VUELTA A COLOMBIA
 
Country:   Colombia
Datum:  13-26/6/2016
Category:  2.2
 

Results | 2015 | 2017 | Palmares | More
 
1   Mauricio Ortega Ramirez      
2   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
3   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
4   Fabio Andres Duarte Arevalo       EPM - Une - Area Metropolitana
5   Alejandro Ramirez Calderon       Coldeportes - Claro
6   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Claro
7   Oscar Javier Rivera Alvarez      
8   Julio Alexis Camacho Bernal       GW - Shimano
9   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
10   Aldemar Reyes Ortega       Manzana - Postobon
 
1st stage (13/6) 
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
2   Omar Mendoza Cardona       Movistar America
3   Juan Pablo Rendon Jaimes       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
4   Walter Vargas Alzate       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
5   Janier Alexis Acevedo Calle       Jamis
6   Jonathan Caicedo Cepeda       Strongman - Campagnolo Wilier
7   Fabio Andres Duarte Arevalo       EPM - Une - Area Metropolitana
8   Edward Stiber Ortiz Caro       Movistar America
9   Mauricio Alberto Ardila Cano       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
10   Jonathan Paredes Hernandez      
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
2nd stage (14/6)
1   Fabio Nelson Montenegro Forero       Arenas - Tlax - Mex
2   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
3   Freddy Montana Cadena      
4   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
5   Alejandro Serna Toro      
6   Carlos Becerra Alarcon       Strongman - Campagnolo Wilier
7   Alvaro Yamid-Yesid Gomez Urrego      
8   Remberto Jaramillo Romero      
9   Angel Alexander Gil Sanchez       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
10   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
3rd stage (15/6)
1   Lucas Sebastian Haedo       Jamis
2   Jairo Alonso Salas Atehortua      
3   Juan Sebastian Molano Benavides       Manzana - Postobon
4   Christian Leandro Tamayo Saavedra       Arroz Sonora - Dimonex
5   Juan Pablo Forero Carreno      
6   Weimar Alfonso Roldan Ortiz       EPM - Une - Area Metropolitana
7   Jeffry Johan Romero Corredor       Boyaca Raza de Campeones
8   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
9   Miguel Angel Rubiano Chavez       Gansu Bank
10   Jaime Gustavo Suaza Lopez       Strongman - Campagnolo Wilier
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
4th stage (16/6)
1   Juan Sebastian Molano Benavides       Manzana - Postobon
2   Lucas Sebastian Haedo       Jamis
3   Weimar Alfonso Roldan Ortiz       EPM - Une - Area Metropolitana
4   Juan Pablo Forero Carreno      
5   Jeffry Johan Romero Corredor       Boyaca Raza de Campeones
6   Johan Colon      
7   Marlon Alirio Perez Arango      
8   Christian Leandro Tamayo Saavedra       Arroz Sonora - Dimonex
9   Jairo Alonso Salas Atehortua      
10   Daniel Fernando Balsero Bernal       Arenas - Tlax - Mex
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
5th stage (17/6)
1   Lucas Sebastian Haedo       Jamis
2   Juan Sebastian Molano Benavides       Manzana - Postobon
3   Jeffry Johan Romero Corredor       Boyaca Raza de Campeones
4   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
5   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
6   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
7   Walter Fernando Pedraza Morales       GW - Shimano
8   Wilson Marentes Torres      
9   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM - Une - Area Metropolitana
10   Edward Fabian Diaz Cardenas       GW - Shimano
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
6th stage (18/6) 
1   Mauricio Ortega Ramirez      
2   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
3   Aldemar Reyes Ortega       Manzana - Postobon
4   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
5   Oscar Javier Rivera Alvarez      
6   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
7   Diego Mauricio Calderon      
8   Remberto Jaramillo Romero      
9   Michael Rodriguez Galindo       Boyaca Raza de Campeones
10   Robinson Eduardo Chalapud Gomez      
Ranking:
1   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
 
