RONDE VAN LUXEMBURG
 
Country:   Luxemburg
Datum:  1-5/6/2016
Category:  2.HC
  
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | Statistics | More
 
1   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
2   Philippe Gilbert       BMC
3   Alex Kirsch       Stölting Service Group
4   Anthony Turgis       Cofidis
5   Christopher Juul Jensen       Orica - BikeExchange
6   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise
7   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
8   Huub Duyn       Roompot - Oranje Peleton
9   Gaetan Bille       Wanty - Groupe Gobert
10   Nicolas Edet       Cofidis
11   Dion Smith       ONE
12   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
13   Sander ArmĂ©e       Lotto - Soudal
14   Luis Angel Mate Mardones       Cofidis
15   Francis Mourey       Fortuneo - Vital Concept
16   Rasmus Guldhammer       Stölting Service Group
17   Yoann Bagot       Cofidis
18   Olivier Pardini       Wallonie Bruxelles - Group Protect
19   Brice Feillu       Fortuneo - Vital Concept
20   Dylan Teuns       BMC
21   Gabriel Reguero Corral       Differdange - Losch
22   Jelle Wallays       Lotto - Soudal
23   Ivan Centrone       Differdange - Losch
24   Patrick Olesen       Leopard
25   Oliver Zaugg       IAM
26   Chris Anker Sørensen       Fortuneo - Vital Concept
27   Mathias Frank       IAM
28   Sebastien Delfosse       Wallonie Bruxelles - Group Protect
29   Alexander Krieger       Leopard
30   Hayden McCormick       ONE
31   Mathew Hayman       Orica - BikeExchange
32   Floris Gerts       BMC
33   David Tanner       IAM
34   Christian Mager       Stölting Service Group
35   Alexander Edmondson       Orica - BikeExchange
36   Arnaud Gerard       Fortuneo - Vital Concept
37   Gijs Van Hoecke       Topsport Vlaanderen - Baloise
38   Fabian Wegmann       Stölting Service Group
39   Florian Vachon       Fortuneo - Vital Concept
40   Eduardo Sepulveda       Fortuneo - Vital Concept
41   Janis Dakteris       Differdange - Losch
42   Gregory Henderson       Lotto - Soudal
43   Peter Velits       BMC
44   Pierre-Luc PĂ©richon       Fortuneo - Vital Concept
45   Stephane Rossetto       Cofidis
46   Tim Declercq       Topsport Vlaanderen - Baloise
47   Clement Venturini       Cofidis
48   Jasper De Buyst       Lotto - Soudal
49   Krisztian Lovassy       Differdange - Losch
50   Pieter Weening       Roompot - Oranje Peleton
 
prologue (1/6)
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
2   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
3   Tom Bohli       BMC
4   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise
5   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
6   Alexander Edmondson       Orica - BikeExchange
7   Alexander Krieger       Leopard
8   Caleb Ewan       Orica - BikeExchange
9   Matthias Brändle       IAM
10   Alex Kirsch       Stölting Service Group
Ranking:
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
 
1st stage (2/6)
1   AndrĂ© Greipel       Lotto - Soudal
2   Adam Blythe       Tinkoff
3   Amaury Capiot       Topsport Vlaanderen - Baloise
4   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise
5   Clement Venturini       Cofidis
6   Jean-Pierre Drucker       BMC
7   Gerald Ciolek       Stölting Service Group
8   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
9   Alexander Edmondson       Orica - BikeExchange
10   Steele Von Hoff       ONE
Ranking:
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
 
2nd stage (3/6)
1   Philippe Gilbert       BMC
2   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
3   Alex Kirsch       Stölting Service Group
4   Romain Hardy       Cofidis
5   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
6   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise
7   Rasmus Guldhammer       Stölting Service Group
8   Dion Smith       ONE
9   Sebastien Delfosse       Wallonie Bruxelles - Group Protect
10   Anthony Turgis       Cofidis
Ranking:
1   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
 
3rd stage (4/6)
1   Anthony Turgis       Cofidis
2   Christopher Juul Jensen       Orica - BikeExchange
3   Mathias Frank       IAM
4   Luis Angel Mate Mardones       Cofidis
5   Dion Smith       ONE
6   Alexander Edmondson       Orica - BikeExchange
7   Philippe Gilbert       BMC
8   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
9   Rasmus Guldhammer       Stölting Service Group
10   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise
Ranking:
1   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
 
4th stage (5/6)
1   Philippe Gilbert       BMC
2   Maurits Lammertink       Roompot - Oranje Peleton
3   Dylan Teuns       BMC
4   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
5   Huub Duyn       Roompot - Oranje Peleton
6   Alex Kirsch       Stölting Service Group
7   Dion Smith       ONE
8   Christopher Juul Jensen       Orica - BikeExchange
9   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
10   Pieter Vanspeybrouck       Topsport Vlaanderen - Baloise