RONDE VAN CHINA
 
Country:   China
Datum:  18-25/9/2016
Category:  2.1
  
 

Results | 2016 | 2017 | Palmares | More
 
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
3   Luke Mudgway       Avanti - IsoWhey
4   Paolo Lunardon       Amore e Vita - Selle SMP
5   Wang Meiyin       Wisdom - Hengxiang
6   Thomas Rabou       Wisdom - Hengxiang
7   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
8   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
9   Deins Kanepejs       Rietumu - Delfin
10   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
11   Viesturs Luksevics       Alpha Baltic - Maratoni.lv
12   Nick Miller       Kenyan Riders - Down Under
13   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
14   Vasyl Malynivskyi       Kolls - BDC
15   Grigoriy Shtein       Astana City
16   Aleh Ahiyevich       Minsk
17   Aleksandrs Rublevskis       Rietumu - Delfin
18   David Galarreta Ugarte       Amore e Vita - Selle SMP
19   Ho Burr       HKSI
20   Kaspars Sergis       Alpha Baltic - Maratoni.lv
21   Tino Th├Âmel       RTS - Santic
22   Maksym Vasilyev       Kolls - BDC
23   Zhao Jingbiao       Wisdom - Hengxiang
24   Andris Vosekalns       Rietumu - Delfin
25   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
 
prologue (18/9) 
1   Thomas Rabou       Wisdom - Hengxiang
2   Paolo Lunardon       Amore e Vita - Selle SMP
3   Alex Rasmussen       ColoQuick - Cult
4   Wang Meiyin       Wisdom - Hengxiang
5   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
6   Neil Van Der Ploeg       Avanti - IsoWhey
7   Zhao Jingbiao       Wisdom - Hengxiang
8   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
9   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
10   Luke Mudgway       Avanti - IsoWhey
Ranking:
1   Thomas Rabou       Wisdom - Hengxiang
 
1st stage (19/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
3   Rino Gasparrini       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Grigoriy Shtein       Astana City
5   Shin Dong Hyun       LX - IIBS
6   Alex Rasmussen       ColoQuick - Cult
7   Yuri Metlushenko       Jilun - Shakeland
8   Meron Hagos Teshome       Stradalli - Bike Aid
9   Paolo Lunardon       Amore e Vita - Selle SMP
10   Raman Ramanau       Minsk
Ranking:
1   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
 
2nd stage (21/9)
1   Tino Th├Âmel       RTS - Santic
2   Shin Dong Hyun       LX - IIBS
3   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
4   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
5   Emils Liepins       Rietumu - Delfin
6   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
8   Nur Amirul Fakhruddin Mazuki       Terengganu
9   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
10   Yuri Metlushenko       Jilun - Shakeland
Ranking:
1   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
 
3rd stage (22/9)
1   Luke Mudgway       Avanti - IsoWhey
2   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
3   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
4   Grigoriy Shtein       Astana City
5   Vasyl Malynivskyi       Kolls - BDC
6   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
8   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
9   Deins Kanepejs       Rietumu - Delfin
10   Paolo Lunardon       Amore e Vita - Selle SMP
Ranking:
1   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
 
4th stage (24/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Rino Gasparrini       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Emils Liepins       Rietumu - Delfin
4   Tino Th├Âmel       RTS - Santic
5   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
6   Meron Hagos Teshome       Stradalli - Bike Aid
7   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
8   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
9   Siarhei Papok       Minsk
10   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
Ranking:
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (25/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
3   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
4   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
5   Louis Bendixen       ColoQuick - Cult
6   Emils Liepins       Rietumu - Delfin
7   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
8   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
9   Meron Hagos Teshome       Stradalli - Bike Aid
10   Raman Ramanau       Minsk