7th stage (19/6)
1   Mauricio Ortega Ramirez      
2   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
3   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
4   Luis Fernando Camargo       Arroz Sonora - Dimonex
5   Oscar Javier Rivera Alvarez      
6   Aldemar Reyes Ortega       Manzana - Postobon
7   Fabio Andres Duarte Arevalo       EPM - Une - Area Metropolitana
8   John Edilberto Martinez Montero       Coldeportes - Claro
9   Alejandro Ramirez Calderon       Coldeportes - Claro
10   Danny Alberto Osorio Calle       Arroz Sonora - Dimonex
Ranking:
1   Mauricio Ortega Ramirez      
 
8th stage (21/6)
1   Frank Jair Osorio Carvajal       GW - Shimano
2   Rafael Montiel Cuellar       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
3   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
4   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
5   Diego Soraca      
6   Mauricio Ortega Ramirez      
7   Aldemar Reyes Ortega       Manzana - Postobon
8   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Claro
9   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
10   Oscar Javier Rivera Alvarez      
Ranking:
1   Mauricio Ortega Ramirez      
 
9th stage (22/6)
1   Jairo Alonso Salas Atehortua      
2   Christian Leandro Tamayo Saavedra       Arroz Sonora - Dimonex
3   Juan Sebastian Molano Benavides       Manzana - Postobon
4   Lucas Sebastian Haedo       Jamis
5   Juan Pablo Forero Carreno      
6   Marvin Angarita Reyes      
7   Johan Camilo Perez Sepulveda       GW - Shimano
8   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
9   Omar Mendoza Cardona       Movistar America
10   Weimar Alfonso Roldan Ortiz       EPM - Une - Area Metropolitana
Ranking:
1   Mauricio Ortega Ramirez      
 
10th stage (23/6)
1   Cristian Montoya Giraldo       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
2   Alejandro Ramirez Calderon       Coldeportes - Claro
3   [DSQ] Oscar Alvarez Paniagua       EPM - Une - Area Metropolitana
4   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
5   Julio Alexis Camacho Bernal       GW - Shimano
6   Carlos Becerra Alarcon       Strongman - Campagnolo Wilier
7   Jaime Vergara Caro      
8   Remberto Jaramillo Romero      
9   Bernardo Suaza Arango       Manzana - Postobon
10   Juan Diego Quintero Gil      
Ranking:
1   Mauricio Ortega Ramirez      
 
11st stage (24/6)
1   Julio Alexis Camacho Bernal       GW - Shimano
2   Fabio Andres Duarte Arevalo       EPM - Une - Area Metropolitana
3   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Claro
4   Alejandro Ramirez Calderon       Coldeportes - Claro
5   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
6   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
7   Mauricio Ortega Ramirez      
8   Camilo Andres Gomez Archila       Coldeportes - Claro
9   Oscar Javier Rivera Alvarez      
10   Albeiro Rabon Vela      
Ranking:
1   Mauricio Ortega Ramirez      
 
12nd stage (25/6)
1   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM - Une - Area Metropolitana
2   Bernardo Suaza Arango       Manzana - Postobon
3   Frank Jair Osorio Carvajal       GW - Shimano
4   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
5   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
6   Juan Jose Carrero Acosta      
7   Johan Camilo Perez Sepulveda       GW - Shimano
8   Mauricio Ortega Ramirez      
9   Ruben Companioni Blanco       Jamis
10   Cristian Yustre Rodriguez       Arenas - Tlax - Mex
 
13rd stage (26/6)
1   Wilson Marentes Torres      
2   Brayan Stiven Ramirez Chacon       Movistar America
3   Rafael Montiel Cuellar       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
4   Jonathan Paredes Hernandez      
5   Omar Mendoza Cardona       Movistar America
6   Julio Alexis Camacho Bernal       GW - Shimano
7   Alex Norberto Cano Ardila       Aguardiente Antioqueno - Loteria de Medellin
8   Oscar Sevilla Rivera       EPM - Une - Area Metropolitana
9   Fabio Andres Duarte Arevalo       EPM - Une - Area Metropolitana
10   Mauricio Ortega Ramirez