       Leopard
Ranking:
1   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
 
3rd stage (24/3)
1   Timothy Dupont       Verandas Willems
2   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
3   Cees Bol       Rabobank Development
4   Tim Ariesen       SEG Racing Academy
5   Cyrille Patoux      
6   Kevyn Ista       Wallonie Bruxelles - Group Protect
7   Aidis Kruopis       Verandas Willems
8   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
9   Sebastian Mora Vedri       Raleigh - GAC
10   Joshua Huppertz       Kuota - Lotto
Ranking:
1   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
 
4th stage (25/3)
1   Benoit Sinner       Armee De Terre
2   Romain Bacon       CC Nogent sur Oise
3   Thibault Ferasse       Armee De Terre
4   Timothy Dupont       Verandas Willems
5   Tim De Troyer       Verandas Willems
6   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
7   Jasper Bovenhuis       AN Post - Chainreaction
8   Cyrille Patoux      
9   Kevin Deltombe       Lotto - Soudal Espoirs
10   Alex Rasmussen       ColoQuick - Cult
 
5th stage (26/3)
1   Baptiste Planckaert       Wallonie Bruxelles - Group Protect
2   Timothy Dupont       Verandas Willems
3   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
4   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
5   Tim Ariesen       SEG Racing Academy
6   Thomas Stewart       Madison - Genesis
7   Martijn Tusveld       Rabobank Development
8   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
9   Sebastian Mora Vedri       Raleigh - GAC
10   Markus Hoelgaard       Joker - Byggtorget
Ranking:
1   Baptiste Planckaert       Wallonie Bruxelles - Group Protect
 
6th stage (27/3)
1   Timothy Dupont       Verandas Willems
2   Sebastian Mora Vedri       Raleigh - GAC
3   Amund Grøndahl Jansen       Joker - Byggtorget
4   Baptiste Planckaert       Wallonie Bruxelles - Group Protect
5   Nicolas Vereecken       AN Post - Chainreaction
6   Benoit Sinner       Armee De Terre
7   Cees Bol       Rabobank Development
8   Coen Vermeltfoort       Join`s - De Rijke
9   Erwann Corbel      
10   Milan Menten       Lotto - Soudal Espoirs